آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان طبیعی درد مفاصل

مفاصل, درد مفاصل,درمان طبیعی درد مفاصل

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

استئوآرتریت یکی از انواع شایع آرتریت می‌باشد که به دلیل سایش مفاصل رخ می‌دهد. در این بیماری، غضروف بین مفاصل از بین می‌رود و باعث می‌شوند که استخوان‌ها به هم برخورد کنند.در متن زیر برخی درمان‌های طبیعی برای تسکین درد این بیماران نام برده می‌شود.

۱- ورزش کنید.بلند کردن وزنه (کوچک) و ورزش‌های هوازی یکی از مهم‌ترین درمان‌ها برای افراد مبتلا به استئوآرتریت می‌باشد.با ورزش، عضلات اطراف مفاصل (مثل زانو) آسیب دیده، تقویت می‌شوند.زمانی که شما روی زمین می‌ایستید یا راه می‌روید، زانوهایتان وزن شما را تحمل می‌کنند. اگر عضلات اطراف زانو سالم باشند، برخی از ضربات وارده به زانو را دفع می‌کنند.دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش آبی یکی از درمان‌های طبیعی آرتریت می‌باشد.

۲- وزن خود را متعادل کنید.چاقی فشار زیادی به زانوها و مفاصل ران وارد می‌کند و درد استئوآرتریت را بدتر می‌نماید.پس کاهش وزن در افرادی که دارای اضافه وزن هستند، یکی از راه‌های کنترل پیشرفت این بیماری می‌باشد.رژیم غذایی متعادل و تنوع داشته باشید و هرچه قدر می‌توانید ورزش کنید تا وزن خود را تحت کنترل درآورید.

 

۳- از یخ و یا گرم کردن استفاده کنید.گرم کردن باعث افزایش گردش خون در عضلات می‌شود و درد عضلات را تسکین می‌دهد. یخ نیز باعث کاهش ورم و درد می‌گردد.ماساژ با یخ باعث افزایش دامنه حرکتی و عملکرد زانوهای تخریب شده توسط استئوآرتریت می‌شود.

۴- مکمل مصرف کنید.دو مکمل گلوکزآمین و کندرویتین باعث ترمیم غضروف‌های پاره و یا فرسوده می‌گردد.اسید چرب امگا۳ روغن ماهی و روغن تخمه کتان به عنوان ضدالتهاب به کار می‌روند.البته مکمل‌ها را باید با دستور پزشک مصرف کنید.

۵- غذاهای ضد التهاب مصرف کنید. تحقیقات نشان داده که برخی موادغذایی باعث کاهش التهاب و ورم می‌شوند.این موادغذایی شامل: ترب کوهی، خردل، سیر، پیاز، تره، جعفری، کرفس، لیمو و چای رز می‌باشند.اسید چرب امگا‌۳ موجود در آجیل ها، دانه‌ها و ماهی نیز می‌تواند التهاب را کاهش دهد. رژیم غذایی متعادل داشته باشید، چرا که سالم غذاخوردن یکی از درمان‌های طبیعی التهاب می‌باشد.

۶- از طب سوزنی کمک بگیرید.چینی‌ها این طب را برای کاهش درد موثر می‌دانند.بر اساس این طب، سوزن‌های باریکی را در نقاط مخصوصی از بدن قرار می‌دهند.چندین آزمایش نشان داده که طب سوزنی، درد ناشی از استئوآرتریت را کاهش می‌دهد و عملکرد مفصل را بهبود می‌بخشد.در برخی مواقع، طب سوزنی بهتر از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی عمل می‌کند.

۷- از ماساژ درمانی کمک بگیرید.التهاب عضلات ناشی از استئوآرتریت با ماساژ درمانی، تسکین می‌یابد. ماساژ باعث به جریان افتادن خون و گرم شدن و تسکین درد می‌شود.بهتر است از یک درمانگر ماساژ که بیماران استئوآرتریت را درمان کرده است، کمک بخواهید، زیرا ورم مفاصل بسیار حساس هستند و باید با احتیاط رفتار کنید.می توانید از پزشک خود کمک بخواهید.

۸- از آب درمانی کمک بگیرید.آب درمانی به معنای غوطه ور شدن در آب گرم و یا آب دارای مواد معدنی می‌باشد.آب درمانی می‌تواند درد مفاصل را تسکین دهد.چشمه آب معدنی نیز باعث کاهش درد و بهبود دامنه حرکت مفاصل می‌شود.

۹- ارتوتیک ها.این وسایل می‌توانند از مفاصل روماتیسمی محافظت کنند و درد را تسکین دهند.مفصل ملتهب را با باند، محکم می‌پوشانند تا از مفصل محافظت کند و فشارهای وارده بوسیله وزن بدن را از بین ببرد.این باندها را برای مفاصلی که هم تراز نیستند نیز به کار می‌برند.کفش مناسب نیز یکی دیگر از ارتوتیک‌ها می‌باشد. کف کفش می‌تواند فشارهای وارده در اثر راه رفتن را نابود کند.

۱۰- ورزش روح.با این روش می‌توانید عضلات را آرام کنید و کشش را در عضلات ایجاد کنید.یوگا می‌تواند انعطاف پذیری و قدرت عضلات را بالا ببرد.ورزش تای چی نیز باعث بهبود علائم استئوآرتریت می‌شود.در یک مورد، فردی که دچار استئوآرتریت زانو بوده، بعد از آنکه دو بار در هفته و برای سه ماه ورزش تایچی را انجام داده بود، احساس بهتری پیدا کرده بود.

 منبع: پارسی طب

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ