آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

جراحی لیزر نوکلئوپلاستی دیسک کمر و گردن

index

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

در دنیای پزشکی، دانش جراحی به طور روز به روز در حال پیشرفت است و روش‌های جراحی هر روز پیشرفته‌تر از روز قبل می‌شوند. هدف جراحان امروزی، کاهش شدت آسیب به بدن در طول عمل جراحی و کاهش صدمات و آسیب‌های وارده به بیمار در طول عمل است تا عوارض بعد از جراحی مانند درد و التهاب را کاهش دهند. به همین دلیل، روش‌های کم تهاجمی در جراحی رواج یافته‌اند و استفاده از دوربین و عکسبرداری در جراحی بیش از پیش افزایش یافته است تا در عملیات‌هایی که نیازی به باز کردن بدن بیمار نیست، استفاده شود.

یکی از بیماری‌های شایع و معضل‌ساز، درد کمر و گردن است. نوکلئوپلاستی دیسک یک روش کم تهاجمی برای درمان دیسک‌های کمر و گردن است. این روش به‌طور معمول فقط برای دیسک‌هایی که دارای بیرون زدگی کوچکی هستند (پروتروژن و نه اکستروژن) استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، این بیرون زدگی کوچک می‌تواند منجر به دردهای شدید و خستگی‌آور شود. قبل از ابداع تکنیک نوکلئوپلاستی، درمان این بیماران معمولاً محدود به روش‌های حفاظتی نظیر مصرف داروها و فیزیوتراپی بود و در صورت نیاز به جراحی باز، نتایج غیر قابل قبولی داشت. اما در حال حاضر، برخی از بیماران که با درمان‌های حفاظتی طولانی مدت نتیجه مطلوبی نمی‌گیرند، به جراحی به عنوان آخرین راه پناه می‌برند و روش نوکلئوپلاستی دیسک یک گزینه بسیار مناسب برای کاهش تهاجم وارد شده است. در صورتی که بیمار پس از ۳ تا ۴ هفته درمان حفاظتی بهبود نیابد، جراحی نوکلئوپلاستی به عنوان گزینه آخر در نظر گرفته می‌شود. البته تصمیم نهایی در مورد نوع جراحی بر عهده جراح معالج است که با توجه به شرایط جسمی بیمار و پیشرفت بیماری دیسک کمر یا گردن، نوع عمل را تعیین می‌کند.

روش جراحی نوکلئوپلاستی دیسک کمر و گردن

در روش نوکلئوپلاستی، از دستگاهی به نام کوبلاتور و یک نوع قلم مخصوص استفاده می‌شود. در این روش، بیمار نیازی به بستری قبل و بعد از عمل ندارد و عمل جراحی به صورت سرپایی صورت می‌گیرد. همچنین، بیمار با بی‌حسی موضعی تحت جراحی قرار می‌گیرد و نیازی به بیهوشی ندارد. در این روش، جراح با استفاده از قلم مخصوص تحت فلوروسکوپی (عکسبرداری) وارد هسته دیسک مورد نظر می‌شود و تعدادی کانال (حفره) در آن ایجاد می‌کند. این کانال‌ها باعث ایجاد خلاء در دیسک می‌شوند و باعث بازگشت دیسک به وضعیت طبیعی خود می‌شوند. کاهش درد بیمار به‌طور دقیق پس از عمل آغاز می‌شود و تا یک ماه پس از عمل به حداکثر کاهش خود می‌رسد. این روش در بیش از ۸۰ درصد موارد جراحی دیسک به عنوان یک روش بسیار موثر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، بیمار کمترین درد را نسبت به سایر روش‌های جراحی تحمل می‌کند و می‌تواند به طور سریعتر به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. از آنجا که در این روش به پوست و سایر بافت‌های عصبی کمترین آسیب وارد می‌شود، بیمارانی که با این روش درمان می‌شوند، بهبود خود را سریعتر دست می‌آورند و در مجموع تا ۶ هفته پس از عمل بهبودی کامل خواهند یافت.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب جراحی دیسک گردن با روش آندوسکوپی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی لیزر نوکلئوپلاستی مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

بیماری واریس

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹ بیماری واریس واریس (به انگلیسی: Varicose

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ