آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان کمردرد با داروهای هومیوپاتی

1348038500_homeopathy-for-insomnia

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

1348038500_homeopathy-for-insomnia
داروهای هومیوپاتی تماماً از مواد طبیعی منشاء می گیرند. بیش از ۴۰۰۰ داروی هومیوپاتی تهیه و خواص آن ها ثابت شده است که می توانند برای درمان بیماری کمردرد نیز مفید باشند.

حدود ۷۰٪ از ترکیبات درمانی در ماتریامدیکا از گیاهان به دست می‌آید، که شامل سیر، پیاز، قهوه، تنباکو، قارچ خوراکی، زبان در قفا، فلفل قرمز، بنگ دانه، شقایق نعمان و گل کبریتی می‌شود که برای بسیاری از مردم آشنا هستند.

وجود این تعداد زیادی از داروها بر پایه گیاهان، اغلب باعث ایجاد اشتباه می‌شود که هومیوپاتی همان بهبودی بر اساس گیاهان است، در حالی که این دو در مورد شکل و محتوای دارو و همچنین روش عملکرد آن‌ها تفاوت دارند و حتی می‌توان گفت کاملاً متضاد هستند.

تقریباً ۲۰ تا ۲۵٪ از داروها از مواد طبیعی و عناصر ساده مانند آهن، نقره، طلا، مس، گوگرد، فسفر، نمک طعام، کربنات کلسیم، انواع اسیدها و بازها تهیه می‌شود. می‌توان گفت که تمام عناصر جدول تناوبی مندلفی در داروهای هومیوپاتی استفاده می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارند، اما هیچ گونه داروی شیمیایی در لیست داروهای هومیوپاتی وجود ندارد.

حدود ۵% دیگر از داروها منشاء حیوانی دارند مانند زهر زنبور- زهر مارهای گوناگون- ماهی مرکب و درصد کمتری از ترشحات عفونی (از میکروب ها) اما فرق اساسی این داروها با هر داروی دیگر در نحوه تهیه آن ها می باشد. هر ماده ای که از آن دارو ساخته می شود در ابتدا در محلول آب و الکل حل می شود (با نسبت های مشخص) و در صورت محللول نبودن ماده ی اولیه آن را در پودر شیر ساییده و سپس در محللو آب و الکل حل می کنند.

نام این محلول اولیه را تنتور مادر نهاده اند. سپس ۱ میلی لیتر از این محلول با ۹۹ میلی لیتر آب و الکل مخلوط شده و به شکل خاص و منظمی ۱۰ بار تکان داده می شود (شیکینگ) از این محلول شماره یک دوباره ۱ سیسی با ۹۹ سی سی حل و باز به طریق قبلی تکان داده می شود. این عمل به صورت متوالی انجام می شود به گونه ای که در شیشه ۳۰ ام ما غلظتی برابر ۱۰ به توان ۶۰ خواهیم داشت.

معمولاً داروهای هومیوپاتی با چنین توانی استفاده می شوند گرچه داروهای با تونهای بسیار بیشتر نیز کاربرد دارد (۱۰ به توان ۱۰۰۰). مطمئناً این سؤال اساسی مطرح می شود که این دارو با چنین غلظتی چگونه می تواند کار کند اما حقیقت اینجاست که نه تنها اثر می کند که اثر دارویی آن به مراتب بیشتر می باشد.

به گونه ای که دارو با توان بیشتر عملاً قویتر هم هست. اینجا همان جایی است که پزشکی کلاسیک به آن ایراد می گیرد چرا که طبق قوانین شیمی (عدد آووگادرو) بعد از رقت ۱۰ به توان ۲۳ ماده ای دیگر در محلول از ماده ی اولیه وجود ندارد. اینکه واقعاً چه اتفاقی در این محلول ها می افتد امری است که باید توسط شیمیدان ها کشف شود و به هیچ وجه نمی تواند اثر دارو را انکار کند چرا که با آزمایش دارویی به دفعات مکرر بر روی هر فردی این داروها اثر خود را نشان می دهند.

خوشبختانه، یک کشف جدید در زمینه فیزیک به طور قابل توجهی مسئله را حل کرده است. در تحقیقاتی که درباره خواص فیزیکی آب انجام شد، دانشمندان متوجه شدند که وقتی یک ماده در آب حل می‌شود و به شدت تکان داده می‌شود (که در هومیوپاتی انجام می‌شود)، در غلظت‌های پایین و در دمای معمولی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد، بلورهایی از مولکول‌های آب در آن محلول شکل می‌گیرند که شباهت قابل توجهی به بلور ماده‌ای که حل شده است، دارند. به نظر می‌رسد که این بلورها یک نسخه و تصویر از ماده اولیه دارو را نمایان می‌سازند و با تکرار این تکان‌ها و رقیق کردن این بلورهای حاوی مولکول‌های آب، بزرگتر می‌شوند.

در واقع، این بلورها می‌توانند راز داروهای هومیوپاتی را به طور آشکار نمایان کنند. بنابراین، داروی هومیوپاتی در واقع یک نسخه و تصویر از ماده اولیه دارو است که بخش ماده دارو از آن حذف شده است. داروهای هومیوپاتی، خلاف تصور رایج، نه تنها شیمیایی و گیاهی نیستند، بلکه هیچ گونه اثر سمی (با تعریف متداول سم) ندارند و کاملاً بی خطر و بدون عوارض جانبی مانند درمان کمردرد عمل می‌کنند.

در مورد شکل دارو، داروهای هومیوپاتی به صورت محلول (الکلی)، قرص، پودر و یا گلبول‌های کوچک در دسترس هستند. در ایران، معمولاً داروهای هومیوپاتی به صورت گلبول تجویز می‌شوند. اگر این گلبول‌ها را در آزمایشگاه شیمی تجزیه کنیم، تنها لاکتوز را خواهیم یافت.

نسبت داروی هومیوپاتی به قند گلبول مانند نسبت نوشته است به کاغذ. انتظار بیهوده ایست اگر بخواهیم با تجزیه شیمیایی یک برگه از مقاله ی علمی پی به محتوای آن ببریم. به عبارتی داروی هومیوپاتی مانند یکسری اطلاعات است. حتی عده ای هومیوپاتی را پزشکی اطلاعاتی می نامند. اگر بدن را یک کامپیوتر در نظر بگیریم و بیماری را همچون یک ویروس کامپیوتری در این حال داروی هومیوپاتی مانند برنامه ضد ویروسی است که به دقت از بین برنامه های موجود (ماتریا مدیکا) انتخاب شده و می تواند وضعیت را به حالت تعادل و سلامت برگرداند.

در این زمینه بخوانید…

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ