آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ورزش های مناسب برای زانو درد

زانو درد, ورزش های مناسب برای زانو درد, درمان زانو درد با ورزش

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

ورزش مناسب زانو درد
ورزش مناسب زانو درد
ورزش هایی که برای شما مفید هستند

شنا کردن اولین گزینه پزشکان است.شنا به جز شنای کرال پشت،برای زانوها بسیار مفید است. علاوه بر شنا می‌‌توان در قسمت کم عمق استخر قرار گرفته و به مدت ۱۵ دقیقه در مسیر عرض استخر راه رفت.این کار موجب می‌‌شود بدون وارد آمدن فشار بر مفصل زانوی مبتلا به آرتروز، عضلات اطراف زانو تقویت شود تا وزن اندام‌های فوقانی به زانو وارد نیاید.البته امکان این ورزش همیشه مهیا نیست.دومین گزینه پیاده‌روی است.پیاده‌روی فشار زیادی بر زانوها وارد نمی‌کند. اگر قبلاً آسیبی در زانوهایتان نداشته‌اید پیاده‌روی سریع مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین، دوچرخه‌سواری نیز فشار زیادی روی زانوها نیازمند نیست. به طور کلی، هر فعالیتی که کمی فشار به زانوها وارد کند و یا فعالیت‌هایی که نیازی به تغییر سریع جهت نداشته باشند، برای زانوها مشکل‌ساز نیستند.

ورزش هایی که برای شما مضر هستند

هر ورزشی که مستلزم خم‌کردن شدید زانوها باشد می‌تواند به زانو صدمه بزند.اگر خم کردن به‌همراه بلندکردن وزنه باشند،فشار مضاعفی به زانوها وارد می‌کند و می‌تواند به زانو آسیب برساند.با این تعریف فعالیت‌های ورزشی که در آنها خم می‌شوید یا می‌پرید،مثل بسکتبال و فوتبال برای زانوها مضرند.ورزش‌هایی که در آن حرکت‌های خم‌شدن زانوها و فرودآمدن روی پاها به دفعات زیاد انجام می‌شود نیز برای زانوها مضر هستند،ورزش‌هایی مانند تنیس، بدمینتون و فوتبال جزء این دسته ورزش‌ها هستند. با این حال، طناب‌زدن از موارد استثنایی است که در آن، با وجود پریدن، آسیبی به زانو وارد نمی‌شود. ورزش‌هایی که در آنها فرد پرش می‌کند، فرود می‌آید یا به طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهد، فشار بسیار زیادی روی زانوها اعمال می‌شود، که ممکن است منجر به آسیب رباط‌های زانو و به خصوص رباط صلیبی قدامی شود. حتی مقادیر کم این فعالیت‌های ورزشی نیز می‌توانند باعث آسیب به غضروف یا منیسک‌های زانو که از غضروف آن محافظت می‌کنند، بشود.توجه داشته باشید ورزشکاران حرفه‌ای با گذراندن دوران بدن سازی و تقویت عضلات پا احتمال آسیب دیدگی را کاهش می‌دهند ضمن این‌که قبل از شروع ورزش نیز بدن خود را بطور اصولی و مناسب گرم می‌کنند، برای همین است که میزان آسیب در آنها کمتر است، ورزشکاران آماتوریست که مثلا فوتبال بازی می‌کنند.

ورزش اختصاصی

با چند ورزش می‌‌توان عضلات زانو را به طور اختصاصی تقویت کرد. یکی از این ورزش‌ها، ورزشی است که در آن فرد روی زمین بنشینده و پاهای خود را دراز کرده و به حالتی قرار می‌گیرد که فشاری به مفصل زانو وارد نشود. سپس عضله جلوی ران را فشرده و تا ۱۰ ثانیه در این حالت نگه می‌دارد. به عنوان مثال، می‌توانید صبح سه بار، ظهر سه بار و شب هم سه بار این تمرین را انجام دهید. البته در روزهای ابتدایی، مناسب است فشار زیادی به این عضلات وارد نکنید و به تدریج و به صورت هفتگی، یک بار، شدت یا مدت تمرین را به مقدار ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش دهید. این نوع ورزش برای تقویت عضلات جلوی ران مناسب است. همچنین، برای تقویت عضلات پشت ران نیز می‌توانید عضله پشت ران را فشرده کرده و به طور مشابه با تعداد و مدت زمانی که ذکر شد، این تمرین را انجام دهید.

 منبع: سیمرغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ