آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

صدمات شلاقی گردن

index

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

علت صدمۀ شلاقی گردن  که در ناحیه ی گردن به وجود می آید در  بیشتر اوقات تصادفات رانندگی است، یک شوک از پشت، سر را به جلو و سپس با شدت به سمت عقب حرکت می‌دهد.چنین حرکت شدیدی ۷ مهرۀ گردنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند جراحت های ماهیچه ها، رباط ها و یا تاندون های گردن را هم به دنبال داشته باشد. این حرکت ممکن است درد در ناحیۀ عصب میان دو مهره ی گردن را ایجاد کند که خود عاملی  برای پیچیدن درد در اطراف شانه ها، باز و یا دست ها نیز می شود. حتی اگر صدمۀ شلاقی گردن ملایم و بی‌آزار باشد، ممکن است گاهی اوقات آسیب ستون فقرات را با خود به همراه داشته باشد؛ آسیب ستون فقرات می‌تواند عاملی برای فلج شدن باشد.

علائم صدمات شلاقی گردن

علائم صدمات شلاقی گردن بلافاصله بعد ازایجاد ضربه ظاهر نمی شودو  در ساعات بعد از حادثه ظاهر می‌شوند. این علائم عبارت اند از:
۱-درد در ناحیۀ گردن، پیچیدن درد در پایین جمجمه، شانه ها و پشت
ایجاد محدودیت در برخی حرکات گردن.
۲-دردهایی در سر به ویژه تمرکز آنها در پایین جمجمه یا فقط روی نیمی از جمجمه به وجود می آیند.
۳-ممکن است در طولانی مدت علائم مختلفی ایجاد شوند و باقی بمانند، مانند کسالت، عدم تعادل، سرگیجه، تاری دید، و البته مشکلات حافظه، تمرکز و غیره
برای رعایت احتیاط، و به منظور بررسی دلایل ایجاد علائم  صدمات شلاقی گردن جراحت شدید گردنی، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کرد.

درمان  صدمات شلاقی گردن

زمانی که صدمۀ شلاقی گردن خفیف است، بی حرکت ماندن گردن توصیه نمی‌شود، بهتر است فعالیت های عادی روزانه از سر گرفته شود به شرطی که این فعالیت ها نیازمند حرکات معمول گردن با وسعت و تکراری منطقی باشد.در موارد جراحت های شدیدتر (دردهای شدید و طولانی مدت با ایجاد محدودیت در حرکات سر)، مشورت با پزشک ضروری است.آزمایش های بالینی و لمس ناحیۀ گردنی باعث شناسایی نقاط دردناک، انعطاف ناپذیری و حتی ناهنجاری می‌شود.در کنار داروها، درمان صدمات شلاقی گردن بر پایۀ مسکن ها، ضد التهاب ها و یا شل کننده های عضلانی انجام می‌گیرد.در نهایت بهره بردن از روش های روان درمانی و درمان های رفتار گرا نیز نتایج سودمندی به نمایش گذاشته اند.باید توجه داشت که استراحت دادن گردن به کمک وسایل کمکی و پروتز چندان مقبول نیست. چه بسا بی فایده هم خواهد بود. بالعکس، دنبال کردن حرکات در زندگی عادی و روزانه باعث ادامۀ نیاز به گردن و همچنین آسان شدن درمان می‌گردد، البته واضح است که این امر در مواردی صدق می‌کند که آسیب گردنی خیلی شدید و جدی نباشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کشیدگی عضلات گردن  را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صدمات شلاقی گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ