آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

neck_spasm

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

کشیدگی و رگ به رگ شدن از علل مهم درد گردن است. کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن به علت کشیده شدن و یا آسیب رباط های اطراف ستون مهره گردنی ایجاد می شود.گاهی اوقات گردن یک حرکت شدید و ناگهانی باعث ایجاد کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن و آسیب شلاقی گردن می شود. مثلاً در حین یک تصادف اتومبیل یا در حین زمین خوردن یا موقع انجام ورزش های شدید مثل ورزش های رزمی افراد دچا کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن می شوند . در حین این حرکت شدید، مهره های گردن نسبت به هم جابجا میشوند. البته لیگامان ها و عضلات اطراف مهره ها اجازه نمیدهند مهره ها از حد مشخصی بیشتر نسبت به هم حرکت کنند و آسیب ببینند.
اگر نیرو آنقدر زیاد باشد که لیگامان ها و عضلات نتوانند در مقابل جابجایی بیشتر مهره ها مقاومت کنند، در این لیگامان ها و عضلات پارگی بوجود میاید. این پارگی ممکن است بسیار جزئی و میکروسکوپی باشد و یا ممکن است پارگی کامل باشد. در پارگی کامل، مهره ها نسبت به هم دررفته و کاملاً جابجا می شوند و در پارگی میکروسکوپی به علت خونریزی و التهاب بوجود آمده در محل، درد و خشکی در حرکات گردن ایجاد میشود که آنرا اسپرین Sprain مینامند.

علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

مهمترین علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن عبارتند از :

۱-زمانی که گردن دچار کشیدگی ورگ به رگ شدن می شوددرد شدیدی در ناحیه ی گردن ایجاد می شود.این دردها مخصوصا در پشت گردن بیشتر می باشند و با حرکت گردن شدیدتر می شوند.معمولا دردها  بلافاصله پس از ایجاد ضربه به گردن بروز نمی کنند و دوتا سه روز بعد از وارد شدن ضربات و کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن به وجود می آیند.
۲- دردهای شدید در بالای شانه به وجود می آید.
۳-دردهای شدید در ناحیه ی پشت سر به وجود می آید.
دردهای ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن با علائم زیر همراه می باشند:
۱-افزایش تحریک پذیری و خستگی. بدخوابی و اختلال تمرکز
۲- گزگز در اندام فوقانی
۳-خشکی در حرکات گردن
۴-ضعف در حرکات اندام فوقانی

درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن  در هرناحیه ای از بدن که اتفاق بیفتد تقریباً یکسان است. در کشیدگی گردن معمولا از درمانهای پیشگیرانه و بدون جراحی استفاده می شود. درمان رگ به رگ شدن گردن بدین شرح می باشند:
۱-  استفاده از گردن بند طبی نرم
۲-  استفاده از داروهای مسکن ضد التهابی مانند آسپرین یا بروفن درد گردن  و دردهای ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن  گردن را کم می کنند.
۳-در ۳-۲ روز اول می توان از سرمای موضعی روزی چند بار و هر بار ۳۰-۱۵ دقیقه استفاده کرد. گرمای موضعی هم می تواند درد های ناشی از کشیدگی ورگ به رگ شدن گردن را کم کند ولی معمولا از گرمای موضعی بعد از گذشت ۳-۲ روز از ضربه اولیه استفاده می کنند.
۴-پزشک ممکن است از داروهای شل کننده عضلانی برای کاهش اسپاسم عضلات گردن  استفاده کند. گاهی اوقات از روش های دیگری مثل ماساژ، اولتراسوند و تراکشن هم برای کمک به درمان استفاده میشود. اغلب  رگ به رگ شدن ها و کشیدگی های گردن در عرض ۶-۴ هفته خوب می شوند. البته کشیدگی های شدیدتر  گردن ممکن است برای بهبودی کامل به زمانی بیش ار این نیاز داشته باشند و طی مدت ۳ ماه به طور کامل درمان شوند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن از علل مهم گردن درد است را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رگ به رگ شدن گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ