آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

تشخیص دیسک کمر

spasm-during-exe

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

spasm-during-exe

کمردرد ناشی از اختلالات دیسک  کمربه علت افزایش زندگی شهرنشینی و کم تحرکی رو به افزایش است. پشت میزنشینی و کم تحرکی بیش از حد روی سیستم اسکلتی تاثیر می گذارد و آن را از حالت تعادل خارج می کند.

این مساله در دراز مدت می تواند موجب آرتروز و فرسودگی ستون فقرات و مهره ها شود. این دردها گاهی به صورت حاد و گاهی به صورت مزمن می توانند سالیان دراز به همراه فرد باشند. اما دیسک کمر زمانی بیرون می زند که فشار بیش از حدی به آن بیاید. فشارهای نرمال باعث بیرون زدگی دیسک  کمرنمی شوند.

دیسک بین مهره ها مثل یک واشر عمل می کند و فشارها را جذب می کند تا به مهره ها فشار بیش از حد نیابد. اگر این فشار بیش از حد باشد دیسک کمر بیرون می زند. در این حالت دیسک یا به سمت کانال نخاع می آید و یا به سمت ریشه های عصب، اگر به سمت کانال نخاع بیاید علائمی مثل گزگز، مورمور، خواب رفتگی ، ضعف اندام و خستگی زودرس ایجاد کرده و فرد را در فعالیت های روزمره اش محدود می کند. اما اگر به طرف ریشه عصب بیاید علامت آن بیشتر درد است. فرد دیگر احساس بی حسی و کرختی نمی کند و به همراه درد التهاب را نیز تجدید می کند که این دردها به صورت انتشاری تا ناحیه لگن، باسن و حتی نوک انگشتان نیز می آید.

تشخیص دیسک کمر

برای تشخیص بیرون زدگی دیسک کمر یکی از روش های خیلی خوب استفاده از تصویربرداری به کمک دستگاه MRI است که با تصویر برداری سه بعدی که توسط این دستگاه صورت می گیرد سلامت و یا آسیب دیدگی دیسک های بین مهره ای تشخیص داده می شود.

برای اینکه تشخیص بدهیم که آیا بیرون زدگی دیسک کمر به رشته های عصبی آسیب وارد کرده یا نه، می توانیم از تست نوار عصب و عضله پاها استفاده کنیم که با استفاده از این تست وضعیت سلامت رشته های عصبی اندام های تحتانی قابل بررسی هستند. البته گرفتن شرح حال و معاینه دقیق فیزیکی توسط پزشک اولین گام در تشخیص  دیسک کمر است و تا زمانی که پزشک براساس یافته های کلینیکی به چنین مشکلی شک نکند معمولا اقدام به درخواست تصویربرداری MRI و یا تست الکترو دیاگنوز نخواهد کرد.

در مرکزجامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین  روش ها برای تشخیص و درمان مبتلایان به دیسک کمر استفاده می شود که  که هدف  درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت  کلیه بیماران عزیز می‌باشد.

برای آشنایی با پا درد دیسک کمر بر روی لینک کلیک کنید

منبع : کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید    سیمرغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ