آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

زانو درد بارداری

190

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

190

زانو درد یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که علل متعددی در ایجاد آن دخالت دارند و این روزها باعث مراجعه تعداد زیادی از افراد به پزشک می‌شود.

عملکرد اصلی مفصل زانو شامل خم و دراز کردن پا است، همچنین قادر است به چرخش و پیچش نیز باشد.

برای انجام این تمام وظایف، مفصل زانو بر اجزای مختلفی از جمله استخوان‌ها، لیگامان‌ها، تاندون‌ها و غضروف‌ها تکیه می‌کند. بسته به نوع استرسی که بر این منطقه از بدن وارد شود و بخشی که بیشترین آسیب را ببیند، انواع مختلف درد زانو تجربه می‌شود.

علل زانو درد

از علل زانو درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستگی‌های استخوانی و زانو درد

صدمات منیسک زانو و زانو درد

دررفتگی مفصل زانو و زانو درد

دررفتگی کاسه زانو و زانو درد

زانو درد بارداری

از شایع ترین مشکلات پا که خانم های باردار با آن مواجه می شوند ، زانو درد, صاف شدن کف پا ، ورم  و پا درد در بارداری است .مشکلات مذکور ممکن است منجر به درد در پاشنه، قوس کف پا و زیر انگشتان پا شود. علاوه بر این، برخی خانم‌ها به دلیل اضافه وزن ممکن است با مشکلاتی مانند کشیدگی عضلات پا و وریس دست و پا مواجه شوند. به همین دلیل، مهم است که تمامی بانوان باردار درباره حفظ سلامتی پاهای خود در دوران بارداری و علت ورم پا در بارداری بیشتر آگاهی داشته باشند تا بتوانند این دوره نه ماهه را به طور راحت‌تر سپری کنند. از مشکلات دیگر پا، ورم پا در بارداری است که باید به آن اهمیت داد. با توجه به اینکه خانم‌های باردار به ویژه در ماه های پایانی بارداری حدود ۱۰ کیلو افزایش وزن را تحمل می‌کنند.این افزایش وزن عمدتاً در یک نقطه بدن متمرکز است، اکثر خانم های باردار به زانو درد دچار می‌شوند.  کمردرد بارداری خیلی شایع است، اما به هر حال باید از آن جلوگیری نمود. درد کمر می‌تواند از یک درد خفیف که در زمان فعالیت‌های خاصی بروز می‌کند تا دردهای شدیدی که به حالت مزمن تبدیل می‌شوند، متغیر باشد. بر اساس مطالعات، درد پایین کمر در دوران بارداری معمولاً بین ماه‌های پنجم تا هفتم بعد از بارداری رخ می‌دهد. در برخی موارد، درد پایین کمر ممکن است در هفته‌های هشتم تا دوازدهم بعد از بارداری اتفاق بیفتد. خطر بروز درد کمر در زنانی که قبل از بارداری نیز مشکل درد پایین کمر داشته‌اند (از جمله به خاطر دیسک کمر یا سیاتیک)، بسیار بیشتر است و درد کمر در آنها ممکن است در مراحل زودتری از دوران بارداری شروع شود.

کاهش زانو درد بارداری

به کمک ورزش هایی که به تقویت عضلات چهار سر ران کمک می‌کنند می‌توان زانو درد  و سوزش کف پا را تا حد زیادی در دوران بارداری کاهش داد.

در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین و پیشرفته ترین روش ها و توسط بهترین متخصص درمان زانو درد(بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اصفهان ) برای درمان کلیه بیماران عزیز از جمله مبتلایان به زانو درد استفاده می شود.

  • بازدید کنندگان گرامی

برای آشنایی با درمان زانو درد با توانبخشی فعال بر روی لینک کلیک کنید

منبع : مجله پزشکی دکتر سلام     پزشکی

مقالات مرتبط

رفع کمردرد

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ کمردرد  شایع‌ترین علت ناتوانی در افراد

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ