آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بهترین درمان تنگی کانال نخاعی و کمردرد

154193

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

IMG21494735

یکی از شایع‌ترین عوامل ناتوانی افراد در جوامع، کمردرد است.تنگی کانال نخاعی کمر و کمردرد ناشی از آن شایع‌ترین علت عدم حضور فرد در محل کار است، علت عمده کمردرد ایجاد استرس‌های فیزیکی در میانسالی و ضعف سیستم عضلانی اسکلتی و کاهش مقاومت به تروما (ضربه) در پیری است.

در مطالعات جدیدی که انجام گرفته شیوع کمردرد در نوجوانی ۱۰تا ۲۰ درصد عنوان شده که ۱۰ درصد آن ها دچار کمردرد مزمن می شوند.

درمان های رایج کمردرد و تنگی کانال نخاعی  استراحت، ورزش‌های شانزده گانه و آب درمانی و فیزیوتراپی و درمان‌های طبی و داروهای ضد التهاب و داروهای استروییدها است.

یکی از روش های درمان تنگی کانال نخاعی که بتازگی بر روی بیماران انجام میشود ،  کانسرواتیو (محافظه کارانه و بدون خطر) در درمان کمردرد ناشی از فشار خارجی بر ریشه‌های عصبی مانند هرنی (فتق) دیسک بین مهره‌ای روش میکروتراپی است.

بیمارانی که مدت ها از کمردرد رنج برده و هرنی دیسک برای آن ها محرز شده باشد، کاندید مناسبی برای انجام عمل PRT است و همچنین در مواردی که بیمار به علت تنگی کانال نخاعی کمر یا عدم پاسخ به جراحی دیسک  کمرهمچنان از درد رنج می برد، روشی مناسب برای این گونه افراد است.بیماران با با این روش دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان را ندارند.

در این روش درمان کمردرد  با هدایت CT توسط یک سوزن بلند ظریف (سوزن LP) لیدوکائین و به سطح درگیری ریشه عصبی تزریق می‌شود، این عمل باید ۳ تا ۴ نوبت به فواصل سه هفته‌ای انجام شود که بعد از تزریق نوبت اول در صورتی که جواب به درمان ۵۰ درصد و یا حتی صد درصد باشد، بیمار باید برای نوبت دوم و سوم مراجعه کرده تا دوره درمان کمردرد کامل شود و در صورتی که بیمار هیچ پاسخی به درمان پس از تزریق اول نداد مراجعه برای مراحل بعدی تزریق توصیه نمی شود.

عمل جراحی در افرادی که به درمان های غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی ، کشش ستون مهره ، دارو های ضد التهاب ، تزریق کورتیکوستروئید ، طب سوزنی و .. جواب کافی نمی دهند و درد و علائم حسی زندگی روزمره آن ها را مختل کرده است استفاده می شود.

دو نوع درمان جراحی تنگی کانال کمری برای بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع کمری استفاده میشود.
لامینکتومی Laminectomy

در این روش جراح تنگی کانال کمری قسمتی از استخوان های طبیعی مهره، استخوان های اضافی تشکیل شده و لیگامان های کلفت شده خارج می شوند. این جراحی را دکمپرشن Decompression هم می گویند چون موجب رفع فشار و کمپرشن از روی اعصاب می شود.
جوش دادن با فیوژن مهره ها Spinal fusion

این روش جراحی کانال نخاعی کمری(جراحی کانال استنوزیس)در کسانی انجام می شود که در آن ها سائیدگی مفاصل بین مهره ای موجب ناپایداری مهره ها شده است. در این روش جراحی جراحی کانال نخاع کمری بعد از دکمپرشن و برداشتن فشار از روی اعصاب، مهره های مجاور به هم جوش داده می شوند. در این روش که توسط بهترین جراح تنگی کانال کمری انجام می شود از پیوند استخوان و از وسایل فلزی مانند پیچ و میله ممکن است استفاده شود تا مهره ها زودتر و بهتر جوش بخورند.

بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با علائم و عوارض تنگی کانال نخاعی بر روی لینک کلیک کنید

برای آشنایی با کمردرد حاد و علل آن بر روی لینک کلیک کنید

منبع : سلامت نیوز

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ