دردهای انتشاری ناحیه گردن

دردهای انتشاری ناحیه گردن

دردهای انتشاری ناحیه گردن

کارهائي که موجب گردن درد مي شوند

 

 اغلب گردن دردهائي که در اثر فعاليت ايجاد مي شوند ، بعلت حرکات تکراري و طولاني مدت عضلات گردن ، تاندون ها ، لیگامان ها ، استخوان يا مفاصل هستند. کشيدگي بيش از حد عضلات ، آسيب ليگامان ها ،  اسپاسم عضلات  يا  التهاب مفاصل گردن نيز از جمله علل اين مشکلات بشمار ميروند.

خميده کردن سر رو به جلو و انجام کار هاي طولاني مثل مطالعه ، کار ، تماشاي تلويزيون ، مکالمه ي تلفني و…بدون دقت و در وضعيت هاي بد بدن هم ازعلت های شایع گردن درد مي باشد.

 

استفاده از بالش هاي خيلي بزرگ و بلند ، ياخيلي کوتاه ، خوابيدن روي شکم در حالي که گردن کاملا چرخيده يا پائين افتاده است ، گذاشتن سر بر روي دست ها يا آرنج ( اصطلاحا وضعيت متفکرانه ) براي مدت زياد ، کار طولاني مدت در حالت ايستاده مثلا نقاشي سقف ، يا ورزش هاي سنگين دست ها يا شانه ها و ساير کارهائي که درسطحي بالاتر از بدن هستند و تمرکز بيش از حد نيز باعث گردن درد مي شوند.

 

فشار بيش از حد مي تواند يک يا چند گروه از عضلاتي را که سر ، گردن و شانه ها را به هم مرتبط کرده اند درگير کند و بصورت سفتي و دردناکي آنها تظاهر کند.

 

دردهای ریشه ای یا انتشاری معمولا در ناحیه دست احساس می شوند یعنی می توانند در شانه، بازو، ساعد و کف دست باشند.

 

این نوع درد در بالای دست به صورت احساس برق گرفتگی و کوفتگی است و هرچه بیشتر به نوک انگشتان نزدیک تر می شویم، از میزان آن کاسته و علایم بی حسی آشکار می شود یعنی وقتی بین انگشت سبابه و شست بیمار کاغذی قرار می دهیم، به راحتی می توانیم کاغذ را از بین انگشتانش خارج کنیم.

 

پزشک از روی انگشت بی حس شده می تواند پی ببرد که آسیب به کدام  ریشه عصبی وارد شده است. مثلا بی حسی انگشت وسط به معنای صدمه روی ریشه هفتم و بی حسی انگشت کوچک، نشانه صدمه به ریشه هشتم گردن است.

منبع: وبلاگ دکتر پیریایی

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ