ورزش های شانه

285-Weights

مفصل شانه پیچیده ترین مفصل بدن است. این پدیده عجیب شاهکار زیست مکانیکی و هنر حرکات است.

لااقل یک چیز در مورد شانه واضح است: تا جائی که دچار ناتوانی شود، عدم درمان را تحمل می کند. و متأسفانه از کار افتادن آن معمولاً دردناک است.

علل درد شانه

یکی از شایع ترین علل درد شانه التهاب وترهای اطراف مفصل آن است. التهاب وتر بیشتر در اثر کار زیاد آن روی می دهد. وقتی کاری مثل اره کشیدن یا ورزش گلف می کنید، وترهای شانه بر روی استخوان سائیده شده و به تحریک و درد آن منجر می گردد.

التهاب کیسه زلالی مفصل هم، که به اندازه التهاب وترها ایجاد درد شانه می کند، در اثر کار زیاد روی می دهد. اما شروع آن به صورت گسترده تری است. کیسه نرمی در مفصل برای کاهش اصطکاک آن است، که تورم آن ایجاد درد می کند.

اگر به هنگام بالا بردن دست احساس درد در شانه می کنید، ممکن است علت آن رسوب کلسیم در آنجا باشد. این رسوب در زیر وتری در مفصل تیغه شانه با استخوان چنبر تشکیل می شود.

گاهی درد شانه در اثر یک حادثه روی می دهد. افتادن ممکن است باعث در رفتن شانه شود، که بازو را از مفصل خود با استخوان کتف خارج می کند. شکستگی استخوان بازو گاهی وتر حرکت دهنده بازو را پاره می کند. اگر این پارگی با عمل جراحی ترمیم نشود، ممکن است باعث گرفتاری شانه برای تمام عمر گردد.

ورزش های درد شانه

ورزش شانه يكي از مهم ترين درمان ها برای درد شانه و يكي از درمان های توانبخشي بعد از جراحي مي باشد. ورزش به كارآيي بهتر عضلات كمك مي كند. توانبخشي شانه بر روي انعطاف پذيري و استحكام شانه اثر مي گذارد.

رفع درد شانه با ورزش ساده شانه

چرخش شانه باعث رفع فشار از عضلات شانه و آرامش آن ها مي گردد. برای رفع درد شانه به جلو خم شويد و يكي از دست های خود را آويزان كنيد. به طور فرضي، يك دايره با دست تان بكشيد. با دست ديگر خود، ميز يا صندلي را بگيريد.

رفع درد شانه با ورزش كشش گردن و پشت

بسياري از دردهای شانه به سبب بد نشستن و فشار بر روي عضلات كمر و گردن به وجود مي آيد. برای رفع درد شانه شانه را به طور دايره وار، به پشت و عقب بچرخانيد. ابتدا از يك دايره كوچك شروع كرده تا به دايره بزرگ تر برسيد. 10 بار به سمت جلو و 10 بار به سمت عقب، شانه خود را بچرخانيد.

رفع درد شانه با ورزش كشش پشت

برای رفع درد شانه روي يك صندلي بنشينيد. خود را كاملا به جلو خم كنيد. دست ها و سر خود را آويزان كنيد. شكم با ران پا بايد در تماس باشد. 30 ثانيه در اين حالت بمانيد.

رفع درد شانه با ورزش كشش پشت و شانه

برای رفع درد شانه مثل حالت قبل بنشينيد. پاهاي خود را به عرض شانه باز كنيد. دست هاي خود را از پشت ساق پا بگذرانيد و قوزك پا را بگيريد. سپس به آرامي، شانه ها و قسمت بالايي كمر را بكشيد. خود را در اين حالت به مدت 30 ثانيه نگاه داريد.

رفع درد شانه با ورزش كشش عضله دو سر بازو و بازو

برای رقع درد شانه دست راست خود را مستقيم روبروی خود قرار دهيد (كف دست بالا باشد). با دست ديگر انگشتان دست راست خود را بگيريد و انگشتان دست راست را به عقب بكشيد. اين كار را براي 20 دقيقه انجام دهيد و بعد با دست ديگر اين كشش را انجام دهيد.

رفع درد شانه با  كشش بازو

برای رفع درد شانه دست راست خود را مستقيم روبروي خود قرار دهيد. دست خود را به سمت پايين بياوريد، طوري كه انگشتان به سمت كف زمين باشند. با دست چپ، انگشتان را به طرف خود بكشيد. اين كار را براي 20 دقيقه انجام دهيد و بعد با دست ديگر اين كشش را انجام دهيد.

رفع درد شانه با ورزش كشش گردن

برای رفع درد شانه دست راست خود را پشت تان قرار دهيد. دست چپ خود را روي سرتان گذاشته و سر خود را به سمت چپ خم كرده و گردن خود را بكشيد. سپس رها كنيد . سپس جاي دست ها را عوض كنيد، يعني دست راست را روي سر گذاشته و گردن را به راست خم كنيد، در حالي كه دست چپ تان در پشت بدن قرار دارد. اين كشش را 10 بار با هر دو دست انجام دهيد.

رفع درد شانه با  ورزش كشش چرخش شانه

برای رفع درد شانه روی يك صندلي بنشينيد. گردن خود را به سمت پايين خم كنيد. دستان خود را مستقيم روبروي خود قرار دهيد. سپس آنها را بچرخانيد. دست هاي خود را به شكل ضربدري قرار دهيد، طوري كه كف دست هايتان روي هم قرار گيرد. اين كشش را براي 30 ثانيه انجام دهيد.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “درد شانه” مطالعه فرمایید

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ