آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

هرنی دیسک گردن

pillows-for-neck-pain11

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

4122

فتق یا هرنی دیسک گردن یکی از علت های مهم تحریک ریشه  های گردنی و گردن درد منتشر شونده به اندام است.

ستون فقرات از قرار گرفتن پشت سر هم مهره ها ایجاد شده است هر مهره از یک استوانه با ارتفاع کم استخوانی که آن را جسم مهره می نامند تشکیل شده است که در پشت آن حلقه استخوانی قرار دارد(مهره های اول و دوم گردن فقط یک حلقه هستند).

به ترتیب قرار گرفتن حلقه های استخوانی مهره ها یک لوله استخوانی را می سازد که نخاع در آن قرار گرفته و از نخاع مراقبت می کند.

از دو طرف نخاع در هر مهره دو ریشه عصبی  خارج می شود که از یک سوراخ که فورامن (Foramen)  نامیده می شود از ستون فقرات خارج می شود.

دیسک بین مهره ای گردن بافتی به شکل استوانه ای کوتاع است که از جنسی مانند غضروف ساخته شده  است .دیسک گردن که مابین مهره ها قرار دارد خاصیت ارتجاعی دارد و حرکات آن ها را آسان و تنظیم می کند

علت

دیسک گردن از دو قسمت قسمت ساخته شده است . یک قسمت محیطی و یک قسمت مرکزی. قسمت محیطی که آن را آنولوس فیبروزوس می نامند مانند یک حلقه ضخیم و محکم ولی قابل انعطاف مانند لاستیک است.

قسمت مرکزی دیسک گردن درون قسمت محیطی قرار دارد و نرم و ژله ای می باشد. این قسمت مرکزی را نوکلئوس پولپوزوس می نامند و خاصیت اصلی دیسک گردن یعنی خاصیت شوک و ضربه به علت همین قسمت می باشد.

با فشار زیاد به ستون فقرات قسمت محیطی دیسک دچار پارگی شده و قسمت مرکزی از میان شکاف پارگی دیسک بیرون می زنند که این قسمت بیرون زده را هرنی دیسک گردن می نامند

یکی از مشکلات مهمی که در هرنی دیسک گردن ایجاد می شود این است که قسمت بیرون زده به ریشه های عصبی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره ها هستند فشار وارد کرده و ارتباط مواد شیمیایی تشکیل دهنده ناحیه ژلاتینی دیسک گردن با ریشه های عصبی باعث تحریک و ملتهب شدن آن ها می شود این فشار و التهاب به علت هرنی دیسک گردن باعث بروز نشانه هایی در بیماران می شود.

images15

سن شیوع

آغاز هرنی دیسک گردن از کمر کمتر است و معمولا  شیوع آن در سنین جوانی  و بیشتر در مرادان و مخصوصا سیگاری ها بیشتر مشاهده می شود.

درمان هرنی دیسک گردن

برای درمان هرنی دیسک گردن می توان از روش های زیر استفاده کرد .

گردنبند طبی

گردنبند طبی باعث محدود شدن حرکات و استراحت  گردن شده  که در درمان بیماری هرنی دیسک گردن بسیار موثر است.

فیزیوتراپی

با توجه به تشخیص و نظر پزشک در دوران اولیه درمان هرنی دیسک گردن فیزیوتراپی  تجویز می شود

دارو

پزشک برای  رفع درد هرنی دیسک گردن ممکن  است داروهای ضد التهابی مانند پروفن و داروهای شل کننده عضلات تجویز کند

تزریق کورتیکواستروئید

در صورتی که روش های گفته شده در درمان و کاهش مشکلات بیمار موثر نباشد مرحله بعدی درمان تزریق کورتیکواستروئید در فضای اپیدورال است

جراحی

اگر بیمار مبتلا به هرنی دیسک گردن با درمان های گفته شده بهبود پیدا نکرد و با اینکه از نظر حرکتی دچار فلج شده باشد مرحله آخر درمان استفاده از روش جراحی است.

  • خواننده گرامی

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  دیسک گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ