آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

شانه یخ زده ؛ علت و علائم

pain-shoulder-11042_02-150x150

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

126221221371094971135412818710722122131

شانه یخ زده بیماری است که بنا به عللی کپسول مفصلی شانه کلفت و ضخیم شده و مانع حرکت آزادانه مفصل می شود. در بیماری شانه یخ زده  درد شانه و محدودیت حرکتی در شانه مشکلات اصلی بیمار هستند.

علت شانه یخ زده

علت  بیماری شانه یخ زده به درستی شناخته شده نیست ولی در تمامی موارد، کپسول مفصلی شانه کلفت و کوچک شده و همین عامل می تواند توجیه کننده محدودیت شدید حرکتی در بیماری  شانه یخ زده باشد.

مفصل شانه در واقع ترکیبی از چند مفصل متفاوت و جداگانه است که مهمترین آن ها مفصل گلنوهومرال است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن حفره گلنویید و سر استخوان بازو تشکیل شده است. داخل حفره گلنوئید و روی سر استخوان بازو لایه ای از غضروف وجود دارد. این غضروف ها در مایع لغزنده ای به نام مایع مفصلی یا مایع سینوویال غوطه ورند. وظیفه این مایع، لغزنده کردن سطوح مفصلی و کمک به تغذیه آن ها است.

در دور تا دور این دو استخوان ( حفره گلنوئید و سر استخوان بازو) بافتی به شکل کیسه قرار دارد که مایع مفصلی را در خود نگه داری می کند. این کیسه چون از دو طرف به این دو استخوان چسبیده است مانع از دور شدن آن ها از یکدیگر هم می شود.

گاهی به عللی ناشناخته این کیسه ضخیم و کوچک شده و در نتیجه مانع از حرکت آزادانه سر استخوان بازو در حفره گلنوئید می شود. در این موارد کپسول مفصلی کوچک و ضخیم شده قابلیت الاستیک خود را از دست می دهد و محکم دور مفصل شانه را می گیرد و مانع از حرکت آزادانه مفصل می شود. به این وضعیت شانه یخ زده می گویند.

علائم شانه یخ زده

درد در  بیماری شانه یخ زده بصورت یک درد گنگ و بدون محل مشخص است با اینحال بیشتر در قسمت بیرونی شانه و گاهی در بازو احساس می شود. درد با حرکت شانه شدیدتر می شود. مهمترین علامت بیماری شانه یخ زده محدودیت حرکتی شدید است. بیمار نمی تواند به آسانی مفصل شانه خود را حرکت دهد و  فرد دیگری هم نمی تواند به راحتی شانه بیمار را حرکت دهد.

 بیماری  شانه یخ زده سه مرحله دارد. در مرحله اول بیماری شانه یخ زده درد شانه شروع شده و بتدریج بیشتر می شود. بتدریج حرکات شانه محدود می شود. این مرحله ممکن است بین ۹-۱ ماه طول بکشد.

در مرحله دوم بیماری شانه یخ زده  درد بتدریج کمتر شده ولی محدودیت حرکت باقی می ماند. این مرحله بین ۹-۴ ماه طول می کشد.

در مرحله سوم بیماری شانه یخ زده ممکن است حرکات شانه مجدداً بهتر شود این مرحله بین ۲۵-۵ ماه ممکن است طول بکشد.

مطالعه مقاله درمان بدون جراحی شانه یخ زده

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ