علت ها و دلایل

گرفتگی رگ گردن بر اساس علت های ایجاد ومنشأ درد شدید گردن به چند دسته تقسیم می شوند. گرفتگی رگ گردن می تواند ناشی از آرتروز گردن باشد که یکی از عوامل بسیار شایع به شمار می رود. آرتروز اختلالی است که به مرور ایجاد می شود و سرعت آن به قدری آرام است که بیمار متوجه آن نمی شود. بعد از مدت زمان بسیار که فرد با خشکی و سختی گردن به پزشک مراجعه می کند تازه متوجه این اختلال مزمن می شود. شغل افراد در ایجاد گرفتگی رگ گردن نقش بسیاری دارد.

قالی بافان، کارمندان، نویسندگان ، ارایشگران، خیاطان ودر کل افرادی که به صورت مداوم گردنشان در وضعیت آویزان و یا به سمت بالا قرار دارد همچنین افرادی که شغل آنها به گونه ای است که در آن نیاز به چرخش بسیار گردن دارند بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر گرفتگی رگ گردن هستند. به این افراد نیز باید بانوانی را که دارای گردن بلند و ظریف اند را اضافه کرد که درصورت استفاده نادرست از گردن خود مستعد ابتلا به گرفتگی رگ گردن هستند.

علاوه بر آرتروز دیسک هایی که درست درمان نشده باشند نیز به مرورمی تواند باعث ایجاد گرفتگی رگ گردن و دردهای مزمن گردنی که دامنه وسیعی دارند به علت دردهای مزمن گردنی فوقانی باشد. به عنوان مثال درد ناحیه تحتانی گردن یعنی محدوده مهره ها 6و7 گردن خیلی وقت ها درد شان ممکن است درشانه ها و یا بین دو کتف و حتی در قفسه سینه مدت ها رنج ببرد و نداند این درد، درد مزمن گردنی است. پس در این صورت مراجعه به یک پزشک متخصص برای تشخیص صحیح توصیه می شود.

اما گاه گرفتگی رگ گردن منشا رباطی دارند. رباط ها یکی از عوامل مهم نگهداری مهره ها بر روی هم اند. به هر حال عاملی که باعث ایجاد گرفتگی رگ گردن و التهاب یا کشیدگی و یا پارگی در آنها شود خود را به صورت درد مزمن بروز می دهد. این دردها و گرفتگی رگ گردن که عمدتاً خیلی شایع اند به دردهای شغلی معروف اند.

اصطلاح کوتاه شدن رگ گردن نیز به گرفتگی رگ گردن باز می گردد، در صورتی که رگ گردن کوتاه نمی شود و این موضوع مربوط به اختلال در رباط هاست. دردهای مزمن منشأ رباطی که اغلب در مهره ها پایین شایع تر است و از آنجا که این مهره ها با مهره های پشتی ستون فقرات ارتباط دارند، به صورت درد در ناحیه بین دو کتف نشان داده می شود.

درمان و پیشگیری

در درمان گرفتگی رگ گردن پیشگیری نقش بسیار مهمی دارد. چرا که درصورت ابتلا به گرفتگی رگ گردن به دلیل گستردگی یک عارضه درمان آن نیز طولانی تر و سخت تر خواهد بود. درمان گرفتگی رگ گردن که برعهده پزشک متخصص است شامل ارتوپدی و فیزیوتراپی است. آب درمانی و رفتار درمانی نیز می توانند در درمان گرفتگی رگ گردن مؤثر واقع شوند. و اما بحث پیشگیری از گرفتگی رگ گردن که همیشه بهتر از درمان است؛ در این باره می توان به یک جمله بسیار ساده اما کلیدی اشاره کرد: (( هیچ وضعیتی را به صورت مداوم و طولانی مدت انجام ندهید.))

بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند باید گردن همواره در یک وضعیت ایستاده وعمود بر گردن قرار گیرد باید گفت به طور طبیعی گردن دارای تنوع حرکاتی است که تنها در صورت استفاده طولانی مدت از یک وضعیت برای فرد مشکل ساز خواهد بود. بنابراین می توان نتیجه گرفت هیچ وضعیت صحیحی برای نگه داشتن همیشگی گردن وجود ندارد اما یک سری از وضعیت ها مستعدتر برای ایجاد گرفتگی رگ گردن هستند که همانطور که گفته شد در صورت استفاده مداوم از این وضعیت ها (مثل آویزان نگه داشتن گردن) فرد به دردهای ستون فقرات ابتلا پیدا می کند.

بنابراین در گام نخست پیشگیری از گرفتگی رگ گردن باید از چرخش گردن با دامنه وسیع پرهیز کرد و در حین کار در مشاغلی که گردن به صورت طولانی در یک وضعیت قرار دارد با توجه به سن و شغل هر ده دقیقه تا نیم ساعت، حرکات ورزشی ساده گردنی را به مدت 20 تا 30 ثانیه انجام دهد. در این باره بهتر است که یک پزشک ارتوپد راهنمایی گرفت. اما هیچ گاه فراموش نکنید در صورت بروز هر دردی در گردن و گرفتگی عضلات و رگ های گردن و بطور کل ستون فقرات حتی به میزان کم حتماً به پزشک مراجعه کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ورزش های درمان گرفتگی عضلات گردن را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گرفتگی رگ گردن مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس