آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد شدید شانه

shoulder-arm-pain-300x3001

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

shoulder-arm-pain-300x3001

درد  شدید شانه سومین علت مراجعه به علت درد عضلانی است درد شانه شامل هر دردی است که در داخل یا اطراف شانه وجود دارد و می تواند ناشی از آسیب، بیماری مفصل شانه یا خود بخود باشد آسیب می تواند روی هر یک از رباط ها، bursae، یا تاندون های اطراف مفصل شانه، غضروف، منیسک و استخوان مفصل تاثیر بگذارد.

بیماری های خاص و شرایط موثر بر ساختار قفسه سینه یا شکم مانند ( بیماری های قلبی و کیسه صفرا ) ممکن است سبب درد شدید شانه شوند. در همچنین می تواند از بیماری های ( مفصل شانه، بافت نرم و استخوان های اطراف شانه یا اعصاب عرضه کننده حس به منطقه شانه ) رخ می دهد.

درد شانه  معمولاً با فعالیت و یا حرکت بازو یا شانه بدتر می شود. گروهی از عضلات و تاندون ها با نام ( روتاتور کاف ) که برای کمک به حرکات شانه و نگه داشتن مفصل در محل خود است اختلالات روتاتور کاف، ناشی از التهاب یا صدمه به عضلات روتاتور کاف، تاندون ها یا التهاب بورسا می باشد این التهاب می تواند توسط سایش و پارگی رخ دهد که با افزایش سن، افزایش حرکات شانه مخصوصاً بالاتر از سطح شانه، بلند کردن اجسام سنگین و تروما ایجاد می شود.

عدم درمان التهاب تاندون ها می تواند سبب پارگی روتاتور کاف شود درد مربوط به روتاتور کاف معمولاً در جلو یا خارج شانه احساس می شود مخصوصا وقتی بازوی خود را برای بالا بردن یا بلند کردن چیزی بالای سر خود می برید آسیب های شدید می تواند سبب ضعف عضلات شانه، محدودیت حرکت شانه و درد مداوم شود.

علل

علل درد شدید شانه شامل ( اسپوندیلیت انکیلوزان، نکروز آواسکولار، آسیب شبکه بازویی، بازوی شکسته، آماس کیسه های مفصلی، سرطان، رادیکولوپاتی گردنی، درماتومیوزیت، شانه جابجا شده، حاملگی خارج رحمی، شانه یخ زده، سکته، عفونت، مولتیپل اسکلروز ، آرتروز، پریکاردیت، پنوموتوراکس، درد روماتیسمی Polymyalgia ، Polymyositis، آرتریت روماتوئید، آسیب روتاتور کاف، شانه ی از هم جدا، آرتریت سپتیک، زونا، آسیب طناب نخاعی، رگ به رگ شدن، التهاب تاندون، پارگی تاندون، سندرم خروجی قفسه سینه و غضروف پاره شده ) می باشد.

درمان

هر درد شدید شانه در اثر حادثه باید فوراً توسط پزشک درمان شود. پزشک بعضی در رفتگی ها را به آسانی جا می اندازد. موارد شدیدتر آن باید با جراحی درمان شود.

اگر درد در اثر کار زیاد باشد، نکات زیر به رفع آن کمک می کند.

برای درمان شانه را استراحت بدهید. اگر شانه شما بعد از انجام کار تکراری دچار درد می شود، سعی کنید طرز انجام کار را عوض کنید. یا در فاصله کار به شانه استراحتی بدهید. ورزش را به طور کامل ترک نکنید مثلاً اگر گلف بازی می کنید، چند روز به جای آن دوچرخه سواری کنید.

برای درمان درد شدید شانه شانه  را گرم کنید. بعد سه روز یخ گذاشتن و کم شدن درد شانه، چندبار در روز، هر بار بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، گرمای مرطوب به آن بدهید. گرما جریان خون را در ناحیه آسیب دیده بیشتر می کند. حتی ریزش آب گرم در هنگام دوش گرفتن در درمان درد شانه مؤثر است.

برای رفع درد دارو بخورید. خوردن داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مشکل را درمان نمی کند، ولی درد شدید شانه را موقتاً تسکین می دهد.

برای درمان درد شدید شانه به پزشک مراجعه کنید اگر بعد از چند روز درد شدید شانه از بین نرود، یا مرتباً به آن آسیب وارد می آید، نزد پزشک بروید تا او درمان فراصوتی، استروئیدی، یا جراحی را توصیه کند.

یک تزریق داروی استروئید با بی حسی موضعی در مفصل می تواند تا یک سال درد شدید شانه را آرام کند. مدت تسکین درد شانه بستگی به فعالیت شانه دارد. اگر به کار خود برگردید و دوباره شانه را زیاد به کار بگیرید، درد ظرف چند هفته باز می گردد.

در برخی افراد ، عمل جراحی تراشیدن تکه ای استخوان که بر وتر فشار می آورد لازم می شود. بعضی دیگر نیاز به ترمیم وتر گرداننده بازو دارند.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “درد شانه” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

عفونت استخوان

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷  [sbu_post_image] استئومیلیت Osteomyelitis به معنای التهاب

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ