آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دلیل گردن درد چیست

7

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

7

گردن درد یک بیماری شایع است. گردن درد می تواند بعلت اختلالات و بیماری ها  در بافت گردن باشد. بیماری دژنراتیو دیسک، فشار گردن، آسیب گردن ، دیسک گردن، می تواند باعث گردن درد شود.

دلایل گردن درد

کشش عضلات گردن و گردن درد

وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار می گیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آن ها ایجاد شود.

بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد می شود که شما آن را به صورت گردن درد و خشکی گردن احساس می کنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت می گیرد و به آن اسپاسم هم می گویند. این نوع گردن درد معمولاً با چند روز استراحت خوب می شود.

پیر شدن دیسک بین مهره ای گردن  و گردن درد

دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است. دیسک بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر می شود. خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست می دهد.

ارتفاع آن کم می شود و همین امر موجب می گردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آن ها کم شود. با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد می شود که این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل و گردن درد می شود.

هرنی دیسک گردن و گردن درد

 در این وضعیت قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا می کند.

این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق می گویند. مهمترین مشکلی که در دیسک گردن  بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام فوقانی مانند گردن درد است.

ضربه و گردن درد

گردن بسیار قابل انعطاف است و حرکات زیادی دارد. همچنین باید وزن سر را تحمل کند. گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است.

این عوامل موجب می شوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع می توانند به راحتی به گردن صدمه بزنند و باعث ایجاد گردن درد شوند.

بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمی کند.

در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد می تواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند.گردن درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد میشوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است.

وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی و گردن درد شود.

روماتیسم مفصلی و گردن درد

روماتیسم مفصلی می تواند با تخریب مفاصل بین مهره های گردن موجب گردن درد و خشکی در گردن شود.

دلایل دیگر گردن درد

عواملی مانند عفونت، تومورها و یا بیماری های مادرزادی گردن هم می توانند از دلایل دیگر گردن درد باشند.

  • برای آشنایی بیشتر با ……

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله گردن درد و بی حسی دست
مطالعه مقاله  درمان گردن درد با استراحت ،دارو و فیزیوتراپی
مطالعه مقاله علامت های رگ به رگ شدن گردن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ