آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بهترین ورزش برای دیسک کمر

285-Weights

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

285-Weights

دیسک کمر بستگی دارد به شدت و حد آن و همچنین در کدام مهره از ستون فقرات است. با توجه به این توضیحات می توان  ورزش حرکات اصلاحی تجویز کرد.اگر دیسک کمر شما بنا به گفته پزشک  جوری است که بتوان با ورزش آن را درمان کرد، می توانید ورزش های مناسب دیسک کمر را انجام دهید

فواید ورزش درمانی دیسک کمر

ورزش درمانی باعث درمان کمردرد و درد دیسک کمر می شود ورزش تاثیرات مختلفی روی اعضاء بدن می گذارد که این تاثیرات دارای فواید درمانی زیادی هستند و به این شکل باعث درمان  کمردرد و دیسک کمرمی گردد.

_ ورزش منظم، باعث کاهش وزن افراد چاق و رسیدن به وزن متناسب می شود این موضوع فشار وارد بر کمر را کم کرده و باعث درمان کمردردهایی می شود که به خاطر اضافه وزن ایجاد شده اند.

_ ورزش باعث بیشتر شدن انعطاف بدنی می گردد انعطاف بدنی ، توانایی حرکات در جهات مختلف را افزایش می دهد و کمردرد و درد دیسک کمر را درمان می کند.

_ به وسیله ی ورزش های مخصوص می توان عضلات شکم و کمر را تقویت کرد عضلات قوی از ستون فقرات محافظت می کنند و از آسیب دیدگی آن جلوگیری می نمایند عظلات نیرومند می توانند از دیسک کمر آسیب دیده حفاظت کنند و کمردردهای حاصل از صدمات دیسک  کمررا درمان نمایند.

ورزش های دیسک کمر و کمردرد

پیاده روی و دویدن آرام در درمان دیسک کمر

پیاده روی باعث کاهش وزن می شود و می توان گفت بهترین ورزش جهت کم کردن وزن ، پیاده روی یا دویدن آرام می باشد پیاده روی علاوه بر کاهش وزن باعث پیشگیری از گسترش پوکی استخوان می شود.

پیاده روی در فضای باز و محیطی آرام و نشاط بخش باعث درمان افسردگی و ناراحتی روانی و کمردرد و  دیسک کمر می شود

روش انجام: پیاده روی را از مقدار کم ( پنج دقیقه در روز) شروع کرده و اندک اندک آن را زیاد کنید و به نیم ساعت در روز برسانید.مقدار پیاده روی برای کاهش وزن باید از ۲۰ دقیقه بیشتر باشد.

پیاده روی باید با سرعتی متوسط انجام گیرد برای بدست آوردن سرعت پیاده روی باید از ضربان قلب استفاده کنید، برای این کار نبض خود را رد حین پیاده روی بشمارید سپس با استفاده از فرمول زیر سرعت پیاده روی را بدست آورید.(تعداد نبض در یک دقیقه در حالت پیاده روی = سن _۱۸۰) اگر نبض شما کمتر می زند ، سرعت خود را بالا ببرید و اگر نبض شما سریعتر می زند ،باید سرعت پیاده روی را کمتر کنید.

 شنا و انجام حرکات در آب در درمان دیسک کمر

شنا یکی از ورزش های مفید برای بسیاری از کمردرد و  دیسک کمر می باشد فشار آب روی عضلات بدن باعث قوی و مستحکم شدن آن ها می شود آب باعث کاهش وزن بدن می گردد و فشار وارد بر ستون فقرات کم می شود از طرفی آب در برابر حرکات بدن مقاومت می کند و انجام حرکات نیاز به قدرت بیشتری دارند.

روش انجام: ابتدا به طور آرام وارد قسمت کم عمق استخر شوید و از شیرجه زدن و جهش در آب خودداری کنید سپس به طور آرام در آب قدم بزنید بعد به طرف پشت و از سمت چپ و راست در آب قدم بزنید و بعد از آن سعی کنید از جلو و سپس از پشت روی آب دراز بکشید.

انجام حرکات روی صندلی در درمان دیسک کمر

توصیف حرکت اول:
شما باید روی صندلی بنشینید و بدن خود را به سمت جلو خم کنید. در حین خم شدن، عضلات خود را در یک وضعیت آرام و آزاد قرار دهید و شانه‌ها را به سمت جلو رها کنید. به دستانتان اجازه دهید به طرف پایین کشیده شوند و در این حالت حدود ۵ ثانیه بمانید. سپس به حالت اولیه بازگردید و به مدت ۵ ثانیه صبر کنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.

توصیف حرکت دوم:
شما روی صندلی نشسته‌اید و یکی از زانوهایتان را به سمت بغل بگیرید و به مدت ۱۰ ثانیه صبر کنید. سپس زانوی دیگر را نیز در بغل خود گرفته و به مدت ۱۰ ثانیه صبر کنید. این حرکت را پنج بار تکرار کنید.

انجام حرکات به حالت دراز کش در درمان دیسک کمر

توصیف حرکت اول:
اولین قدم این حرکت این است که روی زمین دراز بخوابید. سپس زانوهای خود را به سمت شکم جمع کنید. با دست‌های خود، زانوها را در قلاب قرار داده و به طور کامل زانوها را به سمت شکم بچسبانید. در این حالت، به مدت ۱۰ ثانیه بمانید. سپس با آرامی پاها را رها کنید و روی زمین قرار دهید. این حرکت را سه بار تکرار کنید. لازم به ذکر است که انجام این حرکت در صورت وجود کمردرد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

حرکت دوم:  به پشت روی زمین دراز بکشید اکنون دست های خود را به حالت کشیده در بالای سر خود قرار دهید و سعی کنید بدن خود را بکشید ( مثل اینکه می خواهید خود را چند سانتی متر بلندتر کنید) در این حالت عضلات شما کشیده می شود و قوس کمر شما بیشتر می شود به طوری که احساس می کنید تنها پاشنه های پا و بالای کمر شما روی زمین است ۱۰ ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس ۱۰ ثانیه به حالت دراز کش استراحت کنید این حرکت را ۳ مرتبه تکرار کنید( این حرکت برای افرادی که قوس کمرشان کم شده است و یا دیسک کمریا مهره های آن ها فشرده است مفید است)

توصیف حرکت سوم:
اولین قدم این حرکت این است که روی زمین دراز بخوابید و پاهای خود را صاف و کشیده روی زمین قرار دهید. حالا پا راست خود را از زمین بلند کنید و به مدت ۱۰ ثانیه آن را بالاتر از زمین قرار دهید. سپس پای راست را روی زمین قرار داده و پس از ۳ ثانیه استراحت، پای چپ را بلند کنید و به مدت ۱۰ ثانیه آن را بالا نگهدارید. سپس ۳ ثانیه استراحت کنید و حرکت را از اول شروع کنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید. انجام این حرکت باعث تقویت عضلات شکم و پاها می‌شود و در صورت وجود کمردرد و دیسک کمر، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

برای آشنایی با بهترین روش درمان دیسک کمر بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ