آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان کمردرد با مدیتیشن

relaxation1

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

relaxation1

مدیتیشن یکی از درمان های پیشرفته امروزی به شمار می رود که می تواند به طور وسیعی تحت عنوان طب فکری بدنی طبقه بندی گردد. بسیاری از پزشکان مدیتیشن را به عنوان یک روش درمانی جهت پایین آوردن فشار خون و تنفس بهتر مبتلایان به آسم و کاهش دردهای مزمن نظیر کمردرد توصیه می کنند.

در برخی موارد مدیتیشن به منظور یک روش درمانی مکمل در کنار سایر درمان های کمردرد به بیمار توصیه می شود. استفاده از مدیتیشن برای درمان کمردرد چیز جدیدی نیست. بهبودی بوسیله ی این روش از دیرباز در فرهنگ های قدیم و سراسر جهان وجود داشته و در ادیان مختلف به آن اشاره شده است.

در واقع، در طول سال‌های گذشته، بسیاری از گروه‌های مذهبی از مدیتیشن در شرایط مختلف استفاده کرده‌اند و ارزش آن در کاهش درد کمر و بهبود سلامت انسان به طور عملی تأیید شده است.

امروزه کمردرد به عنوان یکی از شایع‌ترین مشکلات پزشکی شناخته می‌شود و برای کنترل آن از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف، شامل درمان‌های دارویی و غیردارویی، استفاده می‌شود.

یکی از این روش های درمانی مفید و رایج برای مشکل کمردرد، مدیتیشن است.

مدیتیشن بیش از انجام نشستن در دامنه کوه‌های هیمالیا توسط یوگاکارها است. در واقع، این یک روش انعطاف‌پذیر برای مقابله با استرس، اضطراب و موارد خاصی در پزشکی است که روز به روز صلح و آرامش داخلی‌مان را به خطر می‌اندازند.

یک فیلسوف چینی نیز روشی از مدیتیشن را ابداع کرده است که در آن افراد به طور کامل نشسته و هیچ حرکتی نمی‌انجام دهند. در واقع، آن‌ها از طریق عدم تمرکز بر افکار ناخوشایند و آزاردهنده، یک ناشتایی فکری را برای خود ایجاد می‌کنند.

این نوع ناشتایی فکری که در مدیتیشن رخ می‌دهد، به مغز و روح کاملاً تصفیه می‌کند و همانند ناشتایی بدنی، گرسنگی را به ارمغان می‌آورد. ناشتایی بدنی و ناشتایی فکری هر دو به طور کاملاً طبیعی هستند و در واقع یک روش برای جوان‌سازی بافت‌های بدن هستند، که با خالی کردن بدن و روح از همه سیگنال‌های دردناک ورودی برای چند دقیقه یا چند روز اتفاق می‌افتد.

آن ها عقیده دارند که به وسیله ی همین ناشتایی فکری و بدنی می توانیم به آرامش کامل برسیم و از بسیاری از دردهای مزمن نظیر کمردرد رهایی یابیم.

تأثیرات مفید مدیتیشن در رفع کمردرد

در یک تحقیق انجام شده، ۷۲% از بیماران مبتلا به دردهای مزمن ماندد کمردرد ، حداقل به مدت ۳۳% پس از یک دوره ۸ هفته ای از مدیتیشن تفکری با کاهش  کمردرد درد مواجه شده اند.

کاهش درد دیسک کمر با مدیتیشن

تکنیک های مدیتیشن همچنین یک عنصر کلیدی در کنترل درد دیسک کمر  می باشد. در یک دانشگاه بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ نفر که از بیماری دیسک کمر رنج می برند، در یک کلاس آموزش ۱۲ ساعته از تمرین های شبیه به مدیتیشن به عنوان بخشی از یک برنامه کنترل دیسک کمر سود برده اند. افرادی که آموزش دیده اند پس از آموزش ذکر کرده اند که ۲۰ تا ۱۵ درصد در کنترل درد دیسک کمر موفقیت داشته اند

انواع متداول مدیتیشن در رفع کمردرد

چهار نوع مختلف از مدیتیشن وجود دارد:

– مدیتیشن (TM) و رفع کمردرد

– مدیتیشن (ZEN) و رفع کمردرد

مدیتیشن بودیست (Buddhist) و رفع کمردرد

مدیتیشن تائویست (Taoist) و رفع کمردرد

تمام این روش ها در یک چیز مشترک هستند. آنها همه در جهت تمرکز فکر و آرامش ذهن شلوغ، اتفاق نظر دارند. این روش ها تحریک را قطع نمی کنند، بلکه بیشتر ذهن شما به یک عنصر شفاف در مغز که می تواند یک صدا یا یک کلمه و یا یک تصویر و یا یک شخص مشخص باشد، معطوف می کند.

وقتی مغز به دلیل تمرکز بر این عنصر شفاف، به حد اشباع از آرامش و صلح می‌رسد، دیگر جایی برای نگرانی، استرس و به طبع تمرکز فکر بر روی عضو دردآلود مانند کمردرد وجود نخواهد داشت. طبق نظریات یکی از پیشگامان طب فکری بدنی در مدیتیشن، مدیتیشن به طور گسترده می‌تواند مغز را هدایت کند و این هدایت در تضاد متقابل با عوامل و دردهایی است که مغز را به طور کامل پر کرده و عواملی برای بروز استرس و کمردرد هستند.

در این زمینه بخوانید…

منبع : کتاب درمان آسان کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ