آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

گرفتگی رگ گردن

گرفتگی رگ گردن

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

علت ها و دلایل

گرفتگی رگ گردن بر اساس علل و منشأ درد شدید گردن به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی از عوامل بسیار شایع در ایجاد گرفتگی رگ گردن، آرتروز گردن است. آرتروز یک اختلال است که به طور آرام و به تدریج تشکیل می‌شود و بیمار ممکن است از آن آگاه نباشد. افراد معمولاً بعد از مدت زمان طولانی از زمانی که خشکی و سختی گردن را تجربه می‌کنند، به این اختلال مزمن آگاه می‌شوند. شغل افراد نقش بسزایی در ایجاد گرفتگی رگ گردن دارد.

قالیبافان‌ها، کارمندان، نویسندگان، آرایشگران، خیاطان و به طور کلی افرادی که به صورت مداوم گردنشان در حالت آویزان یا به سمت بالا قرار دارد، همچنین افرادی که شغل آنها نیازمند چرخش مکرر گردن است، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر گرفتگی رگ گردن قرار دارند. همچنین، بانوانی که گردن بلند و ظریفی دارند و در صورت استفاده نادرست از گردن خود، در معرض خطر گرفتگی رگ گردن قرار می‌گیرند.

علاوه بر آرتروز دیسک هایی که درست درمان نشده باشند نیز به مرورمی تواند باعث ایجاد گرفتگی رگ گردن و دردهای مزمن گردنی که دامنه وسیعی دارند به علت دردهای مزمن گردنی فوقانی باشد. به عنوان مثال درد ناحیه تحتانی گردن یعنی محدوده مهره ها ۶و۷ گردن خیلی وقت ها درد شان ممکن است درشانه ها و یا بین دو کتف و حتی در قفسه سینه مدت ها رنج ببرد و نداند این درد، درد مزمن گردنی است. پس در این صورت مراجعه به یک پزشک متخصص برای تشخیص صحیح توصیه می شود.

اما گاه گرفتگی رگ گردن منشا رباطی دارند. رباط ها یکی از عوامل مهم نگهداری مهره ها بر روی هم اند. به هر حال عاملی که باعث ایجاد گرفتگی رگ گردن و التهاب یا کشیدگی و یا پارگی در آنها شود خود را به صورت درد مزمن بروز می دهد. این دردها و گرفتگی رگ گردن که عمدتاً خیلی شایع اند به دردهای شغلی معروف اند.

اصطلاح کوتاه شدن رگ گردن نیز به گرفتگی رگ گردن باز می گردد، در صورتی که رگ گردن کوتاه نمی شود و این موضوع مربوط به اختلال در رباط هاست. دردهای مزمن منشأ رباطی که اغلب در مهره ها پایین شایع تر است و از آنجا که این مهره ها با مهره های پشتی ستون فقرات ارتباط دارند، به صورت درد در ناحیه بین دو کتف نشان داده می شود.

درمان و پیشگیری

درمان گرفتگی رگ گردن، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از این مشکل دارد. زیرا در صورت ابتلا به گرفتگی رگ گردن، درمان آن به دلیل گستردگی عارضه، طولانی‌تر و دشوارتر خواهد بود. درمان گرفتگی رگ گردن توسط پزشک متخصص ارتوپدی و فیزیوتراپی انجام می‌شود. استفاده از آب‌درمانی و رفتار درمانی نیز می‌تواند در درمان گرفتگی رگ گردن موثر باشد. اما موضوع پیشگیری از گرفتگی رگ گردن که همواره بهتر از درمان است، به یک جمله ساده ولی کلیدی خلاصه می‌شود: “هیچ وضعیتی را به صورت مداوم و به طور طولانی انجام ندهید.”

بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند باید گردن همواره در یک وضعیت ایستاده وعمود بر گردن قرار گیرد باید گفت به طور طبیعی گردن دارای تنوع حرکاتی است که تنها در صورت استفاده طولانی مدت از یک وضعیت برای فرد مشکل ساز خواهد بود. بنابراین می توان نتیجه گرفت هیچ وضعیت صحیحی برای نگه داشتن همیشگی گردن وجود ندارد اما یک سری از وضعیت ها مستعدتر برای ایجاد گرفتگی رگ گردن هستند که همانطور که گفته شد در صورت استفاده مداوم از این وضعیت ها (مثل آویزان نگه داشتن گردن) فرد به دردهای ستون فقرات ابتلا پیدا می کند.

بنابراین، در مرحله اول پیشگیری از گرفتگی رگ گردن، باید از چرخش گردن با دامنه وسیع پرهیز کرده و در حین انجام مشاغلی که گردن به طور طولانی در یک وضعیت قرار می‌گیرد، با توجه به سن و شغل، هر ده دقیقه تا نیم ساعت، حرکات ورزشی ساده گردنی را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه انجام دهید. در این مورد، بهتر است راهنمایی یک پزشک ارتوپد را دریافت کنید. اما هیچگاه فراموش نکنید که در صورت بروز هرگونه درد در گردن، گرفتگی عضلات و رگ‌های گردن و به طور کلی ستون فقرات، حتی به میزان کم، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ورزش های درمان گرفتگی عضلات گردن را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گرفتگی رگ گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ