10002_LZpLTW89

حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری است به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن تا آن را بر علیه کلیه ی عواملی درونی و بیرونی هشیار و فعال نماید. حجامت با توجه به روش و محلی که انجام می گیرد می تواند چون نیشتر زدن، عوامل عفونی دردآور و مخرب را از بدن خارج نماید. حجامت با تصفیه ی خون، مواد زاید مضرمسموم را از خون خارج می کند.

این مسئله نیز با توجه به تأثیر خون خروجی حجامت از لنفاتیک ها و مویرگ ها قابل بحث است. در فراخوان سلولی با ایجاد التهاب ناشی از بادکش اولیه، بسیاری از سلول های اضافی، زاید، و سموم به این منطقه فراخوانده می شوند که با زدن تیغ، این سلول ها و مواد اضافی از بدن خارج می شود. یکی از موارد جالب تأثیر حجامت، اثر ضددرد حجامت می باشد.

امروزه دردهای مزمن  مانند کمردرد به عنوان یکی از معضلات علم پزشکی شناخته می شود. حجامت با آزاد کردن یک سری مواد ضددرد درونی بدن (اندورفین) نقش اساسی در رفع کمر درد دارد. از آنجایی که مشاهده کرده ایم بلافاصله بعد از اتمام حجامت تمامی دردها از بدن بیرون می رود، و بعلاوه بیماررمبتلا به کمردرد  احساس نشاط و سبکی در بدن دارد، نتیجه گرفته ایم که این تأثیر سریع علتی جز آزاد شدن مواد ضددرد در بدن ندارد که در رأس این مواد مورفین های درونی بدن (اندورفین ها) می باشد. بعلاوه خروج مواد ایجاد کننده درد که بیشتر همان عوامل التهابی می باشد نیز در رابطه با اثر ضد درد حجامت قابل بحث می باشد.

فواید حجامت در درمان کمردرد

حجامت در زیر گردن و جایگاه معین میان دو کتف قادر است عوامل اصلی لخته شدن خون و فاکتورهای انعقادی عامل در سکته ی قلبی و مغزی را از سیستم خارج نماید زیرا خون پر اکسیژن خارج شده از ریه ها در اثر حالت تلمبه ای قلب وریه ها که شبیه یک آکاردئون ایجاد فشار منفی در قفسه ی سینه می کند و عمل مکش و دمش (دمیدن) را سامان می بخشد.

خون حاوی قطرات ریز چربی و لخته های مستعد کوچکی را که میل بهم پیوستگی در آنها زیاد است را به عضلات پشت (نزدیکترین مسیر عروقی) پمپ می نمایند و حجامت در محل مذکور آنها را به دام انداخته از بدن خارج می نماید زیرا عوامل تشکیل لخته های مخاطره آمیز از این گلوگاه بسوی سایر نقاط بدن روانه می شود و حجامت آنجا را پاک می کند.

حجامت با خارج کردن ذرات چربی که در فرآیند اکسیژنه شدن خون همچنان در مویرگهای عضلات پشت تنه گیر کرده و پشت سر هم صف کشیده اند و انتقال کند و تدریجی آنها به عروق گشادتر و مسیرهای بازتر می تواند به رسوب و ایجاد انسداد عروقی مثلاً CAD یا آمبولی مخاطره آمیز پایان دهد و با ایجاد تله گشاد عروقی در موضع (بدلیل بادکش های ناحیه و اطراف آن) و ایجاد فشار منفی و حالت مکنده در این تله ها مدتها این ذرات چربی را از جریان عادی خویش باز دارد. حجامت در درمان و تسکین دردهای مزمن نظیر کمردرد و درد دیسک کمر بسیار مؤثر است.

حجامت کمر یا چمابند

این حجامت در گودی کمر، حدود مهره ی S1 انجام می شود و از آن در روایات با نام (حجامت رهاننده) یاد شده است.

روش انجام حجامت در درمان کمردرد

پس از معاینه دقیق فرد مبتلا به کمردرد توسط پزشک، در صورتی که انجام حجامت برای وی لازم و نافع تشخیص داده شود، فرد مبتلا به کمردرد به حالت چهار رانو روی تخت می نشیند  سپس پزشک محل انجام حجامت را با بتادین و یا الکل ضدعفونی کرده و یک لیوان یک بار مصرف مخصوص حجامت را بر موضع حجامت قرار می دهد. آنگاه با دستگاه مکش، هوای درون لیوان تخلیه می شود.

خلاء ایجاد شده در لیوان و وجود فشار هوای محیط سبب کشیده شدن پوست بیمار مبتلا به کمردرد به داخل لیوان می شود و لیوان در محل خود ثابت و مستحکم می ماند (مقدار مناسب برای کشیده شدن پوست به درون ظرف مکش به میزا ن1 تا 5/1 سانتی متر از بالاترین حد گنبد پوست مکیده شده تا لبه ظرف مکش است.) عمل بادکشی به مدت 3 تا 5 دقیقه بر سطح پوست ادامه می یابد. این عمل علاوه بر ایجاد احتقان و التهاب در موضع، باعث تجمع مواد سبک خون مویرگی در موضع حجامت می شود.

در ادامه پزشک معالج لیوان را از موضع حجامت جدا نموده و با یک تیغ یکبار مصرف استریل جراحی چند خراش پوستی سطحی به عمق نیم تا یک میلی متر به صورت مایل در موضع حجامت ایجاد می کند. سپس مجدداً لیوان مخصوص حجامت در موضع حجامت گذاشته می شود و خون توسط بادکش به لیوان حجامت مکیده می شود. عمل تخلیه و بادکش 3 تا 5 مرتبه و هر بار به مدت 3تا 5 دقیقه انجام می پذیرد.

لذا عمل حجامت به طور متوسط بین 15 تا 20 دقیقه به طول می انجامد. در مجموع مراحل انجام حجامت حداکثر 50 تا 75 میلی لیتر خون از بدن شخص خارج می شود (البته در حجامت سر، کمر و ساقها معمولاً مقدار خون خارج شده کمتر است). لازم به ذکر است بدن انسان قادر است در مدت زمان بسیار کوتاهی این مقدار خون را بازسازی و جایگزین نماید. پزشک سپس موضع حجامت را پاکسازی نموده و با گاز استریل پانسمان می نماید.

در اینجا ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد: عمل بادکشی در حجامت موجب بی حسی نسبی موضع می شود. حجامت تقریباً بدون درد می باشد. به دلیل سطحی بودن خراش ها، پس از پانسمان نموده، موضع حجامت دچار خونریزی مجدد نمی شود. در سطح پوست بدن انسان، خطوطی فرضی موسوم به خطوط لانگر وجود دارد که اگر برش های پوستی با زاویه ای خاص و به موازات این خطوط انجام شود، اثر بسیار کمی از برش بر پوست باقی می ماند. با رعایت این اصل و ایجاد خراش با زوایای خاص، حداکثر پس از یکماه با توجه به وضعیت پوست بیمار مبتلا به کمردرد از انجام حجامت، هیچ اثری در موضع حجامت باقی نمی ماند.

در این زمینه بخوانید …

منبع : کتاب درمان آسان کمردرد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس