دیسک کمر چیست

کمردرد+7

بيرون‌ زدگی ديسک کمر به واردشدن فشار به ريشه‌هاي عصبي ناحيه كمر و درد شديد در قسمت فوقانی يا تحتانی كمر منجر مي‌شود.

البته شغل‌های سنگين، برخي ورزش‌ها چون وزنه‌برداری، خم و راست‌شدن زياد، بلندكردن اجسام سنگين، نشستن طولانی مدت و به‌دنبال آن ضعف عضلات، زايمان‌هاي مكرر و افزايش وزن می تواند در ابتلا به ديسک كمر بسيار موثر باشد.

ديسك كمر از دردهای مزمنی است كه بيش از 60 درصد افراد جامعه و بخصوص افراد شاغلی را كه پشت‌ميزنشين هستند، گرفتار می كند. بیماری دیسک کمر  سن خاصی ندارد و می توان زمان شروع دیسک کمر را از هجده سالگي ذكر كرد.

تغيير موقعيت و جابه‌جايی ناگهانی هنگام بلندشدن از خواب، راه‌رفتن و نشستن طولاني با درد بسيار زياد در مبتلايان به ديسك كمر همراه است.از سوی ديگر با استراحت و دراز كشيدن، درد ناشی از ديسک کمر تا اندازه‌ای تخفيف پيدا مي‌كند، اما از بين نمی رود. همچنين افراد  مبتلا به دیسک کمر در اندام‌های تحتانی چون پا احساس سوزش دارند.

درمان دیسک کمر

درصد زيادي از موارد ابتلا به ديسک کمر نيازمند به‌كارگيری جراحی نيست و با انجام اعمال تقويتی، دستگاه‌های كمكی و روش‌های موجود در حيطه تخصصي طب فيزيكی  بهبود پيدا مي‌كند.

البته تشخيص صحيح  در درمان دیسک کمر بسيار حائز اهميت است

در بسياری موارد شاهد آن هستيم كه اصلاح نوع نشستن، خوابيدن، برداشتن اجسام از روی زمين، جلوگيري از خم‌‌شدن و انجام ورزش‌های تقويت‌كننده عضلات پشت و كمر، همچنين ورزش‌های مختلف آب‌درمانی در كنار انجام فيزيوتراپي و الكتروتراپي در درمان ديسک کمر، جلوگيری از پيشرفت و كنترل درد‌های شديد دیسک کمر بسيار موثر است.

اما اگر بيماری دیسک کمر به دليل تشخيص ديرهنگام در مراحل بسيار پيشرفته باشد، درمان جراحی دیسک کمر توصيه می شود

دیسک کمر( به درست یا غلط )یکی از کابوس های مردم در تمام دنیاست !!! اما  درصد بسیار زیادی از مبتلایان به  فتق دیسک کمر به درمان‌های غیر جراحی دیسک کمر جواب می‌دهند و در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر مانند فیزیوتراپی , لیزر تراپی و کشش ستون فقرات و.... در درمان و برطرف کردن مشکل بیماران مبتلا به دیسک کمر استفاده می شود.

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با چند توصیه به افراد مبتلا به دیسک کمر بر روی لینک کلیک کنید

منبع : باشگاه خبرنگاران

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)