افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا

درمان افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا علل متفاوتی دارد ولی از شایعترین علل آن بیماری ها و آسیب های عصب پرونئال است. عصب پرونئال شاخه ای از عصب سیاتیک است که به عضلات بالا آورنده مچ و انگشتان پا رفته و موجب انقباض و حرکت آنها میشود. در صورتی که این عصب فلج شود عضلات ذکر شده هم فلج شده و در نتیجه مچ پا دچار افتادگی میشود.

یکی از بیماری هایی که در آن این عصب دچار مشکل میشود بیماری شارکو ماری توث است. این یک بیماری ژنتیکی است که میتواند موجب فلج عضلات ساق و کف پا و بدنبال آن تغییر شکل کف پا و افتادگی مچ پا شود. بیماری شارکو ماری توث معمولا در پسران و در سنین 10-5 سالگی شروع میشود. معمولا دوطرفه است و میتواند زمینه ارثی هم داشته باشد. این بیماری سیر پیشرفت کندی دارد و پیشرفت آن میتواند در هر سنی متوقف گردد.

عصب پرونئال میتواند به علت آسیب هایی که به عصب سیاتیک در ناحیه لگن وارد میشود و یا به علت فتق دیسک بین مهره ای و یا بیماری ها و تومورهای نخاع و ستون فقرات هم دچار آسیب و فلجی شود.

پزشک ارتوپد میتواند علت افتادگی مچ را با استفاده از بررسی های پاراکلینیکی مانند نوار عصبی و با استفاده از روش های تصویربرداری ارزیابی کرده و درمان متناسب با آن را انجام دهد.

منبع : ایران ارتوپد

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ