آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

فیزیوتراپی دیسک گردن

Neck-Pain3

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

Neck-Pain3

به علت فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده به آرامی در دیسک های گردن تغییراتی به وجود می آید که از حالت طبیعی خود خارج می شود و باعث بیرون زدگی دیسک گردن می شود.

درد های به وجود آمده از دیسک گردن بسیار شدید هستند که با توجه به نوع درگیری دیسک امکان دارد این درد به انگشتان نیز منتشر شود . در ادامه به علل و علائم دیسک گردن میپردازیم.

علل

عوامل متعددی باعث ایجاد گردن درد و متعاقب آن دردهای تیر کِشنده و جان فرسایی در دست ها می شود از جمله این عوامل: التهاب بافت های نرم اطراف مفصل های مهره ای خشکی مفاصل، وضعیت نامناسب سر و شانه ها، تغییر شکل مهره ها به طور اولیه یا ثانویه ، آرتروز، دیسک و بیماری های ناشی از گرفتگی های عضلانی، و کشیدگی های لیگامانی است.

کشیدگی بیش از حد عضلات ، آسیب لیگامان ها ، اسپاسم عضلات یا التهاب مفاصل گردن نیز از جمله علت آرتروز گردن و درد گردن بشمار می روند.

کشیدگی زیاد عضلات ، صدمه به لیگامان ها ،اسپاسم عضلات یا التهاب مفاصل گردن نیز می توانند علت  دیسک گردن باشند

افرادی که معمولا کارمند هستند ممکن است بسته به ارگونومی محیط کارشان دچار دیسک گردن و درد گردن شوند

بعد از ۵۰ سالگی دیسک گردن ممکن است به علل بالارفتن سن ایجاد شود

فیزیوتراپی دیسک گردن

یکی از روش های موثر درمان دیسک گردن و رفع گردن درد فیزیوتراپی است که شامل جنبه های مختلف است.تمرینات دامنه حرکتی به منظور اصلاح مشکلات حرکتی مدالیته های مختلف از جمله گرما ویا سرما، تحریکات الکتریکی، فیزیوتراپی دیسک گردن ، آب درمانی (هیدروتراپی) امواج صوتی، لیزر، امواج مغناطیسی و…. و همینطور تجویز بالش های گردنی مناسب از جمله راه های درمان گردن درد، فیزیوتراپی می باشد .

در خصوص درمان درد گردن با ریشه عصبی کشش های وضعیتی نیز می تواند بسیار موثر باشد.درمان های متحرک سازی مفاصل (mobilization) برای کم شدن فشارهای مکانیکی روی مفاصل کم تحرک می تواند تاثیرگذار باشد.

3747138611-1508x874_t
تمرینات ثباتی جهت بهبود ثبات در مهره های میانی گردن قابل استفاده اند. با توجه به اینکه دراین بیماران اغلب راستای سر آن ها جلوتر از خط شاقولی قرار می گیرد کوتاهی عضلات پس سری و ضعف عضلات عمقی گردن شیوع فراوانی دارد که درمان های میو فاسیال ریلیز برای عضلات کوتاه استفاده می گردد.

علائم دیسک گردن

اکثر بیماران مبتلا به دیسک گردن ممکن است با سه دسته از علائم مواجه شوند علائم موضعی گردن شامل درد محدودیت حرکات گردن درد میان شانه ها که این درد تا قاعده جمجمه کشیده می شود.

گاهی اوقات فتق دیسک گردن بر روی ریشه های عصبی که از کنار آن عبور می کنند فشار وارد می کند و در بیمار علائمی مانند گزگز و مورمور شدن در انگشتان دست ایجاد می کند

ممکن است گاهی بیماران مبتلا به دیسک گردن  دچار ضعف عضلانی و درد در ناحیه شانه و بازو شوند و گزگز و مورمور شدن در ناحیه انگشتان را هم احساس کنند.

ممکن است دیسکی که دچار آسیب شده روی نخاع بیمار فشار وارد کند که خطرناک است به دلیل اینکه ممکن است باعث آسیب به نخاع شود و درنهایت موجب فلج شدن بیمار شود.

در مرکز جامع توانبخش و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین روش های فیزیوتراپی برای درمان کلیه بیماران مبتلا به دیسک گردن استفاده می شود.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه *دیسک گردن* مطالعه فرمایید

هرنی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن

پارگی دیسک گردن

بیماری دیسک گردن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ