آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

زانو درد و علل آن

نشکلات زانو

تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

2aic0sx6f5alxpkc90v

 زانو یکی از مفاصل مهم و محوری بدن به شمار می آید که وظیفه تحمل وزن بدن، و گسترش قدرت مانور ما در حرکت به اطراف را به عهده دارد.

مفصل زانو، شامل استخوان کشکک، سر دو استخوان ران و ساق و مجموعه ای پیچیده از عضلات، لیگامان ها و بورس ها می باشد، و همچنین غضروف ها که تحت شرایط التهابی، بدخیمی و با وارد آوردن فشار سنگین ممکن است دچار اختلال شود.

 زانو درد، امروزه با توجه به سبک زندگی رایج، شیوع بیشتری یافته و از سنین پایین تری آغاز می شود، به طوری که کمتر کسی است که با زانو درد در خود یا دوستان و آشنایان و اطرافیان ارتباط نداشته باشد

علل زانو درد

آرتروز زانو و زانو درد

به تخریب غضروف مفصلی زانو آرتروز زانو می گویند. در فرم شدید آرتروز زانو  منیسک ها که غضروفی اند بطور کامل از بین می روند و در استخوان ران و درشت نی به یکدیگر سایش پیدا می کنند.
آرتروز زانو سبب زانو درد مزمن می شود که با فعالیت زانو درد تشدید می گردد.

بورسیت زانو و زانو درد

 در نتیجه ضربات, عفونت و استفاده مکرر از زانو بصورتی که زانو به زمین فشرده شود می تواند منجر به التهاب بورسی های زانو و زانو درد شود.

شایعترین بورسی که دچار التهاب می شود بورس جلوی کشکک است و منجر به درد جلوی زانو و التهاب و قرمزی می شود. همچنین التهاب بورس غازی که در زیر و داخل مفصل زانو قرار دارد در افراد چاق و زنان شایعتر است و سبب درد  قسمت داخل و پائین زانو بخصوص در شب و در هنگام خم شدن زانو می شود.

عفونت زانو و زانودرد

 ورود عامل عفونی ( معمولاً باکتری ) به فضای مفصلی را گویند که سبب ایجاد عفونت زانو و زانو درد می شود.زانو درد شدید  بهمراه تورم و قرمز آن از علائم عفونت زانو می باشد و  همچنین اغلب افراد مبتلا به عفونت زانو  دچار تب و گاهی دچار لرز می شود.

کندرومالاسی کشکک ( نرمی غضروف کشکک )  و زانو درد

– تعریف : سایش کشکک به قسمت داخلی یا خارجی انتهای تحتانی ران که موجب فشار به غضروف سطح داخلی کشکک و آسیب به آن شود را کندرومالاسی کشکک می گویند

کندرومالاسی کشکک ( نرمی غضروف کشکک) بیشتر در خانم های جوان و نیز در ورزشکاران از هر دو جنس رخ می دهد. سایش مداوم سطوح مفصلی بین کشکک و ران سبب التهاب و تخریب غضروف مفصلی می شود که سبب زانو درد همراه با فعالیت و زانو درد بدنبال شستن طولانی در زانو می شود.

زانوی پرش کاران

 به التهاب تاندون عضله چهار سر در یکی از این۳ نقطه : بالای کشکک, درست زیر کشکک و در محل اتصال به درشت نی می گوئیم زانوی پرش کاران علت این نامگذاری  این است آسیب عمدتاً در ورزش های پرش و در والیبال و بسکتبال رخ می دهد.

زانو  درد که با پرش بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد یا کمتر می شود.( زانو درد بخاطر فشار روی فیبرهای تاندونی هنگام پرش )

منبع : سایت جامع طب سوزنی ایران    سایت خبری روابط عمومی توانیر

برای آشنایی با بهترین درمان زانو درد بر روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ