آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان زانو درد چیست

درمان زانو درد چیست

تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

causes-زانو-درد-11

زانو درد شایعترین مشکل اسکلتی عضلانی است که موجب می شود مردم به پزشک کنند.

در جوامع امروزی که از یک طرف آمادگی جسمانی مردم کم شده و از طرف دیگر آسیب های ورزشی بیشتر شده است زانو درد بیشتر از قبل دیده می شود.

بدنبال هر آسیبی به مفصل زانو، موادی در محیط مفصل آزاد شده که التهاب ایجاد می کنند.

این مواد خود موجب آسیب بیشتر به بافت های زانو شده که موجب ایجاد یک دور باطل با بازخورد مثبت می شود یعنی شدت درد زانو مرتبا بوسیله خودش افزایش پیدا می کند.

التهاب ایجاد شده موجب ادامه و پیشرفت زانو درد می شود. برای شکستن این دور باطل و کاهش زانو درد باید از ادامه ایجاد آسیب های جدید جلوگیری کرد و مواردی را که موجب التهاب  و  زانو درد می شوند به نحوی کنترل کرد.

صرفنظر از علت زانو درد، اقدامات مشترکی وجود دارند که با توسل به آن ها می توان التهاب را کاهش داده و شدت زانو درد را کم کرد.

علل زانو درد

یکی از علل زانو درد ، شکستگی‌های استخوانی هستند.علل دیگر شامل پارگی تاندون ، لیگامان‌ها ، صدمات منیسک ، در رفتگی زانو، در رفتگی کاسه زانو هستند.

پارگی مینیسک زانو یکی از علل شایع درد زانو است. معمولا، ورزشکارانی که ورزش‌های پربرخورد انجام می‌دهند بیشتر از همه‌ی افراد در معرض این آسیب هستند. البته، هر فردی با هر سنی ممکن است به پارگی مینیسک دچار شود. در واقع در حدود یک سوم از افراد بالای ۵۰ سال از مشکل پارگی مینیسک رنج می‌برند. پارگی مینیسک در مردان بیشتر از زنان شایع است. مردان بین دو نیم تا چهار برابر بیشتر از زنان در معرض آسیب پارگی مینیسک هستند.

درمان زانو درد

درمان‌های مختلفی از جمله فیزیوتراپی و انجام ورزش‌هایی نظیر پیاده‌روی و شنا، کاهش وزن، درمان‌های دارویی، تزریق استروئید یا حتی جراحی تعویض مفصل زانو برای بیماران مبتلا به زانو درد انجام می‌گیرد، ولی تحقیقات جدید نشان داده است. تغییر رژیم غذایی، تأثیر به سزایی در درمان زانو درد دارد.

بعضی از غذاها دارای اثر ضدالتهابی و ضددرد برای آرتریت و دیگر انواع زانودرد محسوب می‌شوند. اثر این غذاها هم‌ردیف با داروهای شیمیایی تجویز شده برای درمان بیماری زانو درد است.

ماهی، آب پرتقال، سویا، اسفناج، پیاز وزنجبیل نمونه هایی از این موادغذایی هستند.

استفاده از بریس یا کفی در کفش باعث کاهش فشار روی مفصل زانو میشود. استراحت به صورت موقت باعث کاهش درد و التهاب میشود همچنین زمانیکه چند تا از مفاصل دچارآسیب دیدگی شده اند وخستگی یک مشکل اصلی است استراحت میتواند به بهبودی کمک زیاد کند زمانیکه بیماری آرتروز زانو روی یک مفصل یا چند مفصل تاثیر گذاشته است استراحت باعث کاهش زانو درد میشود. گرما درمانی باعث افزایش جریان خون، انعطاف و افزایش تحمل زانو درد می شود. استفاده از کمپرس یخ، ماساژبا یخ، اسپری های خنک کننده و پمادهای خنک کننده وبی حس کننده با بی حس کردن عصب ها باعث کاهش درد میشود

دارو

داروهایی که میتوان برای درمان آرتروز استخوان مصرف کرد شامل داروهای بدون تجویزی مانند استامینوفن، آسپیرین و ایبوپروفن است علاوه بر قرص تعدادی از افراد از کرم ها، اسپری ها و پمادهای بی حس کننده برای درمان زانو درد به صورت مستقیم روی مفصل استفاده میکنند. گروهی از داروهایی که با تجویز پزشک مصرف میشود شامل قرص ها وداروهای ضدالتهاب بدون استروئید مانند مسکن های حاوی نارکوتیک ضعیف و کورتیکواستروئید (به صورت خوراکی یا تزریقی) مانند پردنیزولون است.علاوه برداروهای فوق تعدادی ازافراد از مکمل های طبیعی استفاده میکنند این مکمل های شامل گلوکوزامین وکندرویتین است. این مواد با خوردن موادغذایی حاوی این مکمل ها یا به شکل دارو وجود دارد. قبل از مصرف این نوع از مکمل ها حتما با پزشک مشورت کنید که باعث ایجاد عوارض جانبی و واکنش با داروهای دیگر در بدن نشود.

درمان های خانگی زانو درد

برای درمان زانو درد  استراحت کرده و از فعالیت هایی که درد شما را بیشتر می کند، اجتناب نمایید.

برای درمان زانو درد  از کمپرس یخ استفاده نمایید. ابتدا کمپرس یخ را هرساعت و هربار به مدت ۱۵ دقیقه برروی زانو بگذارید. بعد از روز اول، کمپرس یخ حداقل چهار بار در روز برروی زانویتان بگذارید.

برای درمان زانو درد تا آنجا که می توانید زانویتان را بالا گذاشته، تا ورم آن کاهش یابد.

برای درمان زانو درداز نوارها و باندهای بستن زانو که در بیشتر داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروشی ها موجود است، استفاده نمایید. استفاده از این

موارد هم به کاهش ورم کمک کرده و از زانو نیز حمایت می کند.

برای درمان زانو درد از استامینوفن و برای درد و ورم از ایبوپروفن استفاده نمایید.

برای درمان زانو دردموقع خواب یک بالش زیر زانویتان قرار دهید.

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “زانو درد” مطالعه فرمایید

لیزرتراپی زانو درد

زانو درد هنگام ایستادن

زانو درد بارداری

زانو درد هنگام خواب

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ