آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

التهاب و درد مفصل شانه

shoulder-pain-cranbourne-north

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

222-78

شانه به عنوان یکی از مفاصل بدن، از سایر مفاصل متحرک‌تر است. به همین دلیل، آسیب دیدن شانه ممکن است باعث محدود شدن توانایی حرکت بازوی مبتلا شود. نقرس یک نوع پیچیده از التهاب مفاصل است که باعث حملات شدید و ناگهانی درد و حساسیت به لمس در مفصل انگشتان پا می‌شود. وجود سطح بیش از حد اسید اوریک در خون باعث بروز نقرس می‌شود و هنگامی که سطح آن بسیار بالا می‌شود، کریستال‌های سخت در مفاصل شکل می‌گیرند. زمانی که نقرس برای اولین بار در مفصل انگشتان پا بروز می‌کند، ممکن است پاشنه، زانو، مچ پا یا آرنج نیز تحت حمله قرار بگیرند. هنگامی که علائم اولیه نقرس زانو ظاهر می‌شوند باید سریعاً برای درمان آن اقدام شود و هرچه سریع‌تر تصمیم‌گیری کنید درد کمتری در اثر نقرس متحمل خواهید شد.

علل التهاب و درد شانه

یک علت درد شانه التهاب وترهای اطراف مفصل آن است . التهاب و درد شانه بیشتر در اثر کار زیاد آن روی می دهد . وقتی کاری مثل اره کشیدن یا ورزش گلف می کنید ، وترهای شانه بر روی استخوان ساییده شده و به تحریک و دردشانه منجر می گردد .

التهاب کیسه زلالی مفصل شانه هم ،‌ که به اندازه التهاب وترها ایجاد شانه درد می کند ، در اثر کار زیاد روی می دهد . اما شروع آن به صورت گسترده تری است . کیسه زلالی کیسه نرمی در مفصل برای کاهش اصطکاک آن است ، که تورم آن ایجاد درد شانه می کند .

در صورتی که هنگام بالا بردن دست، درد در منطقه شانه احساس می‌کنید، ممکن است علت آن رسوب کلسیم در این منطقه باشد. این رسوبات کلسیمی در زیر وتری مفصل تیغه شانه و استخوان چنبر تشکیل می‌شوند.

درمان التهاب و درد  شانه

برای تسکین و درمان درد شانه به محض شروع درد شانه، روی شانه‌تان برای ۱۵ دقیقه کیسه یخ بگذارید، بعد یخ برای ۱۵ دقیقه بردارید. این درمان متناوب با یخ را برای چند ساعت ادامه دهید. اطمینان حاصل کنید که با پوشاندن یخ در یک پارچه از پوست‌تان محافظت می‌کنید.

بعد از استفاده از یخ برای سه روز، شانه خود را برای دو روز دیگر استراحت دهید. اگر لازم باشد، بهتر است با یک متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید تا درباره بازگرداندن فعالیت‌های خطرناک به حالت طبیعی تان کمک بگیرید. برای کاهش التهاب و درد در شانه، می‌توانید از داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

گاهی  التهاب ودرد شانه در اثر یک حادثه روی می دهد . افتادن ممکن است است باعث دررفتگی مفصل شانه شود ، که بازو را از مفصل خود با استخوان کتف خارج می کند . با شکستگی استخوان بازو گاهی وتر حرکت دهنده بازو را پاره می کند . اگر این پارگی با عمل جراحی ترمیم نشود ، ممکن است باعث گرفتاری شانه برای تمام عمر گردد .

برای آشنایی با درد حاد شانه و علل آن بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ