زانو درد هنگام ایستادن

20Knee-Pain2

همه ما ممکن است گاهی در زانوهایمان احساس درد کنیم که ممکن است ناشی از علت‌های ساده‌ای مثل انجام نادرست حرکات باشد، اما اگر شدت زانو درد زیاد باشد و تکرار شود باید حتما مورد بررسی قرار گیرد.

زانو درد اگر به یکباره پیش آمده و شدید باشد احتمالا ناشی از آسیب است و زانو دردهای مزمن و پیش رونده معمولا به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای ایجاد می‌شوند.

زانو درد هنگام ایستادن

زانو درد هنگام ایستادن بطور شایعی در دو بیماری دیده می شود که یکی از آن ها نرم شدن غضروف کشکک (کندرومالاسی کشکک) و دیگری ساییدگی زانو است.

در این دو بیماری به علت ناهموار شدن سطوح مفصلی زانو بخصوص سطح مفصلی بین کشکک و کندیل های استخوان ران حرکت مفصل با مشکل مواجه شده و دردناک می شود.

این زانو درد بخصوص در زمانی ایجاد می شود که زانو از حالت خم به حالت صاف و کشیده درمیاید. وقتی صاف شدن زانو سریع انجام می شود  زانو درد بیشتر است و اگر بیمار سعی کند زانوی خود را آرام باز کند شدت زانو درد کمتر خواهد بود.

زانو درد بیمار در هنگام برخاستن از زمین یا از روی صندلی زیاد است ولی بعد از چند قدم شدت  زانو درد بتدریج کاهش یافته و از بین می رود.

درمان زانو درد هنگام ایستادن

درمان زانو درد هنگام ایستادن در غالب موارد با استفاده از روش های غیرجراحی موثر خواهد بود.

مهمترین قسمت درمان غیرجراحی این زانو دردها تقویت عضلات ران بخصوص عضله چهارسر ران است. این اقدام با انجام نرمش های طبی صورت می گیرد که یکی از موثرترین آن ها انقباض ایزومتریک عضله چهارسر ران است.

رفع زانو درد هنگام ایستادن با ورزش

 برای رفع زانو درد هنگام ایستادن بر روی زمین نشسته و هر دو پای خود را بکشید. عضلات چهارسر هر دو ران خود را منقبض کنید. این انقباض باید با شدت باشد ولی نه در حدی که موجب افزایش زانو درد گردد.

برای انقباض عضلات چهارسر ران می توان زانو را به کف زمین فشار داد. انقباض به مدت ده ثانیه ادامه یافته و سپس قطع می شود. این حرکت را می توان برای رفع زانو درد هنگام ایستادن  دو تا سه بار در روز و هر بار 10-5 مرتبه انجام داد. بتدریج تعداد نرمش ها را به 30-20 مرتبه دو تا سه بار در روز افزایش می دهیم. در صورت ادامه یافتن  زانو درد باید به پزشک متخصص درمان زانو درد (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) مراجعه کرد تا زانو را مورد بررسی دقیقتری قرار دهد.

بیماران مبتلا به زانو دردمی توانند برای درمان زانو درد خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر....

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مطالعه مقاله پیشگیری از زانو درد با بهترین روش ها
مطالعه مقاله درمان زانودرد با رژیم غذایی،دارو و ورزش
مطالعه مقاله درمان زانو درد با فیزیوتراپی

منبع : ایران ارتوپد    پرشین ایس

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)