تعریف پوکی استخوان

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

3256

پوکی استخوان یعنی کم شدن قوام و کیفیت استخوان؛پوکی استخوان شایع ترین بیماری اسکلتی در بشر است. هرچه سن افراد بالا می رود شیوع  بیماری پوکی استخوان بیشتر می شود.

علل پوکی استخوان

پوکی استخوان در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران استروژن بسیار در بدن زنان کم می‌شود.همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم ٬ پروتئین و ویتامین دی و مصرف بیش از اندازه کافئین و استعمال دخانیات مانند سیگار باعث پوکی استخوان می‌شود.

در شرایط کمبود مواد معدنی در رژیم غذایی، بدن این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد.

همچنین با بالا رفتن سن تخریب بافت استخوانی بیش از ساخت آن می‌شود و با گذشت زمان و در دوران کهنسالی  عارضه پوکی استخوان بروز می‌کند.

برخی از بیماری‌ها مثل پرکاری تیروئید، کم کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید ٬ بیماری کوشینگ و دیابت  نیز در طول زمان باعث پوکی استخوان می‌گردند.

علائم پوکی استخوان

برخلاف بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر که علائم و نشانه‌های متعددی دارند، پوکی استخوان یک بیماری خاموش و بدون علامت است تا زمانی که یک شکستگی ایجاد شود.که هفتصدهزار مورد آن در مهره‌ها، دویست و پنجاه هزار مورد در استخوان رادیوس، دویست و پنجاه هزار مورد در لگن و سیصدهزار مورد در سایر استخوان‎ها رخ می‎دهند.

شکستگی‌های لگن وخیم‌ترین عارضه پوکی استخوان بوده و میزان مرگ ومیر آن در سال اول بیش از ۲۰٪ است.

شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان ، شکستگی‌های هستند که به طور معمول در آن موقعیت‌ها در افراد سالم شکستگی استخوان رخ نمی‌دهد که این شکستگی‌ها به عنوان شکستگی ناشی از شکنندگی در نظر گرفته می‌شوند.

شکستگی‌های لگن پس از سقوط رخ می‌دهند، اما دو سوم شکستگی‌های مهره‌ای به صورت خاموش بوده و با یک فشار مختصر مانند بلند کردن یک جسم، عطسه کردن و خم شدن رخ می‌دهند.

سن شروع وشيوع پوكی استخوان

در زنان پوكي استخوان چهار برابر مردان ديده مي‏ شود. در سال های بعد از يائسگی، مخصوصاً در سال های اول، معمولاً قدرت استخوان با سرعت زيادي كاهش مي‏ يابد.

سپس اين سرعت كم مي‏ شود ولي روند پوكي استخوان ادامه مي‏ يابد. زنان، مخصوصاً آن ها كه بيشتر از 60 سال دارند بيشترين مبتلايان به پوكي استخوان‏ اند.

در مردان با افزايش سن، كاهش ناگهانی و عمده‏ي هورمون های جنسی، چنان كه در زنان اتفاق مي‏ افتد، پيش نمي‏ آيد. كاهش تراكم وقدرت استخوان در آن ها خيلي آهسته‏ تر اتفاق مي‏ افتد. اما در 65 تا 70 سالگي، زنان و مردان با يك سرعت استخوان های خود را از دست می‏ دهند و دچار بیماری پوکی استخوان می شوند.

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی بیشتر با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ