آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

التهاب دیسک کمر

52873686887225144493

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

untitled24

التهاب دیسک کمر ممکن است موجب بروز کمردرد شود.

ضعیف‌ شدن‌ دیسک کمر،ه‌ باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ رشته‌های‌ عصبی‌ عبوری‌ از درون‌ کانال‌ ستون‌ فقرات‌ و ورم  و التهاب دیسک کمرمی‌شود.

این‌ از هم‌ گسیختگی‌ بافت‌ دیسکی‌ و التهاب دیسک کمر در اثر آسیب‌ ناگهانی‌ یا استرس‌ مزمن‌ مثلاً به‌ علت‌ بلندکردن‌ مدام‌ اشیای‌ سنگین‌ یا چاقی‌، به‌ وجود می‌آید. التهاب دیسک یا فضای بین مهره‌های ستون فقرات که اغلب در اثر عفونت ایجاد می‌شود ، می‌تواند باعث گودی کمر شود .

التهاب دیسک کمر وپارگی و بیرون زدگی دیسک بین مهره ای می‌تواند باعث درد و بیحسی شدید شود.

علل التهاب و درد دیسک کمر

از علل التهاب دیسک کمر و درد دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاقی، برداشتن اشیاء سنگین از زمین، نشستن نامناسب روی زمین و صندلی، نشستن نامناسب روی صندلی اتومبیل هنگام رانندگی، ایستادن در حالت نامناسب، جای خواب نامناسب، عدم ورزش و ضعف عضلانی، خم شدن و کشیدن ناصحیح، تصادفات و سقوط، فعالیت جسمانی زیاد و نامناسب، ناهنجاری‌های مادرزادی، حاملگی، عفونت‌ها، سرطان‌ها و فشارهای روحی و عصبی می‌توانند به علت التهاب دیسک کمر و درد‌های ناشی از آن موثر باشند.

از آن جا که دیسک های بین مهره ها (۷ مهرۀ گردن، ۱۲ مهرۀ پشت ، ۵ مهرۀ کمر و استخوان خارجی و دنبالچه ) به میزان ۲۵ درصد از ستون فقرات را تشکیل می دهند و تنها در صورتی حرکات ما بین مهره ها امکان پذیر است که دیسک ها سالم و قوی باشند، در نتیجه باید کاری کرد که در طول زندگی به مرور زمان د چار التهاب و آسیب دیدگی دیسک  کمر قرار نگیریم.

ازن تراپی

یکی از روش های درمانی برای درد ناشی از دیسک کمر، ازون درمانی است. در این قسمت به شرح این روش درمانی می پردازیم. بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تأثیر درمان با تزریق اوزون ظرف مدت یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می‌شود و تا زمانی که بهبود کامل حاصل شود، به طول می‌انجامد که معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد. روند بهبودی در بیماران متفاوت بوده و به شدت آسیب وابسته است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. در مقایسه با روش‌های تزریقی دیگر، تزریق اوزون هیچ عارضه جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

تحقیقات نشان می‌دهد که میزان موفقیت در استفاده از درمان اوزون برای درمان دیسک کمر ۹۵ درصد است که این آمار در مجلات پزشکی بین‌المللی معتبر ثبت شده است. با استفاده از روش درمانی اوزون، می‌توانیم جلوی انجام عمل جراحی را برای اختلال دیسک کمر بگیریم. این روش در یک روز انجام می‌شود و بعد از آن هیچ ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌شود و بیماران می‌توانند دو روز پس از درمان به فعالیت‌های خود ادامه دهند. درمان اوزون باعث کاهش حجم دیسک‌ها و کاهش فشارهای بر دیسک می‌شود. همچنین، این روش دارای اثربخشی حسی و ضدالتهابی است و باعث کاهش درد می‌شود و در درمان دیسک کمر به کار می‌رود.

در مرکزجامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین  روش ها برای درمان مبتلایان به دیسک کمر استفاده می شود

مطالعه مقاله دیسک کمر و درمان آن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ