مراقبت هاي مخصوص گردن

1: از گذاشتن بالش در زير سر موقع خوابيدن اجتناب كنيد در صورتيكه اين وضع برايتان غير قابل تحمل است از يك بالش نازك استفاده كنيد.

2:از نگهداشتن سر وگردن در يك حالت ثابت به مدت طولاني خودداري كنيد.در هنگام مطالعه و تماشاي تلويزيون و انجام كارهاي اداري گاهي سر را به جهات مختلف به آرامي بچرخانيد به طور ممتد بافتني نبافيد و يا خياطي و رانندگي نكنيد ، به گردن به صورت ناگهاني حركت شديد ندهيد.در وقتي كه يك پهلو ميخوابيد فضاي بين شانه و سر را با بالش طوري پر كنيد كه سر پايين تر و يا بالاتر از تنه قرار نگيرد ، از خوابيدن روي تشك هاي ابري اجتناب كنيد.

3:از بلند كردن بارهاي سنگين خودداري كنيد و چنانچه مجبوريد باري را حمل كنيد آن را با دستها بغل كرده و در جلوي سينه بگيريد.

4: بعد از حمام موهاي سر را خشك كنيد و از نشستن جلوي باد كولر خودداري كنيد.

5:در موقع نشستن از صندلي يا مبلي استفاده كنيد كه زاويه كف و پشتي آن 90 تا 110 درجه باشد و در موقع نشستن ، كمر و پشت خود را به پشتي صندلي بچسبانيد و به هيچ وجه قوز نكنيد.افرادي كه از نظر كاري با انگشتانشان بيشتر كار ميكنند ( تايپيست ها و پانچيست ها و تحويلداران و بافندگان ) لازمست كه در طول روز و هنگام كار دستها ( شانه ، آرنج ، مچ و انگشتان ) را در جهات مختلف ورزش دهند.

6:كساني كه كار اداري انجام ميدهند بايد ميز كارشان حتي الامكان شيبدار باشد و يا اينكه تسلط كافي بر روي ميز داشته باشند و از خم شدن بيش از حد سر بر روي ميز خودداري كنند.

 منبع:وبلاگ دکترشجاعی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)