آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دیسک کمر و طب سنتی

b187cc59-6e5f-4db3-9113-dd9dc5055179

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

d1_74999

شایع‌ترین علت کمردرد در جوامع مختلف فتق دیسک کمر است که بیش از ۹۰ درصد علل کمردردها را تشکیل می‌دهد.

فتق دیسک  کمرعمدتاً در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد که البته در سنین بالاتر نیز ممکن است دیده شود.

دیسک‌های بین‌مهره‌ای، که در ناحیه گردن و کمر واقع شده‌اند، حدود یک چهارم طول کل ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. این دیسک‌ها در ناحیه‌هایی از ستون فقرات که حرکت بیشتری دارند، به عنوان مثال در ناحیه گردن و کمر، ضخیم‌تر هستند.

درمان دیسک کمر با طب سنتی

در درمان بیماران مبتلا به دیسک کمر با روش‌های طب سنتی، در صورتی که بیماران دچار یبوست باشند، اولویت باید بر رفع یبوست قرار گیرد. به همین منظور، می‌توان از روش‌هایی مانند مصرف زیتون، انجیر، خاکشیر با آب گرم، استفاده از بادکش گرم وسیع شکم، و در صورت لزوم، استفاده از سنا و گل سرخ استفاده کرد. این روش‌ها در کمک به رفع مشکل یبوست بیماران با دیسک کمر می‌توانند مؤثر باشند.

در تمام بیماران مبتلا به دیسک کمر جھت تسکین کمر درد و نرم کردن و رفع اسپاسم می توان از ترکیب روغن بادام تلخ و اسانس نعناع برای ماساژ دادن کمر استفاده کرد.

tyqn7x3v3xd34c5q3z24

کسانی که کمر درد و دیسک کمر (از نوع حاد) هفته ای سه بار این غذاھا را بخورند:

(سوپ جو + یک عدد پاچه گوسفند + یک قاشق چایخوری زنجبیل ساییده)، هویج، سبزیجات، لیمو ترش و روغن زیتون.

برای کاهش درد دیسک کمر و کمردرد این ضماد را سه بار و ھر بار ۴۸ ساعت بر روی کمر ببندید، از پله بالا و پایین نروید و استراحت کنید.

به اندازه کف دست دمبه گوسفند را به ضخامت ۱ سانتیمتر بریده و خمیر حاصل از مخلوط کردن ۱۰ خرمای رطب بدون هسته و یک قاشق مربا خوری زنجبیل ساییده را روی آن پهن کنید.

گودی کمر را تمییز کرده و پس از خشک شدن، ضماد را روی آن گذاشته (طرف خرمای آن به کمر بچسبد) و یک کیسه فریزر روی آن قرار داده و با شال ببندید تا باعث کاهش درد دیسک کمر و کمردرد شود.

در درمان درد دیسک کمر و کمردرد، پرهیز از استرس های روحی و مصرف آرام بخش های گیاهی می‌تواند به عنوان آخرین تجویز و شاید مهمترین روش مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آرام بخش های گیاهی مانند بادرنجبویه، اسطوخودوس و بابونه در تسکین دردهای کمر و کاهش مدت زمان درمان بسیار موثر و مفید است. این روش‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی در کاهش درد دیسک کمر و کمردرد تأثیرگذار باشند.

  • آشنایی بیشتر….

جهت آشنایی  بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله طب سوزنی دیسک کمر
مطالعه مقاله خطرات دیسک کمر
مطالعه مقاله مراحل درمان دیسک کمر

منبع : دکتر بابایی     فرصت آنلاین

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ