آسیب گردن در اثر تصادف (ویپلش)

 

آسیب ویپلش Whiplash neck sprain نوعی رگ به رگ شدن و کشیدگی  عضلات گردن است و بیشتر در اثر تصادفات اتومبیل ایجاد می شود. به دنبال ایجاد ضربه به اتومبیل از عقب یا جلو سر سرنشین خودرو به شدت به جلو و عقب حرکت می کند. این حرکت شدید و ناگهانی میتواند موجب کشیدگی شدید در عضلات و رباط های گردن و بدنبال آن درد گردن شود.  ضربه به اتومبیل از طرفین و حرکت گردن به دو طرف و یا چرخش گردن هم میتواند موجب کشیدگی و رگ به رگ شدن آن شود. گاهی حرکت سر و گردن به دنبال این ضربات بقدری شدید است که موجب آسیب نخاع گردنی میشود. زنان بیش از مردان دچار این آسیب میشوند. این آسیب میتوان به دنبال فعالیت های ورزشی هم ایجاد شود.

علائم آسیب گردن در اثر تصادف

مهمترین علائم آسیب ویپلش عبارتند از:
1-درد و خشکی گردن که ممکن است چند ساعت بعد از تصادف شروع شود. درد و خشکی روز بعد بیشتر میشود. در نیمی از موارد شروع درد روز بعد از تصادف است.
2-چرخش و خم کردن گردن ممکن است دردناک باشد
3- وجود درد در ناحیه ی شانه و بازو
4- وجود درد و خشکی در بالا یا پایین ستون فقرات
5-سردرد
6-سرگیجه، تاری دید، درد فک، درد در حین بلع و احساس نامعمول در پوست صورت ممکن است مدت کوتاهی ایجاد شود ولی این علائم معمولا بزودی از بین میروند
7-احساس خستگی و تحریک پذیری و عدم توانایی در تمرکز تا چند روز

درمان آسیب گردن در اثر تصادف

در یکی دو روز اول که شدت درد زیاد است گردن را باید تا حد امکان کمتر حرکت داد. استفاده از یک گردنبند طبی میتوان کمک کننده باشد. بعد از چند روز باید بتدریج حرکات گردن شروع شده و به تدریج و به آرامی گردن حرکت داده شود. حرکت گردن در ابتدا ممکن است کمی دردناک باشد ولی بتدریج شدت درد کاهش میابد. بی حرکتی طولانی مدت گردن و حرکت ندادن آن میتواند موجب خشک شدن گردن شود.
استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن و یا داروهای ضد درد مانند استامینوفن و داروهای شل کننده عضلانی میتواند کمک کننده باشد.
توجه به حفظ وضعیت مناسب سر و گردن در حین کار و نوشتن و خواندن و کار با کامپیوتر، استفاده از یک بالشت مناسب در موقع خوابیدن و فیزیوتراپی میتواند به کاهش درد کمک کند. ش

پیشگیری از آسیب گردن در اثر تصادف

هنگام رانندگی و سوار بودن در اتومبیل باید نکات ایمنی را بیشتر رعایت کرد تا اگر اتومبیل دچار تصادف شد اسیب کمتری به سرنشینان خودرو وارد شود.استفاده از پشت سری هایی که در صندلی اتومبیل وجود دارند میتوانند تا حدود زیادی مانع از بروز آسیب ویپلش شوند. این پشت سری ها را باید درست تنظیم کرد تا دقیقا پشت سر سرنشین قرار گیرند و در صورت برخود اتومبیل دیگر از پشت، مانع از حرکت ناگهانی سر سرنشین به عقب شوند. اگر در حین رانندگی متوجه شدید ماشین پشتی در حین برخورد به شما است سر خود را به پشت سری تکیه داده و کمر خود را به صندلی نزدیک کنید تا احتمال آسیب ویپلش کاهش یابد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب گردن مطالعه فرمایید.

1-صدمات شلاقی گردن

2-کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ