آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا

گرفتگی-عضله-پا-+-خواب5

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

گرفتگی-عضله-پا-+-خواب5

یکی از شکایات شایع بیماران احساس گرفتگی عضلات پا و درد در عضلات پشت ساق پا است. این مشکل ممکن است که به صورت احساس خستگی زودرس و درد و سنگینی در هنگام ایستادن، راه رفتن یا نشستن بروز کند و در بعضی از موارد ممکن است که به صورت احساس خستگی و گرفتگی عضلات ساق پا بعد از پایان فعالیت روزانه و در زمان استراحت شبانه برای بیمار شروع بشود و در واقع باعث شود که با خواب بیمار تداخل ایجاد شده و مانع از داشتن خواب راحت برای بیمار شود .

علت درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا

شایع ترین علت ایجاد این دردها یعنی درد ساق پا وجود گرفتگی و کرامپ و کوتاهی در عضلات پشت ساق است که معمولا  درد  عضلات پشت ساق پا در افرادی مشاهده می شود که در طول روز در فعالیت های روزانه شان بطور طولانی مدت می ایستند یا در حالتی که پاهایشان آویزان است می نشینند و یا در خانم هایی که از کفش های پاشنه بلند و بخصوص با پاشنه های باریک استفاده می کنند درد و گرفتگی عضلات پشا ساق پا به وفور مشاهده می شود.

تشخیص

پزشکان معمولاً برای بیماران مبتلا به درد ساق پا دستور انجام پرتونگاری (اشعه ایکس) از بخش زانو به پایین پا را جهت تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن شکستگی فشاری یکی از استخوان‌ها می‌دهند. با این وجود، تمام شکستگی‌های فشاری در تصاویر پرتونگاری مشخص نمی‌شوند. پزشک در برخی موارد انجام اسکن استخوانی از بخش پایینی پا را برای علت گرفتگی عضلات ضروری تشخیص می‌دهد تا بتواند بین درد ساق پا و شکستگی فشاری تمایز قائل شود. در اسکن استخوان مقدار بسیار کمی از ماده رادیواکتیو معمولاً درون رگ بازو تزریق می‌شود؛ سپس از دوربین گاما برای آشکارسازی پرتو ساطع شده از ماده تزریقی استفاده می‌شود. به این ترتیب شکستگی فشاری یا بروز هر گونه تغییر احتمالی به وجود آمده در استخوان‌ها در نتیجه درد استخوان ساق پا مشخص می‌گردد. اسکن MRI نیز گاهی اوقات برای تمییز قائل شدن بین درد ساق پا و شکستگی فشاری به کار برده می‌شود.

درمان درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا

بهترین راه برای درمان  درد ساق پا و گرفتگی عضلات پشت ساق پا  انجام تمرینات کششی عضلات پشت ساق پا است که این تمرینات کششی به تدریج می توانند کمک کنند که آن کرامپ و کوتاهی عضلات برطرف شود.

استفاده از گرمای موضعی مانند کمپرس گرم و ماساژ می‌تواند به تسکین و درمان درد ساق پا در افراد مبتلا مفید باشد. همچنین، انجام کمپرس گرم و ماساژ قبل از تمرینات کششی می‌تواند باعث افزایش اثربخشی تمرینات و بهبود کنترل درد عضلات پشت ساق پا در بیمار شود.

به هر حال، اجتناب از عواملی که باعث ایجاد درد پشت عضلات ساق پا می‌شوند می‌تواند بسیار موثر باشد. از ایستادن طولانی مدت، نشستن در حالیکه پاها آویزان هستند و استفاده از کفش‌های نامناسب بهتر است پرهیز کنید.

در بعضی از موارد این احساس گرفتگی و علت درد ساق پا  می تواند به علت تنگی  کانال نخاعی در ناحیه کمر باشد که آن مسئله باید توسط پزشک بررسی شود و اگر عامل درد و کرامپ پشت ساق  پا چنین مسئله ای باشد باید حتما درمان بشود .

نرمش های کششی مناسب درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا

انجام مداوم نرمش های کششی عضلات پشت ساق سه بار در روز هم ممکن است بتواند از شدت و یا تعداد حملات بکاهد.

برای انجام نرمش‌های کششی درد و گرفتگی عضلات پشت ساق، می‌توانید به فاصله ۹۰-۶۰ سانتیمتری از یک دیوار ایستاده و به سمت آن خم شوید. در حین این حرکت، کف پاها و پاشنه‌های خود را روی زمین نگه دارید تا در عضلات پشت ساقتان کششی احساس کنید.

این حالت را تا وقتی می توانید حفظ کرده و سپس مجدد به حالت ایستاده و قائم برگردید. این حرکت را  برای درمان درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا و درد ساق پا روزی سه بار و هر بار چند مرتبه تکرار کنید. این نرمش ها برای اثر کردن نیاز به ۴-۲ هفته زمان دارند و در این مدت باید نرمش های کششی مناسب درد و گرفتگی عضلات پشت ساق پا  را بطور مداوم انجام داد.

ازن تراپی

ترمیم و بهبود آسیب دیدگی در بافت‌های بدن به شدت و جریان خون در این بافت‌ها وابسته است. بافت‌های بدن برای بازسازی و نوسازی نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن دارند که باید توسط خون به این بافت‌ها منتقل شوند. اکسیژن، به عنوان ماده مهم‌ترین، برای ترمیم بافت‌ها ضروری است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده باعث کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می‌شود. عدم حضور اکسیژن منجر به تجمع اسید لاکتیک می‌شود که باعث درد می‌شود. در روش اوزون تراپی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

اثرات درمانی ازن پس از انجام تزریق، در بازه زمانی یک تا سه روز آغاز می‌شود و تا زمان بهبود کامل، که معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد، تکرار می‌شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، اما اغلب بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. در مقایسه با روش‌های تزریقی دیگر، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

منبع : تبیان    ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ