آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

راه های معالجه ی دیسک گردن

49261134520275519124

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

در اثر فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده به تدریج دیسکهای گردن دچار تغییراتی شده که از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک می شود. یک دسته از علائم ناشی از فشار بر روی ریشه های عصبی و دسته دوم ناشی از فشار بر روی نخاع است. علائم فشار بر روی ریشه های عصبی گردن، قابلیت انتشار داشته و از گردن و شانه به سمت اندامهای فوقانی منتشر می شود.بیمار غیر از درد، احساس بی حسی یا خواب رفتگی در دستهای خود دارد. برخی بیماران دچار احساس کاهش قدرت دستها می شوند از سوی دیگر برخی بیماران در اولین بار متوجه اختلال در حرکات ظریف دستها هنگام نوشتن می شوند.شایعترین دیسکهای درگیر ، دیسکهای ما بین مهره های ۵ و ۶ ، ۶ و ۷ است. همیشه خصوصیات اختصاصی توضیح داده شده وجود ندارند و وجود تنوع شایع است. به عنوان مثال ممکن است علائم بیمار به گردن محدود شوند و اندامها فاقد علائم باشند و یا فقط علائم در اندامها باشد. ممکن است تغییرات حرکتی مثل ضعف عضلانی شدید باشد و حتی ممکن است به فلج کامل یک عضله یا گروهی از عضلات اندام مربوطه منجر شود. همچنین تنوع گسترده ای از شدت اختلالات حسی مشاهده می شود.تشخیص قطعی دیسک گردن تنها هنگامی اثبات می گردد که شرح حال بیمار مطرح کننده وجود دیسک گردنی بوده و بیمار دارای نشانه هایی از وجود ضایعه در یکی از اعصاب گردنی باشد.
رادیولوژی اغلب باریک شدگی فضای دیسک ها را نشان می دهد.

درمان دیسک گردن

بیماری دیسک گردن با درد های شدید و مداوم در ناحیه ی گردن همراه بوده و این دردها به مرور زمان افزایش یافته و فرد دچار ناراحتی و عدم توانایی در انجام کلیه ی فعالیت های خود خواهد شد.اغلب علائم و دردهای دیسک گردن  در مراحل اولیه ی شروع بیماری با رعایت برخی اقدامات درمانی و پرهیز از کارهایی که به گردن فشار وارد می کنند خود به خود کاهش می یابند و معالجه می شوند. اما ممکن است این علائم چند هفته باقی بمانند و منجر به تغییرات ساختمانی دائمی در گردن شوند. بنابراین هدف از درمان بیماری کمک به فروکشی طبیعی و موقتی التهاب بافتهای نرم اطراف گردن است.در مراحل اولیه ی دیسک گردن پزشک  داروهای ضد درد و مسکن و جلسات فیزیوتراپی و انجام ورزش های مناسب برای درمان دیسک گردن به صورت اصولی و صحیح را تجویز می کند .اما در مواردی که دردها شدیدتر می شوندبهتر است بیمار بیشتر استراحت کرده و ناحیه ی گردن را گرم نگه داشته و از انجام کارهای سخت و سنگین که به ناحیه ی گردن فشار وارد می کنند خودداری کند و گردن خودرا با استفاده از یقه گردنی محافظتی (گردن بند طبی نرم) ببندد. بیمار بسته به شدت بیماری ودردهای دیسک گردن خود باید به مدت یک تا سه ماه از یقه گردنی استفاده کند.استفاده از بالش طبی در هنگام خواب و صحیح نگه داشتن سر بر روی بالش به هنگام خواب نیز از مواردی است که افراد مبتلا به دیسک گردن برای کاهش دردهای ناشی از دیسک گردن باید رعایت کنند.
در موارد استثنایی که مجرای نخاعی تنگ شده است ممکن است رفع فشار از روی نخاع و جراحی دیسک گردن لازم شودتا به مهرههای ناحیه ی گردن فشار وارد نشود.در مواردی از دیسک گردن اختلال حرکتی شدید و پیشرونده و دردی که به درمان محافظه کارانه پاسخ ندهد و یا فعالیت روزانه بیمار را محدود کند و مواردی که طناب نخاعی گردنی تحت فشار قرار گرفته باشد از مواردی است که نیازمند قطعی مداخله جراحی دیسک گردن می باشندو درمان جراحی تنها راه بهبودی دیسک گردن می باشد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه های معالجه ی دیسک گردن مطالعه فرمایید.

۱-علائم ؛ تشخیص و درمان دیسک گردن

۲-درمان دیسک گردن

۳-درمان بدون جراحی دیسک گردن

 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ