آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

پسوریازیس یا صدفک

پسوریازیس

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

پسوریازیس
درمان پسوریازیس

 پسوریازیس  یا صدفک چه بیماری است؟

پسوریازیس یک بیماری شایع و مزمن با بثورات پوستی است که در تمام سنین رخ می‌دهد. شیوع این بیماری حدود ۲٪ از جمعیت است. بنابراین، این بیماری به صورت ژنتیکی به نسل‌های بعدی انتقال می‌یابد. عوامل محیطی نیز در پسوریازیس تأثیر زیادی دارند. این بیماری به دلیل آلرژی ایجاد نمی‌شود و مسری نیست.

سنین پرشیع‌ترین بروز اولیه پسوریازیس در نوجوانان و در اواخر دهه پنجم زندگی است. این بیماری در زنان و مردان به‌طور یکسان رخ می‌دهد، اگرچه در کودکان، بیشتر در دختران نسبت به پسران مشاهده می‌شود.

پسوریازیس بیماری بسیاری اوقات به‌طور خفیف رخ می‌دهد به‌طوری‌که بیمار به سختی از ابتلا خود به این بیماری آگاه می‌شود، اما گاهی اوقات این بیماری به‌طور شدیدی رخ می‌دهد و بیمار نیاز به بستری در بیمارستان برای درمان دارد. پسوریازیس ممکن است به همراه خارش همراه باشد.

حدود ۵ ٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس به درد مفاصل (ورم مفاصل پسوریاتیک) مبتلا میشوند که ممکن است یک یا چند مفصل را درگیر کند.در این حالت بیماری پسوریازیس میتواند بسیار ناتوان کننده باشند.

آیا بیماری پسوریازیس درمان پذیر است؟

تا کنون هیچ درمان کاملی برای بیماری پسوریازیس وجود ندارد، اما برای اکثر بیماران امکان کنترل قابل قبول پسوریازیس وجود دارد.

بعضی افراد تنها یکبار به پسوریازیس مبتلا می‌شوند و پس از چند ماه بهبودی کامل می‌یابند و هرگز تکرار نمی‌شود. این موضوع برای پسوریازیس قطره‌ای که معمولاً پس از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می‌شود نیز صدق می‌کند. در اکثر حالات پسوریازیس، بیماری با دوره‌های بهبود و عود مشاهده می‌شود و ممکن است چندین سال بین عودهای بیماری وجود داشته باشد. تعداد کمی از بیماران پسوریازیس شدید و مزمن دارند که درمان آن بسیار دشوار است.

منبع : وب سایت دکتر واعظ شوشتری

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ