آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد و تورم مچ دست

472

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

472

بیماران زیادی با درد مچ دست به درمانگاه طب فیزیکی مراجعه می کنند. علت درد مچ دست عوامل مختلفی دارد.

درد و تورم مچ دست می تواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست می توانند منشا درد مچ دست باشند.

دردهای مچ دست می توانند همراه با تورم ایجاد شوند.

علل درد مچ دست

آرتروز مفصل مچ دست و درد مچ دست

آرتروز یا ساییدگی مچ دست می تواند موجب درد  و تورم مچ دست و محدودیت حرکتی آن شود. شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست میت وانند در دراز مدت موجب بروز آرتروزدر مچ دست گردد.

سندروم تونل کارپ و درد مچ دست

سندروم تونل کارپ یا سندورم تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد می شود. این بیماری می تواند موجب درد مچ دست شود. با این حال علامت اصلی سندورم تونل کارپ معمولا احساس گزگز یا بیحسی در انگشتان دست است.

گانگلیون و درد مچ دست

گانگلیون می تواند موجب درد مچ دست شود. گانگلیون یک کیست خوش خیم بافت نرم است که معمولا در پشت مچ دست خانم ها ایجاد می شود.درون این کیست مایع غلیظی جمع می گردد.

گانگلیون بصورت یک برجستگی سفت دید می شود که اندازه آن ممکن است در طول زمان کم و زیاد شود.

بیماری دکرون مچ دست و درد مچ دست

بیماری دکرون باعث احساس درد در سمت خارجی مچ دست می‌شود و مشکل اصلی در این بیماری تورم غلاف تاندون‌ها است که از این ناحیه عبور می‌کنند. این بیماری بیشتر در خانم‌ها، به ویژه آن‌هایی که کارهای مکرری را با مچ دست انجام می‌دهند، مشاهده می‌شود.

سندروم تقاطع و درد مچ دست

سندرم تقاطع می‌تواند باعث احساس درد در سطح بیرونی مچ دست شود. این بیماری به دلیل اصطکاک و ساییدگی تاندون‌هایی که از مچ دست عبور می‌کنند بر روی یکدیگر، ایجاد می‌شود.

بیماری کین باخ و درد مچ دست

بیماری کین باخ ناشی از کاهش خونرسانی به استخوان لونگیت است. در افراد مبتلا به این بیماری، درد در مچ دست و محدودیت حرکتی در آن مشاهده می‌شود.

سایر علل درد مچ دست

عفونت های مفصل یا استخوان های مچ دست یا عفونت بافت های اطراف آن، شکستگی ها و دررفتگی ها وکیست مچ دست و آسیب تاندون های مچ دست، تومورهای این ناحیه و یا انواع روماتیسم ها هم می توانند موجب درد مچ دست شوند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ