دانش جراحی در دنیا روز به روز پیشرفت کرده و روش های جراحی هر روز پیشرفته تر از روز قبل می شوند . امروزه تلاش جراحان بر آن است تا جایی که ممکن است از شدت آسیب به بدن در حین جراحی کاسته شود و بیمار صدمات و لطمات کمتری را در حین جراحی  متحمل شود تا از عوارض بعد از جراحی (درد ، التهاب و …..) پیشگیری شود . به همین دلیل جراحی ها به سمت روشهای کم تهاجمی می روند و کاربرد دوربین ها و عکسبرداری در جراحی بیش از پیش افزایش یافته تا در عملهایی که نیازی به باز کردن بدن بیمار نیست استفاده شود.
درد کمر و گردن یک بیماری شایع و ناتوان کننده می باشد . نوکلئوپلاستی دیسک روشی کم تهاجمی برای درمان دیسکهای کمر و گردن می باشد . البته این روش فقط جهت دیسک هایی که بیرون زدگی کوچکی دارند (پروترود) نه اکسترود) به کار می رود . در بسیاری از موارد همین بیرون زدگی کوچک باعث ایجاد دردهای طاقت فرسا میشود . تا قبل از ابداع تکنیک نوکلئوپلاستی ، جهت درمان این بیماران فقط از روشهای محافظه کارانه (دارویی و فیزیوتراپی) استفاده می شد و در صورت جراحی باز نتیجه عمل مایوس کننده بود . در حال حاضر شماری از بیماران در درمان محافظه کارانه طولانی با شکست مواجه میشوند و با جراحی به عنوان آخرین راه روبرو می گردند ، روش نوکلئوپلاستی دیسک گزینه بسیار خوبی برای حداقل تهاجم میباشد.در صورتی که بیمار با روشهای محافظه کارانه بعد از 3 الی 4 هفته بهبود نیابد ، کاندید عمل جراحی نوکلئوپلاستی می شود. البته همیشه جراح تصمیم گیرنده برای نوع اقدام جراحی می باشد و نوع عمل جراحی را با توجه به شرایط جسمی و  پیشرفت بیماری بیمار مبتلا به دیسک کمر و یا دیسک گردن تعیین می کند.

روش جراحی نوکلئوپلاستی دیسک کمر و گردن

ابزار مورد نیاز : در این روش از دستگاهی به نام كوبلاتور و یک نوع قلم مخصوص نوکلئوپلاستی  استفاده می شود .بیمار در این روش معمولا نیازی به بستری قبل از عمل و بعد از عمل ندارد و به صورت سرپایی عمل می شود . همچنین نیاز به بیهوشی در این تکنیک نیست و بیمار با بی حسی موضعی ، جراحی می شود .جراح بعد از بی حسی موضعی با استفاده از قلم مخصوص تحت فلوروسکوپی (عکسبرداری) وارد هسته دیسک مورد نظر شده و تعداد 6 الی 8 کانال در آن ایجاد می کند . این کانالها ایجاد خلاءدر دیسک  کمر یا گردن کرده و باعث برگشت دیسک بیرون زده خواهد شد . کاهش درد بیمار دقیقا بعد از عمل شروع شده و تا یک ماه بعد از عمل به حداکثر کاهش خود خواهد رسید . اثر بخشی این روش بیش از 80 درصد موارد می باشد که در جراحی دیسک به عنوان درجه عالی در نظر گرفته میشود . در این روش بیمار دردهای کمتری را نسبت به سایر روش های جراحی متحمل می شود و زودتر می تواند فعالیت های روزمره ی خود را از سر بگیرد. بیماری که به روش نوکلئوپلاستی مورد درمان قرار گرفته به علت اسیب های کمتری که به پوست و دیگر بافت های عصبی اش وارد شده بهبودی خود را زودتر به دست اورده ودر نهایت تا 6 هفته دوران نقاهت پس از عمل را پشت سر می گذارد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب جراحی دیسک گردن با روش آندوسکوپی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی لیزر نوکلئوپلاستی مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ