آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

رفع صافی کف پا با ورزش

use-of-orthotics

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

foot_massage

در کسانی که صافی کف پا دارند قوس طولی کف پا یا کم شده و یا کاملا از بین رفته است و در موارد شدید قسمت داخلی کف پا در حالت ایستادن، با زمین تماس پیدا می کند. همچنین در این بیماران پاشنه پا به سمت خارج منحرف می شود.

علل افزایش صافی کف پا

از علت صافی کف پا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

– چاقی
– دیابت
–  فشار خون بالا
–  ضربه یا جراحت در پا و یا قوزک پا
–  آرتریت روماتوئید
–  افزایش سن
–  ورزش بیش از حد
– پوشیدن کفش های نامناسب به مدت طولانی مانند کفش های تنگ و پاشنه بلند و پنجه باریک.
– عادات وضعیتی غلط مانند نشستن به شکل w

ورزش هایی برای رفع صافی کف پا

برای رفع  عارضه  صافی کف پا روزانه حداقل بین ۱۵-۱۰ دقیقه ورزش‌های زیر را انجام دهید و توجه داشته‌باشید هرچه مدت تمرین یا دفعات آن در طول روز افزایش پیدا کند، روند درمان صافی کف پا سریع‌تر پیش خواهد رفت، در بچه‌ها با تمرین‌های مداوم معمولا بعد از ۲ تا۴ سال تغییر شکل اصلاح می‌شود.استفاده از کفی یا کفش طبی برای از بین بردن کف پای صاف بسیار مفید است، چون باعث می‌شود پا در تمام طول روز در وضعیت مناسب و اصلاح شده قرار بگیرد.

در صورتی که صافی کف پای شما به دلیل کوتاهی وتر آشیل است، باید ورزش‌های کششی انجام دهید که ساده‌ترین این درمان صافی کف پا با ورزش ایستادن روی جعبه شیب‌دار است. به گونه‌ای روی جعبه شیب‌دار بایستید که پنجه پای شما به سمت بالا و پاشنه پاهایتان در پایین قرار بگیرد.

تمرین بعدی برای صافی کف پا این است که پارچه نازکی زیر پای خود بیندازید و سعی کنید با خم کردن انگشتان پاهای خود آن را به سمت کف پا جمع کنید.

پای خود را روی توپ تنیس قرار دهید، انگشتان پا را به سمت پایین خم کنید وسپس قسمت جلو پا را به داخل بچرخانید.

با پای برهنه روی لبه خارجی پا راه بروید، این حرکت باعث تقویت عضلات به داخل چرخاننده پا می‌شود.

برای تقویت عضله درشت‌نی قدامی و کشش وتر آشیل در حالی که پا را به داخل می‌چرخانید، روی پاشنه پا راه بروید. پای خود را روی توپ تنیس قرار دهید، انگشتان پا را به سمت پایین خم کنید و سپس قسمت جلو پا را به داخل بچرخانید.

روی یک خط صاف در حالی که پنجه‌های پاهایتان مستقیم بوده و روبه بیرون نباشد راه بروید. کف پاهایتان را با یک بطری ماساژ دهید به شکلی که بطری را روی زمین گذاشته کف پا را روی آن قرار دهید و به آرامی جلو و عقب حرکت دهید. این حرکت را با استفاده از یک حوله با کمک دستانتان هم می‌توانید انجام دهید.

حرکت بعد بلند شدن روی پنجه پاها است.

در حالی که دست‌ها را برای حفظ تعادل به دیوار تکیه بدهید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید و در وضعیت صحیح پنجه‌ها کمی به داخل روی پنجه‌ها بلند شوید. این حرکت را چندین بار در هر نوبت وچند نوبت در روز انجام دهید. این حرکت برای تقویت عضلات کف پا مناسب است

برای آشنایی با علائم صافی کف پای قابل انعطاف و درمان آن بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ