آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

خشکی دیسک گردن

F0028854-Neck_pain

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

خشکی و گرفتگی گردن اکثر اوقات پس از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد. البته تصادفات رانندگی، سقوط، التهاب مفاصل، و حتی یک کوران هوای سرد می‌توانند باعث خشکی دیسک گردن شوند. اما محتمل‌ترین علت خشک شدن دیسک گردن ، خوابیدن در وضعیت نامناسب برای گردن است که مفاصل گردن را کشیده و آنها را ملتهب و خشک می‌کند. اگر یکی از مفاصل را مدتی با زوایهٔ غیرطبیعی نگاه دارید، خشک می‌شود. دیگر علل احتمالی خشک شدن دیسک گردن ، مثل آنفلوانزا، فلج اطفال، و التهاب مننژیت، گرفتاری‌های جدی‌تری هستند. البته این بیماری‌ها با علائم دیگری مثل تهوع، سردرد و تورم غدد لنفاوی همراهند.در این مقاله با درمان دیسک گردن و روش های مختلف آن آشنا می شویم.

درمان خشکی دیسک گردن

گرم ‌کردن مستقیم گردن با کیسهٔ آب گرم به ‌مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و سه ‌بار در روز اغلب ناراحتی خشک شدن دیسک گردن را تسکین می‌دهد. می‌توان حوله‌ای را در آب داغ خیسانده و بعد از چلاندن دور گردن ببندید. یا مدت زیادی را زیر دوش آب داغ بایستید و بگذارید آب مستقیماً بر پشت‌ گردنتان بریزد. اما اگر خشک شدن دیسک گردن در اثر یک حادثه ظرف دو روز گذشته است، آن را گرم نکنید؛ چون در این مورد، گرما ناراحتی و درد ناشی از خشک شدن دیسک گردن را بیشتر می‌کند.

درمان خشکی دیسک گردن با حرکت درمانی

حرکات آرام و کشیدن گردن می‌تواند به رفع خشک شدن دیسک گردن کمک کند. در صورت امکان، روزی چهار یا پنج بار، گردن خود را به آرامی حرکت داده و کشیده کنید. این عمل مانند روغنکاری گردن است. با احتیاط، سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید. سپس به سمت شانه راست نگاه کرده و تا پنج بشمارید، سپس به سمت شانه چپ نگاه کرده و باز هم تا پنج بشمارید. این تمرین را روزی سه بار تکرار کنید تا به درمان خشک شدن دیسک گردن کمک کند.

درمان خشکی دیسک گردن با پماد

استفاده از پمادهای گرم‌کننده و مسکن می‌تواند در کاهش درد خشک شدن دیسک گردن مؤثر باشد، اما خود خشکی را برطرف نمی‌کند. برای کسانی که حساسیتی نسبت به آسپیرین دارند، استفاده از پمادهای حاوی این دارو توصیه نمی‌شود. اگر از پماد گرم‌کننده برای درمان خشک شدن دیسک گردن استفاده می‌کنید، بهتر است از استفاده همزمان با کیسه آب گرم خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث سوختگی شود.

همچنین، توجه داشته باشید که باد خنک ممکن است شما را به گرفتن وضعیتی غیرعادی برای گرم شدن وادار کند، که ممکن است به خشک شدن دیسک گردن منجر شود. پس به این نکته توجه کنید و از باد خنک برای گرم شدن خود استفاده نکنید.

درمان خشکی دیسک گردن با استفاده از بالش مناسب

استفاده از دو یا سه بالش زیر سر ممکن است ناراحت‌کننده باشد ولی می‌تواند به گردن کمک کند. بهتر است از یک بالش پر تکیه‌گاه استفاده کنید که به گردنتان مناسب باشد. بالش‌های طبی نیز برای درمان خشکی دیسک گردن مناسب هستند؛ آنها دارای یک کم گود در وسط هستند تا سر شما در حالت صاف قرار بگیرد و گردنتان روی تکیه‌گاه بالش قرار بگیرد.

برای جلوگیری از خشک شدن دیسک گردن، اگر امکان دارد، بعد از ظهر کمی روی زمین یا روی کاناپه دراز بکشید تا گردنتان استراحت کند. در صورت بروز مشکل، به پزشک مراجعه کنید. اگر خشک شدن دیسک گردن بیش از دو روز طول بکشد و اقدامات فوق آن را بهبود ندهد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را مشخص کند. ممکن است پزشک شما تجویز کننده استفاده از گردن‌بند طبی یا ماساژ گردن یا پرتو فراصوتی توسط متخصص فیزیوتراپی باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب خشکی گردن  را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خشکی دیسک گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ