2aic0sx6f5alxpkc90v

 زانو یکی از مفاصل مهم و محوری بدن به شمار می آید که وظیفه تحمل وزن بدن، و گسترش قدرت مانور ما در حرکت به اطراف را به عهده دارد.

مفصل زانو، شامل استخوان کشکک، سر دو استخوان ران و ساق و مجموعه ای پیچیده از عضلات، لیگامان ها و بورس ها می باشد، و همچنين غضروف ها که تحت شرایط التهابی، بدخیمی و با وارد آوردن فشار سنگین ممکن است دچار اختلال شود.

 زانو درد، امروزه با توجه به سبک زندگی رایج، شیوع بیشتری یافته و از سنین پایین تری آغاز می شود، به طوری که كمتر كسي است كه با زانو درد در خود يا دوستان و آشنایان و اطرافیان ارتباط نداشته باشد

علل زانو درد

آرتروز زانو و زانو درد

به تخريب غضروف مفصلي زانو آرتروز زانو مي گويند. در فرم شديد آرتروز زانو  منيسك ها كه غضروفي اند بطور كامل از بين مي روند و در استخوان ران و درشت ني به يكديگر سايش پيدا مي كنند.
آرتروز زانو سبب زانو درد مزمن مي شود كه با فعاليت زانو درد تشديد مي گردد.

بورسيت زانو و زانو درد

 در نتيجه ضربات, عفونت و استفاده مكرر از زانو بصورتي كه زانو به زمين فشرده شود مي تواند منجر به التهاب بورسی های زانو و زانو درد شود.

شايعترين بورسي كه دچار التهاب مي شود بورس جلوی كشكك است و منجر به درد جلوی زانو و التهاب و قرمزی مي شود. همچنين التهاب بورس غازی كه در زير و داخل مفصل زانو قرار دارد در افراد چاق و زنان شايعتر است و سبب درد  قسمت داخل و پائين زانو بخصوص در شب و در هنگام خم شدن زانو مي شود.

عفونت زانو و زانودرد

 ورود عامل عفوني ( معمولاً باكتری ) به فضای مفصلي را گويند كه سبب ايجاد عفونت زانو و زانو درد مي شود.زانو درد شدید  بهمراه تورم و قرمز آن از علائم عفونت زانو می باشد و  همچنين اغلب افراد مبتلا به عفونت زانو  دچار تب و گاهي دچار لرز مي شود.

كندرومالاسی كشكك ( نرمی غضروف کشکک )  و زانو درد

– تعريف : سايش كشكك به قسمت داخلي يا خارجي انتهای تحتاني ران كه موجب فشار به غضروف سطح داخلي كشكك و آسيب به آن شود را كندرومالاسي كشكك می گویند

كندرومالاسي كشكك ( نرمی غضروف کشکک) بيشتر در خانم های جوان و نيز در ورزشكاران از هر دو جنس رخ مي دهد. سايش مداوم سطوح مفصلي بين كشكك و ران سبب التهاب و تخريب غضروف مفصلي مي شود كه سبب زانو درد همراه با فعاليت و زانو درد بدنبال شستن طولاني در زانو مي شود.

زانوی پرش كاران

 به التهاب تاندون عضله چهار سر در يكي از اين3 نقطه : بالای كشكك, درست زير كشكك و در محل اتصال به درشت ني مي گوئيم زانوی پرش كاران علت این نامگذاری  اين است آسيب عمدتاً در ورزش های پرش و در واليبال و بسكتبال رخ مي دهد.

زانو  درد كه با پرش بدتر مي شود و با استراحت بهبود مي يابد يا كمتر مي شود.( زانو درد بخاطر فشار روی فيبرهای تاندوني هنگام پرش )

منبع : سایت جامع طب سوزنی ایران    سایت خبری روابط عمومی توانیر

برای آشنایی با بهترین درمان زانو درد بر روی لینک کلیک کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس