آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دلیل دیسک کمر چیست

WomanLeaningInPain

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

WomanLeaningInPain

 ستون فقرات شما از استخوان هایی (ورتبرا) تشکیل شده است که شامل صفحات بیضی شکل کارتیلاژ یا دیسک هستند که دارای یک لایه خارجی سخت و محکم ( انولوس) و لایه داخلی نرم(نوکلئوس) می باشند.

وقتی فتق دیسک کمر رخ می دهد بخشی از نوکلئوس از درون شکافی در آنولوس وارد کانال ستون فقرات می شود. این امر می تواند سبب آسیب به عصب و در نتیجه ایجاد درد، بی حسی و ضعف در کمر، پا یا بازو شود.

دلیل دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب به علت افزایش سن و ساییدگی و استهلاک ناشی از افزایش سن به وجود می آید. با افزایش سن، دیسک کمر بخشی از آب خود را از دست می دهد.

این حالت باعث می شود که انعطاف پذیری آن ها کمتر شده و بیشتر در معرض پاره شدن قرار بگیرند و در چنین شرایطی ممکن است با یک فشار و یا چرخش کوچک نیز با پارگی دیسک کمر مواجه شوید.

در بسیاری از افراد دلیل  اصلی فتق دیسک کمر ناشناخته است. گاهی اوقات ممکن است بلند کردن اجسام بزرگ و سنگین توسط عضلات کمر (به جای بلند کردن آنها با استفاده از عضلات ران و پا) باعث فتق دیسک کمر شود.

به ندرت حوادثی مانند سقوط از بلندی و یا ضربه به پشت می توانند باعث فتق دیسک کمر شوند.

درمان دیسک کمر

  • درمان دیسک کمر با اصلاح فعالیت

برای درمان دیسک کمر از انجام فعالیت هایی که علائم شما را تشدید می کنند بپرهیزید مثل کشش های غلط و نا مناسب، خم شدن ها یا بلند کردن اشیا، استفاده از ماشین چمن زنی یا نشستن های طولانی.

  • درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

 فیزیوتراپیست برای کاهش درد دیسک کمر می تواند از گرما و سرما، کشش، اولتراسوند یا محرک الکتریکی استفاده کند. همچنین حالت ها و ورزش مناسب برای کاهش درد دیسک کمر را به شما نشان می دهد.

با بهتر شدن درد دیسک کمر ، فیزیوتراپیست برنامه های توانبخشی را برای تقویت و استحکام ستون فقرات شروع می کند که می توانند کمر درد شما را بهبود بخشند.

  • درمان دیسک کمر با گرما یا سرما

برای درمان دیسک کمر در ابتدا کیسه های سرد برای کاهش درد و تورم  دیسک کمر استفاده می شود بعد از چند روز برای کاهش درد دیسک کمر و احساس راحتی ممکن است گرما به کار رود.

  • درمان دیسک کمر با داروهای مسکن

اگر درد دیسک کمر شما کم تا متوسط باشد ممکن است پزشک استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مثل آسپرین ، ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن را برای درمان درد دیسک کمر پیشنهاد کند.

  • درمان دیسک کمر با استراحت

درد مداوم و شدید فتق دیسک کمر ممکن است نیاز به یک یا دو روز استراحت مطلق داشته باشد. البته استراحت مطلق بیشتر از یک یا دو روز می تواند به دلیل ایجاد ضعف عضلات بهبود را به تاخیر بیاندازد.

  • درمان درد دیسک کمر با گذشت زمان

علائم فتق دیسک کمر به طور کلی در ۴ تا ۶ هفته به تدریج بهتر می شود

مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر و توسط بهترین متخصص درمان فتق دیسک کمر در اصفهان (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) مفتخر است تا کنون درمان های موفقی را در اختیار بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر قرار داده است و افرادی که از بیماری فتق دیسک کمر خود رنج می برند می توانند با مراجعه به این مرکز و استفاده از بهترین خدمات درمانی این مرکز و بهبود فتق دیسک کمر از حس خوب سلامتی لذت ببرند

در این زمینه بخوانید…

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ