آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد شانه و کتف

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷


درد شانه  و کتف سومین علت مراجعه به علت درد عضلانی است شانه درد شامل هر دردی است که در داخل یا اطراف شانه وجود دارد و می تواند ناشی از آسیب، بیماری مفصل شانه یا خود بخود باشد آسیب می تواند روی هر یک از رباط ها، bursae، یا تاندون های اطراف مفصل شانه، غضروف، منیسک و استخوان مفصل تاثیر بگذارد

بیماری های خاص و شرایط موثر بر ساختار قفسه سینه یا شکم مانند ( بیماری های قلبی و کیسه صفرا ) ممکن است سبب درد شانه و کتف شوند.

شانه درد همچنین می تواند از بیماری های ( مفصل شانه، بافت نرم و استخوان های اطراف شانه یا اعصاب عرضه کننده حس به منطقه شانه ) رخ می دهد. شانه درد معمولاً با فعالیت و یا حرکت بازو یا شانه بدتر می شود.

علل

-اسپوندیلیت آنکیلوزان:  نوعی بیماری  مزمن ستون فقرات که بیشتر در مردان دیده می شود وعلامت اصلی ان اختلال حرکتی ستون فقرات است وگاهی اوقات به انکیلوز(چسبندگی وسفتی غیر طبیعی  مهره ها) منجر می شود.

– نکروز آواسکولر(ازبین رفتن غضروف واستخوان بدلیل اختلال خون رسانی)

-آسیب  شبکه عصبی بازوئی(براکیال)

-شکستگی استخوان بازو گاهی در افراد سالمند و پوکی استخوان شکستگی  دیر تشخیص داده می شود

-بورسیت مفاصل شانه: (التهاب کیسه های محتوی مایع در مفصل ها)

-کانسر(سرطان) که می تواند در اثر درگیری استخوان یا بافتهای نرم اطراف آن باشد.

-رادیکولوپاتی سرویکال: درد گردنی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب مانند فشار به اعصاب گردن بعلت بیرون زدگی دیسک مهره گردن، در این حالت درد بصورت تیر کشنده همراه با گزگز و مورمور است

-درماتومیوزیت: التهاب عضلات که باعث ضعف  عضلات اندام ها و گردن شده  درد وتورم عضله اکثرا همرا ه پلاک و تغییر رنگ  پوست است. سیر بیماری در افراد گوناگون  فرق می کند.

-دررفتگی شانه

-حاملگی اکتوپیک( حاملگی نابجا):  حاملگی که جنین در محلی خارج از مکان طبیعی خود در رحم  قرار دارد وممکن است علائمی مانند درد شدید  شکم ایجاد کند.این درد  ارجاعی می تواند در شانه و کتف هم دیده شود.

-شانه منجمد:   نوعی بیماری  در شانه که علامت ان محدویت حرکت و درد در شانه است

-حمله قلبی : باعث درد ارجاعی در شانه می شود که با حرکت دادن شانه شدت ان تغییر پیدا نمی کند.

-عفونت

-مولتیپل اسکلروز(ام اس): نوعی بیماری عصبی است که دران پوشش عصب به نام میلین تخریب می شود وعلائمی مانند  اختلال در راه رفتن ،صحبت کردن ،ضعف وکرختی در اندام ها و خستگی درآن دیده می شود.

-آرتروز شانه (استئوارتریت): بیماری که بعلت تخریب غضروف مفاصل ایجاد می شود

-پریکاردیت (التهاب پرده دور قلب است)

-پنوموتوراکس: سوراخ شدن پرده جنب ( پرده اطراف ریه ها)که علل گوناگونی دارد وباعث تنگی نفس وسایر علائم از جمله درد شانه میشود .

-پلی میالژیا روماتیکا:  بیماری که اکثرا در افراد بالاتر از ۶۵ سال دیده می شود و وبندرت در زیر سن ۵۰ سال دیده شده  وعلائمی مانند  درد وسفتی در شانه،گردن،بازوها وران ها دارد. وبا بیماریهای ارتریت سلول ژیانت(  بیماری التهاب شریانی سلول غول اسا) و ارتریت تمپورال که سردرد گیجگاهی ایجاد می کند، ارتباط نزدیکی دارد.سردرد ارتریت تمپورال بعلت خطر کوری فورا باید درمان شود.

-بیماری پلی میوزیت : التهاب عضلات که باعث ضعف عضلات اسکلتی می شود.

-روماتیسم مفصلی(ارتریت روماتوئید): بیماری التهابی  بعلت التهاب مفاصل و بافتهای اطراف آنها است و  باعلائمی مانند درد،تغییرشکل مفاصل وتخریب مفاصل همراه است.

-آسیب روتاتور کاف  شانه: روتاتور کاف ،ساختمان حمایت کننده شانه است و از عضلات وتاندونهایی تشکیل شده که بازو را به مفصل شانه وصل می کنند و باعث می شود بازو بتواند حرکت کند.

-شانه جدا شده:  (separated shoulder): آسیب به لیگامانهای مفاصل شانه است  که باعث درد ومشکل حرکتی در شانه می شود.

لیگامان بافتی شبیه نوار  است که استخوان ها ی مجاور رابه هم وصل می کند واز انها حمایت بعمل می آورد. این آسیب معمولا نیاز به جراحی ندارد شانه جدا شده را نباید با در رفتگی شانه اشتباه کرد.

– آرتریت عفونی:  التهاب مفاصل بدلیل عفونت است

-زونا: نوعی اختلال ویروسی بعلت ویروس هرپز زوستر که  با درد و جوشهای دردناک در مسیر عصب مشخص می شودو نورالژی  یا درد عصبی از عوارض آن است.

-آسیب ستون فقرات که مبتواند بصورت درد شانه و کتف خود رانشان دهد.

-آسیب های ناشی از ضرب دیدگی وکشیدگی شانه

-تاندونیت: التهاب تاندونهای شانه است. تاندون  بافتی است که عضله را به استخوان وصل می کند.

-پارگی تاندون ها درشانه

-بیماری یا سندرم  دهانه خروجی قفسه صدری(thoracic outlet syndrome):  این اختلال زمانی روی می دهد که عروق واعصاب در ناحیه دهانه خروجی قفسه صدری (فضای بین استخوان ترقوه و دنده اول)تحت فشار قرار می گیرند. این اختلال می تواند ایجاد  درد شانه وگردن وکرختی انگشتان دست بنماید.

-سندرم  دهانه خروجی قفسه صدری علل گوناگونی دارد که برخی از ان عبارتند از: ضربه بعلت تصادف،آسیب های تکرار شونده بدلیل مشاغل یا بازی های ورزشی،دنده اضافی وحاملگی ،گاهی اوقات هم علت آنرا نمی توان مشخص کرد.

پاسخ آن به جراحی خوب نیست و درمان اصلی آن اقدامات طب فیزیکی است.

-پارگی غضروف های شانه

-درد ارجاعی به پشت شانه سمت راست بعلت بیماری کیسه صفرا. درد ارجاعی دردی است که محل بیماری در جای دیگری متفاوت از محل درد است. شدت دردهای ارجاعی با حرکت شانه تغییر نمی کند.

درمان درد شانه و کتف

shoulder-pain

پس از آسیب، کمپرس سرد ( کیسه یخ ) به مدت ۱۵ دقیقه و سپس رها کردن به مدت ۱۵ دقیقه ۳-۴ بار در روز برای مدت ۲- ۳ روز اول سبب کاهش التهاب و درد شانه و کتف می شود یخ را در پارچه پیچیده و حوله ای بر روی شانه انداخته و کیسه یخ را قرار دهید تا شانه دچار یخ زدگی نشود. پس از آن شما می توانید از گرما استفاده کنید.

در اختلالات روتاتور کاف به بازوی آسیب دیده استراحت نسبی بدهید.

داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ( ایبوپروفن، ناپروکسن ) و آسپیرین  برای درمان درد شانه و کتف استفاده می شود.

استفاده از استروئید ها که ممکن است سود کوتاه مدت داشته باشد.

فیزیوتراپی می تواند به بهبود قدرت و انعطاف پذیری شانه و همچنین به عنوان تسکین درد در ارتباط با بسیاری از مشکلات شانه کمک کند.

فیزیوتراپ با استفاده از انواع درمان های مختلف از جمله ( ماساژ، اولتراسوند، لیزر درمانی و تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) که با استفاده از جریان های الکتریکی خفیف به درمان درد  شانه و کتف کمک می کند. نوارچسب زدن نیز می تواند به ایجاد ثبات در شانه و کاهش درد در هنگام فعالیت کمک کند.

اگر پاسخ به درمان ضعیف بود یک تزریق کروتیکو استروئید همراه با بی حسی موضعی در ساب آکرومیون التهاب را کاهش می دهد و سبب راحتر شدن حرکات شانه می شود.

تزریق استروئید و فیزیوتراپی ممکن است به یک اندازه در کوتاه مدت موثر باشد.

۱۰ درصد افراد مبتلا به مشکلات شانه باید با عمل جراحی درمان شوند مانند ( افراد مبتلا به بی ثباتی شانه و مشکلات روتاتور کاف )

معمولاً درمان نگهدارنده درد شانه و کتف  شامل ( فیزیوتراپی، تسکین درد، داروهای ضد درد غیر استروئیدی و تزریق کورتیکواستروئید موضعی یا خوراکی ) است.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه *درد شانه* مطالعه فرمایید

ورزش های شانه

لیزر درمانی شانه منجمد

لیزرتراپی درد شانه

تسکین درد شانه

منبع : پزشک آنلاین   وب سایت رژیم سلامتی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ