آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

سردرد عصبی ؛ علائم و درمان

172712

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

172712

سردرد عصبی، از نظر فراوانی بیشترین میزان سردرد را تشکیل می دهد و شایع ترین نوع سردرد اولیه است; به طوری که تا۹۰ درصد از افراد بزرگسال، این نوع سردرد را تجربه کرده یا خواهند کرد.

البته  سردرد عصبی دربین زنان بیشتر از مردان شایع است.

علل ارگانیک سردرد عصبی انقباض عضلات کاسه سر ، گردن ، شانه و صورت می باشد و مهمترین عللی که باعث پیدایش این انقباض می گردد استرس های روانی بخصوص استرس و فشار عصبی ، اضطراب و افسردگی می باشد .

علائم سردرد عصبی

سردردهای ناشی از فشار عصبی، معمولاً از قسمت پشت سر و گردن شروع می‌شوند و شدت و فشار آن‌ها مانند باندی است. بیماران در این حالت علایم پرودروم (علایم پیش از ظهور درد) را تجربه نمی‌کنند و از دردی گسترده که سر را در بر می‌گیرد شکایت می‌کنند، اگرچه این درد ممکن است ابتدا از قسمت پیشانی یا شانه و گردن آغاز شود.

سردرد عصبی بصورت فشار تظاهر می کند و خاصیت ضربانی نداشته ، حالت تهوع ممکن است دیده شود ولی استفراغ که از خصوصیات اصلی سردرد میگرنی است دیده نمی شود .

عموماً سردردهای عصبی بعد از تجربه فشار و استرس روانی رخ می‌دهند و گاهی تا چند روز ادامه می‌یابند، در حالی که سردردهای عروقی به طور خودبخودی یا با درمان پس از چندین ساعت بهبود می‌یابند.

سردردهای عصبی به شکل یک باند فشاری توصیف می‌شوند که سر را دربر می‌گیرد و بیشترین درد آن در بالای ابروها قرار دارد. این سردردها به طور کلی خفیف هستند و در هر دو طرف سر احساس می‌شوند.

به طور نادر، سردردهای عصبی همراه با تهوع، استفراغ یا حساسیت به نور یا صدا رخ می‌دهند.

اگرچه سردردهای فشار عصبی هر از گاهی اتفاق می افتند و الگوی خاصی ندارد، اما برخی هر روز به سردرد عصبی مبتلا می شوند.

درمان سردرد عصبی

درمان سردرد عصبی در موقع سردرد با آرامبخش و خواب آور و در کل با رواندرمانی و حل مسئله صورت می پذیرد . سابقه ناراحتی روحی در تشخیص سردرد عصبی مهم است ، سردردهای بعد از خواب معمولا عصبی است .

برای آشنایی با سردرد تنشی،علل و علائم بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ