آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد جلوی زانو در نوجوانان

0k3zboubgg1ioiflx5x

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

0k3zboubgg1ioiflx5x

این بیماری بصورت درد جلوی زانو و زیر زانو در نوجوانان بیشتر دیده می شود که یک‌ حالت‌ موقت‌ در ناحیه‌ زانو که‌ با تورم‌ و احساس‌ درد در لمس‌ مشخص‌ می‌شود. این عارضه به نام (Apophysitis of the tibial Tubercle) نیز معروف است.

توبروزیته تی بیادر دوران رشد غضروفی بوده و با پیدایش مرکز استخوان‌سازی در آن، استخوانی گشته و به تنه استخوان تی بیا متصل می‌گردد. در این مرحله که در دختران در ۱۳-۸ و در پسران ۱۵-۱۰ سالگی صورت می‌گیرد بنا به دلایلی که کاملاً معلوم نشده آپوفیز یا برجستگی استخوان تیبیا دچار التهاب می‌گردد، می‌توان این ضایعه را به صورت التهاب مزمن در آپوفیز تی بیادر مرحله پیشرفت نیز تعریف کرد.

علت درد جلوی زانو در نوجوانان

علت درد جلوی زانو به طور دقیق معلوم نیست اما به دلیل اینکه در افراد فعال بیشتر دیده می‌شود آنرا به فعالیت‌های با سطح بالا و ضربه‌های مستقیم نسبت می‌دهند. در ورزشکاران در سن بلوغ که فعالیت‌هایی از نوع پرشی و دویدن دارند بیشتر دیده می‌شود که به علت اعمال نیروهای زیاد از طریق تاندون به توبروزیته یا توبرکل تی بیا است.

علائم درد جلوی زانو در نوجوانان

علائم بالینی بیمار شامل درد قدام زانو، حساسیت شدید به لمس در جلوی زانو و برجسته شدن آن است در انقباض مقاومتی عضله کوادریسپس ( عضله چهار سر ران) نیز درد تشدید می شود. عضله چهار سر ران به مرور زمان به دلیل درد و مهار رفلکسی وعدم استفاده ضعیف می‌گردد. در مراحل اولیه تورم بافت نرم در محل اتصال تاندون پاتلا به صورت یک سایه مشهود است. قطعه قطعه شدن آپوفیز به دلیل وجود استخوان‌های مرده و تازه ساخته شده در کنار هم ممکن است وجود داشته باشد. در مراحل پیشرفته‌تر ممکن است کندگی آپوفیز دیده شود.

درمان

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای درمان زانو درد به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنید. درمان درد جلوی زانو با فیزیوتراپی برای مدیریت بیماری هایی مانند آرتروز استخوان و روماتیسم مفید است مثلا یک متخصص فیزیوتراپی ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

حرکات اصلاحی و تمرینات استقامتی ایزومتریک:انجام اینگونه تمرینات بدون ایجاد هیچ گونه التهاب و آسیب دیدگی در مفاصل باعث استقامت ماهیچه ها میشود.

حرکات اصلاحی و تمرینات کششی ایزومتریک:این گونه تمرینات هم باعث افزایش استقامت ماهیچه ها میشود و به عملکرد صحیح آن کمک میکند. پیاده روی به صورت روزانه واستفاده از یک چوبدستی وعصا در صورت نیاز هم از نمونه های درمان های فیزیوتراپی است .

جهت آشنایی با درمان درد جلوی زانو در نوجوانان اینجا کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ