آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان پارگی دیسک کمر

13116323369188831732036162180246104238137

تاریخ ۳ شهریور ۱۳۹۲

 [sbu_post_image]

بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک بین مهره‌های ستون فقرات مثل مهره های کمر، می‌تواند باعث درد و بی حسی شدید شود.دیسک‌ها بالشتک‌های نرم و لاستیکی هستند که میان مهره‌ های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند

هنگامی که این دیسک‌ها بیش از حد تحت فشار یا استرس قرار بگیرند، بخش مرکزی دیسک از بین مهره ها بیرون می‌‌زند و بر روی اعصاب خروجی از نخاع که در مجاورت آن قرار دارند، فشار می‌‌‌‌‌‌آورد. در حالت شدیدتر حلقه بیرونی دیسک پاره می‌شود.

علائم پارگی دیسک کمر

بسته به محل بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک، علائم متفاوت خواهد بود. شایع‌ترین محل این عارضه در مهره‌های کمری است و در این صورت، علائم زیر بروز خواهد کرد:

 کمردرد

درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر می‌کشد.

دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت بهتر می‌شود.

درد با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگی‌کردن

درمان پارگی دیسک کمر

در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندام های تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود.

در مواردی که پارگی دیسک فلج مختصری ایجاد کرده است، اما بتدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید جراحی انجام شود . در سایر موارد معمولاً به بیمار به مدت یک هفته تا ۱۰ روز درمان طبی توصیه می شود. در طول این مدت به بیمار داروهای مسکن و فیزیوتراپی تجویز می شود. پارگی دیسک کمر در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می شود.

اگر یک ماه از درمان بیمار مبتلا به پارگی دیسک کمری بگذرد و بیمار همچنان درد شدیدی بخصوص در پاها احساس کند یا فلج خفیف، اما پایداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوری که بیمار نتواند فعالیت های روزمره خود را بخوبی انجام دهد، انجام جراحی توصیه می شود.

 

درصد زیادی از بیمارانی که پارگی دیسک کمری دارند با درمان های یاد شده و بدون جراحی کاملاً بهبود می یابند. در بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند، ۹۰ تا ۹۵ درصد بهبود می یابند

برای آشنایی با علل پارگی دیسک کمر بر روی لینک زیر کلیک کنید

علل پارگی دیسک کمر

منبع: تبیان   وبلاگ دکتر پیریایی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ