آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

خشکی گردن

2321601351584225524521216114723712536222230250

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

یکی از مشکلاتی که درناحیه ی گردن  به وجود می اید خشکی گردن نامیده میشود. خشکی گردن معمولا پس از بیدار شدن از خواب و یا زمانی که حوادث رانندگی که به گردن اسیب می رسانند به وجود می آید.زمانی که احساس ناخوشایندی در هنگام برگرداندن سر وجود دارد و این کار با گردن درد همراه می شود و گردن به سختی حرکت می کندگردن دچار خشکی  شده است. خشکی گردن معمولا چند روز بعد از حوادث و وارد شدن ضربه به گردن بروز می کند. خشکی گردن با گزگز یا درد شدیدی که به انگشتان می کشد همراه است .

علل خشکی گردن

برخی از علل ایجاد خشکی گردن بدین شرح می باشند:
۱- به دنبال تصادفی که در آن سر به عقب وجلو پرتاب شده است بعد از ۲ روز گردن خشک می شود .
۲-  به دنبال وجود برخی از بیماری ها مانندتورم غدد لنفاوی ، تب ، سردرد، و یا تهوع خشکی گردن به وجود می اید.
۳- تصادفات رانندگی ، سقوط ، التهاب مفاصل و حتی کوران هوای سرد می توانند باعث خشک شدن گردن شوند اما محتمل ترین علت برای خشکی گردن خوابیدن در وضعیت نامناسب است . دیگر علت احتمالی بیماری هایی مثل آنفلوآنزا ، فلج اطفال ومننژیت وامثالهم هستند که گرفتاری های جدی تری هستند .

درمان خشکی گردن

درمان خشکی گردن با اقدامات پیش گیرانه و مراقبتی انجام می شود . روش های درمان خشکی گردن عبارت اند از:
۱-گرم نگاه داشتن گردن :گرم کردن مستقیم گردن با کیسه آب گرم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و ۳ بار در روز اغلب ناراحتی خشک شدن گردن را تسکین می دهد . می توان حوله ای در آب داغ خیسانده و بعد از چلاندن دورگردن بسته و یا مدت زیادی را زیر دوش آب داغ ایستاده به طوری که آب مستقیما بر پشت گردن بریزد ، اما اگر خشک شدن گردن در اثر حادثه ظرف ۲ روز گذشته است ، نباید آن را گرم کرد . چون گرما در این حالت ناراحتی و درد را افزایش می دهد.
۲-حرکت دادن گردن :کشیدن و حرکت دادن آرام گردن خشک شدن آن را بر طرف می کند . اگر امکان این کار وجود دارد فرد مبتلا به خشکی گردن ،گردن را ۴ یا ۵ روز به آرامی حرکت دهد . سر را با احتیاط از یک طرف به طرف دیگر برگرداند . شانه راست را نگاه داشته و تا پنج شمرده و سپس شانه چپ را نگاه کرده و باز تا پنج شمرد . این کار را  باید روزی ۳ بار تکرار نمود.
۳-استفاده از پمادهای موضعی :استفاده از این داروها برای گرم کردن و تسکین درد ، علت خشکی گردن را بر طرف نمی کند ، ولی درد آن را کاهش می دهد. کسانی که به آسپرین حساسیت دارند. نباید از پمادهای حاوی این دارو استفاده کنند . اگر افراد مبتلا به خشکی گردن ازپماد گرم کننده استفاده می کنند ، نباید ازکیسه آب گرم استفاده نمایند، چون استفاده هم زمان آنها ممکن است باعث سوختگی شود.
۴-گرم نگه داشتن محیط زندگی:وزیدن نسیم خنک یا کوران هوا محیط زندگی را سرد نموده و باعث می شود خشکی گردن درفرد باقی بماند.
۵- استفاده از بالش مناسب :گذاشتن ۲ یا ۳ بالش در زیر سر ممکن است خوشایندی باشد ، ولی گردن را ناراحت می کند . استفاده از یک بالش پر تکیه گاه مناسبی برای گردن است . بالش های طبی هم خوب هستند. وسط این بالش ها کمی گود است تا سر درحالت صاف وگردن بر روی تکیه گاه بالش قرار گیرد.
۶-استراحت :با دراز کشیدن روی زمین و یا تخت خواب به مدت طولانی به گردن استراحت داده تا خشکی گردن زودتر درمان شود .
۷- مراجعه به پزشک:اگر خشک شدن گردن بیشتر از ۲ روز طول بکشد و این اقدامات آن را درمان نکند. ، باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا علت آن را بیابید . شاید او بستن گردن بند طبی را تجویز کند یا فرد مبتلا به خشکی گردن  را برای ماساژ و روش های دیگر درمانی نزد فیزیوتراپ بفرستد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کمر درد و خشکی گردن وشانه در کاربران کامپیوتر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خشکی گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ