آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد گردن و شانه

images

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

درد گردن و درد شانه در برخی از افراد همراه با هم به وجود می ایند و توام با یکدیگر هستند. برخی از افراد فقط با گردن درد مواجه هستند و برخی دیگر با شانه درد و برخی افراد نیز به صورت همزمان با هر دودرد در ناحیه ی گردن و شانه مواجه هستند.

علل درد گردن

درد گردن به علل مختلف به وجود می اید . انجام برخی از کارها و فعالیت ها که به گردن فشار وارد می کنند از عوامل دردگردن و دیسک گردن می باشند.برخی دیگر از علل گردن درد عبارت اند از:

۱-ناهنجاری در استخوان و یا مفاصل
۲- وضعیت نامناسب بدن (در هنگام نشستن، خوابیدن و ..)
۳- بیماری های فرساینده یا دژنراتیو (Degenerative)که در گردن ایجاد می شوند مانند ارتروز گردن و دیسک گردن
۴- وجود تومور در نقطه ای از بدن می تواند در گردن تاثیر گذاشته و موجب گردن درد شود.
۵- فشار های عضلانی که در اثر فعالیت های مختلف در گردن به وجود می ایندباعث گردن درد می شوند.

علل درد شانه

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه ای با دامنه حرکت وسیع است. چنین مفاصلی در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارند. شانه درد به علل مختلفی به وجود می ایدو از انجا که شانه و گردن به هم نزدیک هستند دردهای شانه در گردن هم تاثیر میگذارد و در برخی موارد دردهای شانه و گردن توام با یکدیگر شده و تشخیص انها را از هم مشکل میکند. برخی از علل شانه درد عبارت اند از:

۱-  کشیدگی بیش از حد شانه
۲-التهاب تاندون به علت استفاده بیش از حد و نادرست از شانه
۳-  بی ثباتی مفصل شانه
۴-در رفتگی شانه
۵- شکستگی استخوان شانه
۶-شانه منجمد (Frozen shoulder)
۷-خارج شدگی ریشه عصب از نخاع یا رادیکولوپاتی (radiculopathy)

تشخیص درد شانه و گردن درد

پزشک متخصص با انجام معاینه و تصویر برداری می تواند دردهای شانه و گردن را تشخیص دهد. ازمایشات و عکس برداری هایی که می توان درد شانه و گردن را تشخیص داد عبارت اند از:

۱-اشعه :اشعهX تصویر برداری با اشعه X می تواند باریک شدگی بین دو استخوان از ستون فقرات، تومور ها، بیماری هایی مانند ورم مفاصل، تضعیف دیسک، تنگی کانال نخاع و بی ثباتی ستون فقرات را نشان بدهد.
۲- MRI:این روش تصویر برداری غیر تهاجمی می تواند مشکلات عصب ها، تاندون ها و لیگامان ها ی گردن وشانه را آشکار کند.
۳- میلوگرافی یا  CT scan گاهی اوقات به عنوان روشی جایگرین برای MRI مورد استفاده قرار می گیرد.
۴-بررسی های الکترودیاگنوستیک: گاهی اوقات برای تشخیص گردن درد، درد شانه، درد بازو و بی حسی و سوزن سوزن شدن از الکترومیوگرافی (EMG) و آزمایش تشخیص سرعت هدایت عصبی (NCV) استفاده می شود.

درمان درد شانه و گردن درد

درمان درد شانه و گردن درد معمولا شامل تجویز دارو های ضد التهابی است. ممکن است پزشک برای بیمار مبتلا به گردن درد و شانه دردمسکن نیز تجویز کند. بسته به منبع درد، شل کننده های عضلانی و حتی دارو های ضد افسردگی نیز ممکن است تجویز شوند. در برخی موارد نیز استفاده موضعی از گرما یا سرما می تواند به بیمار مبتلا به گردن درد و شانه درد کمک کند. تزریق های موضعی اغلب برای آرتریت های شانه می توانند مفید باشند. برای گردن درد و درد شانه ای که در هنگام حرکت بروز می کنند، ممکن است حرکات ورزشی مفید باشند. در مواردی که درد گردن و شانه  به ریشه های عصبی و یا نخاع مربوط می شود ممکن است عمل جراحی الزامی شود. در هر صورت، پزشک می تواند بهترین روش درمانی را برای فرد مبتلا به ددرهای  گردن و شانه بسته به نوع درد و شرایط بیمار مبتلا به شانه درد و گردن درد مشخص کند.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درد گردن و شانه مطالعه فرمایید.

۱-درد شانه از چیست

۲-درد گردن با انتشار به دست

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ