التهاب و درد مفصل شانه

222-78

شانه از هر مفصل دیگر در بدن متحرک‌تر است. بنابراین هنگامی که شانه آسیب می‌بیند، ممکن است توانایی شما برای حرکت دادند بازوی مبتلا محدود شود. نقرس نوع پیچیده‌ای از التهاب مفاصل است که موجب حملات شدید و ناگهانی درد و حساسیت به لمس در مفصل موجود در قاعده‌ی انگشت شست پا می‌گردد. وجود مقدار بیش از حد اسید اوریک در خون سبب نقرس می‌شود و هنگامی که میزان آن بسیار بالا می‌رود، کریستال‌های سختی در مفاصل شکل می‌گیرند. زمانی که نقرس برای بار اول به انگشست شست پا حمله می‌کند، می‌تواند پاشنه، زانو، مچ پا یا آرنج را نیز مورد حمله قرار دهد. هنگامی که علائم اولیه نقرس زانو ظاهر می‌شوند باید سریعاً برای درمان آن اقدام شود و هرچه سریع‌تر تصمیم‌گیری کنید درد کمتری در اثر نقرس متحمل خواهید شد.

علل التهاب و درد شانه

یک علت درد شانه التهاب وترهای اطراف مفصل آن است . التهاب و درد شانه بیشتر در اثر کار زیاد آن روی می دهد . وقتی کاری مثل اره کشیدن یا ورزش گلف می کنید ، وترهای شانه بر روی استخوان ساییده شده و به تحریک و دردشانه منجر می گردد .

التهاب کیسه زلالی مفصل شانه هم ،‌ که به اندازه التهاب وترها ایجاد شانه درد می کند ، در اثر کار زیاد روی می دهد . اما شروع آن به صورت گسترده تری است . کیسه زلالی کیسه نرمی در مفصل برای کاهش اصطکاک آن است ، که تورم آن ایجاد درد شانه می کند .

اگر به هنگام بالا بردن دست احساس درد شانه می کنید ، ممکن است علت آن رسوب کلسیم در آنجا باشد . این رسوب در زیر وتری در مفصل تیغه شانه با استخوان چنبر تشکیل می شود .

درمان التهاب و درد  شانه

برای تسکین و درمان درد شانه به محض شروع درد شانه، روی شانه‌تان برای ۱۵ دقیقه کیسه یخ بگذارید، بعد یخ برای ۱۵ دقیقه بردارید. این درمان متناوب با یخ را برای چند ساعت ادامه دهید. اطمینان حاصل کنید که با پوشاندن یخ در یک پارچه از پوست‌تان محافظت می‌کنید.

پس از سه روز گذاشتن یخ، به شانه‌تان برای دو روز دیگر استراحت بدهید. اگر لازم بود با یک متخصص فیزیوتراپی در مورد کمک به بازگرداندن بی‌‌خطر فعالیت‌تان به حالت طبیعی مشورت کنید. از مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به کاهش التهاب و درد شان هاستفاده کنید.

گاهی  التهاب ودرد شانه در اثر یک حادثه روی می دهد . افتادن ممکن است است باعث دررفتگی مفصل شانه شود ، که بازو را از مفصل خود با استخوان کتف خارج می کند . با شکستگی استخوان بازو گاهی وتر حرکت دهنده بازو را پاره می کند . اگر این پارگی با عمل جراحی ترمیم نشود ، ممکن است باعث گرفتاری شانه برای تمام عمر گردد .

برای آشنایی با درد حاد شانه و علل آن بر روی لینک کلیک کنید

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ