آرتروز ستون فقرات

آر تروز ستون فقرات

با افزايش سن ،به مرور ميزان آب و محتواي پروتئيني غضروف هاي بدن كاهش مي يابد. اين تغیيرات موجب ضعيف تر شدن و شكنندگي بيشتر مفاصل و سطوح غضروفي خواهد شد ( اين تغييرات كه اغلب با افزايش سن پديد مي آيند در اصطلاح علمي دژنراسيون ناميده مي شوند ).مهم ترین علت آرتروز کمر و ستون فقرات شامل آسیب دیدگی ستون فقرات، فرسایش دیسک های ستون فقرات (که اغلب به چاقی مرتبط است) یا عوامل ارثی می باشند. گاهی اوقات، علت این بیماری ناشناخته است. آرتروز ستون فقرات باعث درد و خشکی مفصل می شود. و همراه گردن درد  و شانه درد و کمر درد می باشد. در اثر آرتروز خم شدن، انجام فعالیت های تحمل کننده وزن مثل پیاده روی و انجام وظایف روزمره مثل لباس پوشیدن و حمام کردن دشوار می شود.فرد مبتلا به علائم آرتروز ستون فقرات علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جسمی گاهی از پیامدهای عاطفی و اجتماعی این بیماری نیز رنج می‌برد. برای مثال فردی که در نتیجه ابتلا به این بیماری به دشواری از عهده انجام وظایف شغلی و روزمره خود  برمی‌آید، دچار احساس افسردگی و درماندگی می‌شود. درمان آرتروز ستون فقرات بر تسکین و کاهش درد و افزایش توانایی عملکرد بیمار متمرکز است. هدف اصلی تشخیص علت آرتروز ستون فقرات و درمان بهره‌مندی بیمار از یک سبک زندگی سالم به شمار می‌رود. درمان آرتروز کمر و ستوان فقرات در مراحل ابتدایی با کاهش وزن بیمار، در صورت داشتن اضافه وزن، آغاز می‌شود و در مجموع از همه بیماران خواسته می‌شود تا وزن خود را در حد مناسبی حفظ کنند.

همانطوريكه مي دانيد قسمت قابل توجه و مهمي از مهره های ستون فقرات و مفاصل بين مهره اي ( فاست ها ) از غضروف درست شده است و بهمين دليل با گذشت زمان در معرض تغييرات دژنراتيو ( تغيير محتواي آب و پروتئين و تغيير حالت طبيعي مي باشند . اين تغييرات همان حالتيست كه به اسم آرتروز ( در اصطلاح عاميانه اش ) ناميده مي شود.

دژنراسيون ديسك را در اصطلاح علمی اسپوندیلوزیس مي نامند . راديوگرافي ساده ، ام ، آر ، آي و سي تي اسكن مي توانند اسپونديلوز مهره اي را بصورت كاهش فاصله بين مهره هاي مجاور ، و در موارد پيشرفته بشكل تغيير شكل مهره هاي درگير و دفورمه شدن آنها نشان دهند .

مراحل زودرس و اوليه ي اين تغييرات در ام، آر، آي بشكل تيره رنگ شدن ديسك مبتلا در مقايسه با ديسك هاي سالم ديده مي شوند . وقتي دیسک بین مهره ای دچار اين تغييرات شد استعداد بيشتري براي فتق و بیرون زدگی پيدا مي كند.

دژنراسيون ديسك ميتواند باعث درد موضعي در محل مبتلا شود و اين حالت در هر محلي از ستون فقرات محتمل است .  درگيری دیسک گردن  باعث درد گردن خواهند شد ، دژنراسيون ديسك هاي ناحيه پشت با دردهای جدار قفسه سینه ، و درگيري ديسك هاي كمري باعث كمر دردهاي آزار دهنده خواهند شد . اين حالات در همه ي گروه هاي سني مي توانند ديده شوند اما در سالمندان شايع ترند .

فتق بيشتر ديسك و بيرون زدگي قابل توجه تر آن مي تواند علائم و مشكلات پيچيده تري را ايجاد كرده و حتي با دردهاي انتشاري به دست يا پاها (دردهاي سياتيكي ) و يا علائم حسي ، حركتي مثل ضعف در قدرت عضلاني و گاه بي اختياري و عدم كنترل بر ادرار و مدفوع و نيز ناتواني در راه رفتن و لنگش پاها تظاهر كند .

 منبع: وبلاگ دکتر پیریایی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و تماس