خشکی گردن

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

یکی از مشکلاتی که درناحیه ی گردن  به وجود می اید خشکی گردن نامیده میشود. خشکی گردن معمولا پس از بیدار شدن از خواب و یا زمانی که حوادث رانندگی که به گردن اسیب می رسانند به وجود می آید.زماني كه احساس ناخوشايندي در هنگام برگرداندن سر وجود دارد و این کار با گردن درد همراه می شود و گردن به سختی حرکت می کندگردن دچار خشکی  شده است. خشکی گردن معمولا چند روز بعد از حوادث و وارد شدن ضربه به گردن بروز می کند. خشكي گردن با گزگز يا درد شديدي كه به انگشتان مي كشد همراه است .

علل خشکی گردن

برخی از علل ایجاد خشکی گردن بدین شرح می باشند:
1- به دنبال تصادفي كه در آن سر به عقب وجلو پرتاب شده است بعد از 2 روز گردن خشك می شود .
2-  به دنبال وجود برخی از بیماری ها مانندتورم غدد لنفاوي ، تب ، سردرد، و يا تهوع خشکی گردن به وجود می اید.
3- تصادفات رانندگي ، سقوط ، التهاب مفاصل و حتي كوران هواي سرد مي توانند باعث خشك شدن گردن شوند اما محتمل ترين علت براي خشکی گردن خوابيدن در وضعيت نامناسب است . ديگر علت احتمالي بيماري هايي مثل آنفلوآنزا ، فلج اطفال ومننژيت وامثالهم هستند كه گرفتاري هاي جدي تري هستند .

درمان خشکی گردن

درمان خشکی گردن با اقدامات پیش گیرانه و مراقبتی انجام می شود . روش های درمان خشکی گردن عبارت اند از:
1-گرم نگاه داشتن گردن :گرم كردن مستقيم گردن با كيسه آب گرم به مدت 20 تا 30 دقيقه و 3 بار در روز اغلب ناراحتي خشك شدن گردن را تسكين مي دهد . مي توان حوله اي در آب داغ خيسانده و بعد از چلاندن دورگردن بسته و يا مدت زيادي را زير دوش آب داغ ایستاده به طوری که آب مستقيما بر پشت گردن بريزد ، اما اگر خشك شدن گردن در اثر حادثه ظرف 2 روز گذشته است ، نباید آن را گرم کرد . چون گرما در اين حالت ناراحتي و درد را افزايش مي دهد.
2-حركت دادن گردن :كشيدن و حركت دادن آرام گردن خشك شدن آن را بر طرف مي كند . اگر امکان این کار وجود دارد فرد مبتلا به خشکی گردن ،گردن را 4 يا 5 روز به آرامي حركت دهد . سر را با احتياط از يك طرف به طرف ديگر برگرداند . شانه راست را نگاه داشته و تا پنج شمرده و سپس شانه چپ را نگاه کرده و باز تا پنج شمرد . اين كار را  باید روزي 3 بار تكرار نمود.
3-استفاده از پمادهاي موضعي :استفاده از اين داروها براي گرم كردن و تسكين درد ، علت خشكي گردن را بر طرف نمي كند ، ولي درد آن را كاهش مي دهد. كساني كه به آسپرين حساسيت دارند. نبايد از پمادهاي حاوي اين دارو استفاده كنند . اگر افراد مبتلا به خشکی گردن ازپماد گرم كننده استفاده مي کنند ، نباید ازكيسه آب گرم استفاده نمایند، چون استفاده هم زمان آنها ممكن است باعث سوختگي شود.
4-گرم نگه داشتن محیط زندگی:وزيدن نسيم خنك يا كوران هوا محیط زندگی را سرد نموده و باعث می شود خشکی گردن درفرد باقی بماند.
5- استفاده از بالش مناسب :گذاشتن 2 يا 3 بالش در زير سر ممكن است خوشايندي باشد ، ولي گردن را ناراحت مي كند . استفاده از يك بالش پر تكيه گاه مناسبي براي گردن است . بالش هاي طبي هم خوب هستند. وسط اين بالش ها كمي گود است تا سر درحالت صاف وگردن بر روي تكيه گاه بالش قرار گيرد.
6-استراحت :با دراز کشیدن روی زمین و یا تخت خواب به مدت طولانی به گردن استراحت داده تا خشکی گردن زودتر درمان شود .
7- مراجعه به پزشك:اگر خشك شدن گردن بيشتر از 2 روز طول بكشد و اين اقدامات آن را درمان نكند. ، باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا علت آن را بيابيد . شايد او بستن گردن بند طبي را تجويز كند يا فرد مبتلا به خشکی گردن  را براي ماساژ و روش هاي ديگر درماني نزد فيزيوتراپ بفرستد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کمر درد و خشکی گردن وشانه در کاربران کامپیوتر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خشکی گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ