آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آسیب گردن در اثر تصادف (ویپلش)

3326_orig

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

آسیب ویپلش یا ویپلش گردنی یک نوع کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن است که اغلب به علت تصادفات اتومبیلی رخ می‌دهد. در این حالت، سر سرنشین خودرو به شدت به جلو و عقب حرکت می‌کند به علت ایجاد ضربه از جلو یا عقب خودرو. این حرکت شدید و ناگهانی می‌تواند باعث کشیدگی شدید عضلات و رباط‌های گردن شده و در نتیجه درد گردن ایجاد می‌کند. همچنین، ضربه به خودرو از طرفین، حرکت گردن به دو طرف یا چرخش گردن نیز ممکن است باعث کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن شود. در برخی موارد، حرکت سر و گردن به اثر این ضربات به قدری شدید است که می‌تواند به آسیب نخاع گردنی منجر شود. زنان به طور معمول بیشتر از مردان در معرض این نوع آسیب قرار می‌گیرند. همچنین، این آسیب می‌تواند ناشی از فعالیت‌های ورزشی نیز باشد.

علائم آسیب گردن در اثر تصادف

مهمترین علائم آسیب ویپلش عبارتند از:
۱-درد و خشکی گردن که ممکن است چند ساعت بعد از تصادف شروع شود. درد و خشکی روز بعد بیشتر میشود. در نیمی از موارد شروع درد روز بعد از تصادف است.
۲-چرخش و خم کردن گردن ممکن است دردناک باشد
۳- وجود درد در ناحیه ی شانه و بازو
۴- وجود درد و خشکی در بالا یا پایین ستون فقرات
۵-سردرد
۶-سرگیجه، تاری دید، درد فک، درد در حین بلع و احساس نامعمول در پوست صورت ممکن است مدت کوتاهی ایجاد شود ولی این علائم معمولا بزودی از بین میروند
۷-احساس خستگی و تحریک پذیری و عدم توانایی در تمرکز تا چند روز

درمان آسیب گردن در اثر تصادف

در روزهای اول پس از شروع درد شدید، باید حرکات گردن را به حداقل کاهش داد. استفاده از یک گردنبند طبی می‌تواند به شما کمک کند. پس از چند روز، باید به تدریج حرکات گردن را شروع کرده و به آرامی آن را حرکت داده شود. در ابتدا، حرکت گردن ممکن است کمی دردناک باشد، اما با گذر زمان، شدت درد کاهش خواهد یافت. عدم حرکت طولانی مدت گردن و عدم تمرین آن می‌تواند منجر به خشک شدن گردن شود.

استفاده از داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن، یا داروهای ضد درد مانند استامینوفن و مرخص‌کننده عضلات می‌تواند کمک کننده باشد.

توجه به حفظ وضعیت مناسب سر و گردن در هنگام انجام کارها مانند نوشتن، خواندن و کار با کامپیوتر، استفاده از یک بالشتک مناسب در هنگام خوابیدن و انجام فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

پیشگیری از آسیب گردن در اثر تصادف

در هنگام رانندگی و سوار شدن در اتومبیل، باید به نکات ایمنی بیشتری توجه کنید تا در صورت وقوع تصادف، سرنشینان خودرو کمتر آسیب ببینند. استفاده از پشت‌سری‌های موجود در صندلی‌های اتومبیل می‌تواند به طور قابل توجهی از وارد شدن آسیب به سرنشینان جلویی جلوگیری کند. این پشت‌سری‌ها باید به درستی تنظیم شوند تا دقیقاً پشت سر سرنشینان قرار گیرند و در صورت برخورد اتومبیل دیگر به شدت، سرنشینان را از حرکت ناگهانی به عقب محافظت کنند. اگر در حین رانندگی متوجه شدید که ماشین پشتی در حال برخورد با شماست، سر خود را به پشت‌سری تکیه داده و کمر خود را به صندلی نزدیک کنید تا احتمال وقوع آسیب ویپلش کاهش یابد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب گردن مطالعه فرمایید.

۱-صدمات شلاقی گردن

۲-کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ