آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

کمردرد ورزشکاران

کمردرد ورزشکاران

تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

آسیبهای-کمردرد-ورزشکاران

آسیب دیدگی‌ ستون فقرات و به طور کلی کمردرد از مهم‌ترین صدمات ورزشکاران رشته‌های مختلف است که در صورت درمان نشدن، مشکلات جدی و غیر قابل جبرانی را از لحاظ جسمی برای آنها در پی خواهد داشت.

بی‌تمرینی، دوری ورزشکار به مدت طولانی از ورزش و از سرگیری تمرینات با شدتی بالاتر از قبل از علل ایجاد کمردرد است و ورزشکاران باید با توجه به اصول تمرین و رعایت اصل اضافه بار مبادرت به اجرای تمرین و تکنیک نمایند.

در مطالعات علمی شیوع کمردرد در ورزشکاران از ۱ تا بیش از ۳۰ % گزارش شده است.

اگرچه مواردی از کمردرد خود بخود و به صورت تدریجی بهبود می یابند، در تعدادی از ورزشکاران علایم دائمی می شود و مانع انجام فعالیت های ورزشی فرد می گردد

ستون فقرات از سه بخش گردنی، سینه‌ای و کمری تشکیل شده است که ستون فقرات سینه‌ای به دنبال اتصال به دنده‌ها از تحرک کمتری برخوردار است، اما قسمت های کمری و گردنی قابلیت تحرک بیشتری داشته و احتمال آسیب دیدگی‌ آن نیز بیشتر است.

تعداد مهره‌های کمری پنج عدد است که بین این مهره‌ها دیسک ستون فقرات قرار دارد. هر یک از این مهره‌ها دو مفصل فرعی به نام «فاست» دارد که مجموعا ۱۰ فاست در ستون مهره کمری وجود دارد و علت بسیاری از مشکلات کمری در افراد معمولی و ورزشکاران همین فاست‌ها هستند.

 حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از وزن انسان توسط فاست‌ها تحمل می‌شود که در موارد خاص این عدد به ۷۵ درصد هم می‌رسد. بنابراین توجه به سلامت این اجزا بسیار مهم است. جزء دیگر دیسک است که از دو قسمت مجزا به نام هسته مرکزی و حلقه نگه دارنده تشکیل یافته است. دیسک ستون فقرات به معنای بیرون زدگی هسته مرکزی به داخل حلقه نگه دارنده است و بر اساس این که بیرون زدگی از کدام ناحیه اتفاق می‌افتد، علائم آن نیز متفاوت خواهد بود.

علت و دلایل

کشیدگی های عضلات و تاندونهای اطراف ستون مهره ها (حدود ۷۰ درصد موارد).

مشکلات فرسودگی ستون فقرات به علت فشارهای شدید وارد شده (حدود ۱۰ درصد موارد).

بیرون زدگی دیسک ها (حدود ۴ درصد موارد).

کمردرد ناشی از تنگی های کانال نخاعی (حدود ۳ درصد موارد).

کمردرد ناشی از شکستگیهای فشاری (حدود ۴ درصد موارد).

سر خوردگی مهره ها (حدود ۲ درصد موارد).

مشکلات مفاصل ساکروایلیاک (حدود ۲ درصد موارد).

شکستگی حاد ستون مهره ها (حدود ۱ درصد موارد).

بیماری ها و مشکلات مادرزادی ستون فقرات (حدود ۱ درصد موارد).

عفونت های ستون فقرات  (  حدود   کمتر از ۱ درصد)

بیماری های التهابی ستون فقرات  (  حدود   کمتر از ۱ درصد).

کمردرد ناشی از دردهای منتقل شونده از سایر قسمتهای بدن مانند کلیه ها، سیستم گوارش و اجزاء لگنی (حدود ۲ درصد موارد).

پیشگیری

کمردرد+چاقی+15

گاهی آمادگی جسمانی نامناسب و یا تکنیک غلط، زمینه ساز یک آسیب جدی خواهد بود، بنابراین آمادگی مناسب ورزشکار، انجام تکنیک صحیح زیر نظر مربی کار آزموده، استفاده از وسایل ورزشی استاندارد، گرم کردن کافی و کشش عضلات هدف از مهم‌ترین عوامل پیشگیرانه در بروز کمردرد ورزشکاران است، البته لازم به یادآوری است که اتخاذ یک وضعیت مناسب حین استراحت و ورزش در افراد ورزشکار و غیر ورزشکار نیز از عوامل موثر در جلوگیری از بروز کمردرد است.

تمریناتی برای پیشگیری و نیز بازتوانی درد ستون فقرات در ورزشکاران :

۱ کشش عضلات خم کننده لگن به روشی که فرد به پشت بر روی لبه تخت دراز می‌کشد، یک پا را از زانو خم کرده به داخل سینه می‌کشد و پای دیگر را از لبه تخت آویزان می‌کند تا احساس کشش از ناحیه کشاله‌ ران به او دست بدهد.

۲ کشش عضلات پشت پا به روشی که فرد به پشت دراز می‌کشد و با استفاده از یک ملحفه که به دور پا می‌بندد و پا را در جهت بالا می‌کشد تا عضلات ناحیه پشت ران کشیده شود.

۳ تقویت عضلات شکم به روش خوابیده و بدون این که فرد بیش از ۳۰ درجه از سطح افق به حالت عمودی قرار بگیرد، البته به داخل کشیدن عضلات شکم و سفت نمودن آ ن ها از موثرترین روش‌های درمانی و پیشگیری کمردرد است.

“بازدید کنندگان گرامی در صورت علاقه مند بودن به کسب اطلاعات در مورد دیسک کمر ورزشکاران می توانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید”

دیسک کمر ورزشکاران

منبع : ایسنا  وب سایت تخصصی پزشکی ورزشی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ