زانو درد هنگام خواب

168941زانو درد مشکل بسیاری از افراد جامعه است و به علل مختلفی نیز ایجاد می‌شود، بهتر است نسبت به عوامل موثر در تشدید درد آگاه باشیم تا با اقدامات موثر، وضعیت را بهبود بخشیم

بسیاری از افراد ممکن است در طول شب  و هنگام خواب به زانودرد مبتلا شوند و این  زانو درد آن قدر غیر قابل تحمل باشد که مانع از آرامش و خواب شبانه این گروه از افراد گردد.

این افراد، در طی روز زانو درد را کمتر احساس می کنند و یا شاید اصلا هیچ گونه احساس درد و ناراحتی در طول  روز نداشته باشند.

 علل زانو درد هنگام خواب

 استئونکروز و زانو درد هنگام خواب

یکی از شایع ترین عللی که سبب بروز زانو درد هنگام خواب و شب می شود، استئونکروز است. استئونکروز به معنای مرگ استخوان می باشد.احتمال این که زنان به این بیماری مبتلا شوند، بسیار بیشتر از مردان است.در طی بیماری استئونکروز، استخوان ها جریان خون خود را از دست می دهند و شروع به مردن و از بین رفتن می کنند.

یکی از مهم ترین قسمت های استخوانی بدن که مورد حمله استئونکروز قرار می گیرد، بخش برجسته استخوان ران در قسمت داخلی استخوان زانو می باشد. اما ممکن است این از بین رفتن در قسمت خارجی زانو هم اتفاق بیفتد.

در این هنگام فرد مبتلا  در طول شب احساس افزایش زانو درد می کند و باید با ناراحتی و درد ناشی از زانو درد در هنگام خواب و طول شب دست و پنجه نرم کند.

 آرتریت روماتوئید و زانو درد هنگام خواب

بیماری  آرتریت روماتوئید هم نسبتا شایع  می باشد و جاهایی از بدن مانند مفاصل، پاها، زانوها و لگن را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب ورم و درد این نواحی می شود. این بیماری ممکن است به هنگام استراحت شبانه شدت یابد و مانع از خواب راحت فرد شود. هنگامی هم که فرد مبتلا  در اثر  شدت زانو درد بیدار می شود، با سفتی عضلات روبرو خواهد شد.

 آرتروز و زانو درد هنگام خواب

فردی که به آرتروز زانو مبتلا می شود (مخصوصا آرتروز تخریب کننده) که معمولا افراد مسن و سالمند هستند، ممکن است طی خواب شبانه به علت زانو درد از خواب بیدار شود و احساس ناراحتی کند. مخصوصا اگر فرد مبتلا در طول روز و یا روز قبل از آن، از مفاصل خود بیش از حد استفاده کرده باشد.

 آسیب رباط ها  و زانو درد هنگام خواب

این آسیب ممکن است در همه محدوده سنی از جمله کودکی و جوانی هم رخ دهد و تنها مختص افراد مسن و سالمند نمی باشد. اگر فردی دچار جراحت در ناحیه رباط ها و تاندون ها و کیسه پر مایعی که مفاصل زانو را احاطه کرده شود سبب  زانو درد می گردد. این  زانو درد در روز هم وجود دارد و شب موقع خواب، آرامش فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

نقرس و زانو درد هنگام خواب

بیماری نقرس نوعی از آرتریت است که ممکن است زانو درد ناشی از آن، شب هنگام و به شکل ناگهانی ایجاد شود. در این بیماری قرمزی و ورم در ناحیه مفاصل رخ می دهد.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین و پیشرفته ترین روش ها برای درمان کلیه بیماران مبتلا به زانو درد استفاده می شود

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با چند راهکار درمان زانو درد بر روی لینک کلیک کنید

منبع : باشگاه خبرنگاران   کامرانیه

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)