کج گردنی (تورتیکولی) در نوزادان

 post_image

کج گردنی (تورتیکولی) در میان بسیاری از نوزادان به وجود می اید. نوزادان دختر و پسر به یک اندازه دچار کجی گردن می شوند. کج گردنی ممکن است هنگام تولد یا سه ماه بعد از تولد نوزاد ایجاد شود.دلیل به وجود امدن کج گردنی در نوزادان هنوز به طور کامل مشخص نشده است. بیشتر پزشکان معتقدند که کجی گردن ممکن است به وضعیت قرار گرفتن جنین داخل رحم یا قرارگیری آنورمال آن (مانند حالتی که باسن بچه به سمت کانال تولد قرار می گیرد) مربوط باشد. استفاده از انبرک یا دستگاه های وکیوم برای به دنیا آوردن نوزاد نیز به ایجاد تورتیکولی ربط دارد.
این مسائل بر عضله جناغی-چنبری-پستانی (یعنی همان عضله طناب مانندی که در دو طرف گردن از پشت گوش ها تا استخوان ترقوه کشیده شده است) فشار وارد می کنند. فشار اضافه بر یک طرف این عضله موجب تنگ شدن آن شده و کج کردن گردن را برای نوزاد به وجود می اورد.بعضی از نوزادانی که کجی گردن( تورتیکولی) دارند، به دیسپلازی رشدی کپل نیز مبتلا می شوند، این حالت موجب قرارگیری آنورمال در رحم یا زایمان دشوار می شود.

علائم و نشانه ها ی کجی گردن (تورتیکولی)در نوزادان

نوزادانی که کجی گردن( تورتیکولی) دارنددر نگاه اول  با دیگر نوزادان  تفاوتی ندارند ومانند نوزادان دیگر رفتار می کنند .اما فعالیت های چرخشی انها با سایر نوزادان متفاوت است. نوزادی که  کجی گردن (تورتیکولی )دارد ممکن است این علائم را دارا باشد:

1-   مبتلا به این عارضه سرش را  فقط به یک جهت بچرخاند (تشخیص آن در بسیاری از نوزادان دشوار است)

2-نوزاد مبتلا به کجی گردن    ترجیح می دهد از یک سمت به همه چیز نگاه کند و اجسام و افرادی  را که در مقابل چشم هایش قرار دارند با چشم هایش دنبال نمی کند.

3-  این نوزادان  اگر با شیر مادر تغذیه شود معمولاً از یک طرف نمی تواند خوب شیر بخورد. (یا فقط یکی از سینه ها را ترجیح می دهد)

4- نوزاد مبتلا به کجی گردن   سخت تلاش می کند که به سمت افرادی که اطرافش هستند برگردد و وقتی نمی تواند این کار را بکند عصبانی  و ناراحتی می شود.

5-بعضی از نوزادانی که کجی گردن( تورتیکولی) دارند دچار صاف شدن سر (پلاژیوسفالی موضعی) در یک سمت یا هر دو سمت سر می شوند، زیرا بیشتر اوقات سرشان فقط روی یک سمت قرار دارد. یا ممکن است که برجستگی یا برآمدگی کوچکی در قسمت گردن داشته باشند که به گره در عضله کشیده شده شباهت دارد. هر دوی اینها با بهبود کجی گردن( تورتیکولی) از بین می روند.

درمان کجی گردن (تورتیکولی) در نوزادان

اگر تشخیص پزشک این بود که نوزاد (تورتیکولی) دارد، به والدین نوزاد نرمش های کششی گردن یاد می دهد تا در منزل با نوزاد تمرین کنید. این تمرین ها به شل کردن عضله جناغی-چنبری-پستانی (SCM) و تقویت عضله ضعیف تر سمت مخالف کمک می کنند. بدین ترتیب کم کم نوزاد می تواند گردنش را صاف کند.

در موارد خاص و شدید کجی گردن نوزاد، پزشک ممکن است به والدین توصیه کند که نوزاد را برای درمان پیشرفته نزد فیزیوتراپیست ببرند. با شروع درمان به وسیله ی فیزیوتراپی، پزشک هر دو یا چهار هفته یک بار نوزاد مبتلا به کجی گردن را معاینه می کند تا پیشرفت او را بررسی کند.

بهترین راه برای درمان کجی گردن نوزاد (تورتیکولی) تشویق نوزاد به چرخاندن سرش به هر دو سمت است. این کار به او کمک می کند تا عضلات کشیده شده و منقبض گردنش را شل کند و عضلات ضعیف را تقویت کند.

تمرینات درمانی کجی گردن در نوزادان

1-    وقتی نوزادمبتلا به کجی گردن می خواهد شیر بخورد، طوری باید به او شیر یا شیشه شیر داد که او تشویق شود از سمت مخالف آن را بخورد. یعنی از اشتیاق او به غذا خوردن برای تشویق او به چرخاندن سرش به سمت دشوارتر بهره گرفت.

2-    وقتی می خواهند او را روی زمین بخوابانند، صورتش  بایدرو به دیوار قرار گیرد. زیرا نوزادان ترجیح می دهند بجای دیوار به سمت اتاق برگردند و اتاق را تماشا کنند، بنابراین رویشان را از سمت دیوار برمی گردانند، و این کار باعث می شود که خودشان به سمت مخالف بغلتند و عضلات کشیده شده گردن را تمرین دهند.

3-   افراد هنگام بازی با نوزاد مبتلا به کجی گردن با اسباب بازی و صداهایی که ایجاد می کنندباید توجه او را از سمت مخالف جلب کنند و بدین ترتیب او را تشویق به چرخاندن سرش به هر دو طرف بنمایند.

4-قرار دادن کودک روی شکمش به حالت دمر برای مدت کوتاه، تمرین مهمی محسوب می شود زیرا با این کار او عضلات گردن و شانه هایش را تقویت می کند و برای خزیدن روی زمین آماده می شود.

این تمرین برای نوزادانی که علاوه برکجی گردن( تورتیکولی) صافی جمجمه هم دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است و هر دوی این مشکلات را همزمان حل می کند. باید نوزاد را روی پاها به صورت دمر قرار داد. او را از سمتی روی شکم خوابانید که رویش به فرد نباشد. بنابراین وقتی برایش آواز خوانده میشود یا با او صحبت می شود، مجبور می شود سرش را به سمتی که برایش دشوار است بگرداند و فردی را که در حال مراقبت از اوست نگاه کند. این تمرین را  باید هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام داد.بیشتر نوزادان با تمرین های کششی و تغییر وضعیت قرارگیری خودشان این مشکل را پشت سر می گذارند. این وضعیت بعد از شش ماه کاملاً برطرف می شود، ولی در بعضی موارد ممکن است بهبود نوزاد تا یک سال یا بیشتر هم طول بکشد.اگر کجی گردن نوزاد با این روش ها بهبود نیافت پزشک ممکن است با انجام جراحی ازاد سازی عضله  کجی گردن نوزاد را درمان کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کج گردنی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کج گردنی (تورتیکولی) در نوزادان مطالعه فرمایید.

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)