خشکی و گرفتگی گردن اکثر اوقات پس از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد. البته تصادفات رانندگی، سقوط، التهاب مفاصل، و حتی یک کوران هوای سرد می‌توانند باعث خشکی دیسک گردن شوند. اما محتمل‌ترین علت خشک شدن دیسک گردن ، خوابیدن در وضعیت نامناسب برای گردن است که مفاصل گردن را کشیده و آنها را ملتهب و خشک می‌کند. اگر یکی از مفاصل را مدتی با زوایهٔ غیرطبیعی نگاه دارید، خشک می‌شود. دیگر علل احتمالی خشک شدن دیسک گردن ، مثل آنفلوانزا، فلج اطفال، و التهاب مننژیت، گرفتاری‌های جدی‌تری هستند. البته این بیماری‌ها با علائم دیگری مثل تهوع، سردرد و تورم غدد لنفاوی همراهند.در این مقاله با درمان دیسک گردن و روش های مختلف آن آشنا می شویم.

درمان خشکی دیسک گردن

گرم ‌کردن مستقیم گردن با کیسهٔ آب گرم به ‌مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و سه ‌بار در روز اغلب ناراحتی خشک شدن دیسک گردن را تسکین می‌دهد. می‌توان حوله‌ای را در آب داغ خیسانده و بعد از چلاندن دور گردن ببندید. یا مدت زیادی را زیر دوش آب داغ بایستید و بگذارید آب مستقیماً بر پشت‌ گردنتان بریزد. اما اگر خشک شدن دیسک گردن در اثر یک حادثه ظرف دو روز گذشته است، آن را گرم نکنید؛ چون در این مورد، گرما ناراحتی و درد ناشی از خشک شدن دیسک گردن را بیشتر می‌کند.

درمان خشکی دیسک گردن با حرکت درمانی

کشیدن و حرکت دادن آرام گردن خشک شدن دیسک گردن را برطرف می‌کند. اگر می‌توانید، گردنتان را چهار یا پنج بار در روز به آرامی حرکت دهید. این کار مثل روغنکاری آن است. سر را با احتیاط از یک طرف به طرف دیگر بگردانید. شانهٔ راستتان را نگاه کنید و تا پنج بشمارید و سپس، شانهٔ چپ را نگاه کنید و باز تا پنج بشمارید. این کار را روزی سه‌بار برای درمان خشک شدن دیسک گردن تکرار کنید.

درمان خشکی دیسک گردن با پماد

مالیدن پمادهای گرم‌کنندهٔ و مسکن خشک شدن دیسک گردن را برطرف نمی‌کند، ولی درد آن را کاهش می‌دهد. کسانی که به آسپیرین حساسیت دارند نباید از پمادهای حاوی این دارو استفاده کنند. اگر از پماد گرم‌کننده برای درمان خشک شدن دیسک گردن استفاده می‌کنید، کیسهٔ آب گرم را فراموش کنید، چون استفادهٔ همزمان آنها در رفع خشکی دیسک گردن ممکن است باعث سوختگی شود.توجه  داشته باشید وزیدن نسیم خنک شما را وادار به گرفتن وضعیتی غیرعادی برای گرم شدن می‌کند که ممکن است به خشک شدن دیسک گردن منجر شود.

درمان خشکی دیسک گردن با استفاده از بالش مناسب

گذاشتن دو یا سه بالش در زیر سر ممکن است ناخوشایند باشد، ولی گردن را ناراحت می‌کند. استفاده از یک بالش پر تکیه‌گاه مناسبی برای گردن است. بالش‌های طبی هم برای درمان خشکی دیسک گردن مناسب هستند؛ وسط این بالش‌ها کم گود است تا سر در حالت صاف و گردن بر روی تکیه‌گاه بالش قرار گیرد.برای پیشگیری از خشک شدن دیسک گردن ، اگر برایتان امکان دارد، بعد‌ازظهر کمی روی زمین یا کاناپه دراز بکشید تا گردن استراحتی بکند. نزد پزشک بروید. اگر خشک شدن دیسک گردن بیش از دو روز طول بکشد و این کارها آن را درمان نکند، نزد پزشک بروید تا علت آن را بیابد. شاید او بستن گردن‌بند طبی را تجویز کند یا شما را برای ماساژ یا استفاده از پرتو فراصوتی نزد متخصص فیزیوتراپی بفرستد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب خشکی گردن  را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خشکی دیسک گردن مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و تماس