ارتوکین تراپی و سوالات رایج: نحوه‌ی تزریق، کاربرد، مزایا و هزینه

ارتوكین تراپی روشی مدرن برای درمان بیماری‌های مفصلی و كمردرد دیسكی است .نوعی پروتئین، سیتوکین، اینترلوکین 1 ( IL-1) عامل التهاب و درد مفاصل است. درمان شامل استفاده از یک آنتاگونیست بیولوژیکی، آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین -1 (IL-1Ra) با تزریق است که از پلاسمای خون بیمار جدا شده است. پروتئین محافظ ضد التهابی (IL-1Ra) به ناحیه درد تزریق می‌شود، که به کاهش درد مفاصل و التهاب بافت آسیب دیده کمک می‌کند. ارتوكین تراپی یكی از روش‌های بی نظیر در درمان آرتروز است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرخانی با شماره تلفن‌­های  03132367465 – 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

مزایای ارتوکین تراپی 


مزایای اصلی درمان ارتوکین در مقایسه با سایر انواع درمان محافظه کارانه بیماری‌های مفاصل عبارتند از:

 • درمان بر اساس یک ماده فعال بیولوژیکی کاملاً طبیعی از بدن انسان و بدون نیاز به مواد افزودنی شیمیایی انجام می‌شود. بنابراین عوارض جانبی کمتری دارد.
 • این روش دارای اثر ضد درد مداوم است
 • روند التهابی مزمن را متوقف می‌کند و اثربخشی طولانی مدت دارد
 • به بازیابی تحرک و افزایش دامنه حرکات مفاصل کمک می‌کند
 • در 75٪ بیماران، به ویژه آرتروز مفاصل زانو و مفصل ران، بسیار موثر است

کاربرد ارتوکین تراپی 


کاربرد ارتوکین تراپی

ارتوكین تراپی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله موارد زیر اعمال می‌شود:

 • آرتروز – تغییرات دژنراتیو مفاصل (به ویژه زانوها) (التهاب مزمن آسپتیک)
 • بیماری های شغلی – مربوط به فشار بیش از حد روی سیستم اسکلتی عضلانی، از جمله ورزشکاران حرفه ای و افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند، خاصیت ضد التهابی آن تاندون‌ها و عضلات دردناک را تسکین می‌دهد
 • تغییرات دژنراتیو در مفاصل بین مهره ای، از جمله درد دیسکوژنیک و دردهای کمر.

در کدام مرحله از استئوآرتریت، درمان اورتوکین مفید است؟ 


ارتوکین تراپی در آرتروز خفیف تا متوسط (مراحل 1 تا 3) امیدوار کننده است و منجر به بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی (کاهش درد، بهبود عملکرد) می‌شود. این اثر اغلب طولانی مدت است. در بیماران مبتلا به آرتروز مرحله 4 و 5، تعویض مفصلبه طور مکرر انجام می‌شود. اگر جراحی امکان پذیر نباشد یا توسط بیمار رد شود، درمان با ارتوکین نیز برای بیمار قابل انجام است.

درمان با ارتوكین به طور بالقوه می‌تواند جراحی مفصل را به تأخیر بیندازد یا از آن جلوگیری كند.

روش ارتوکین تراپی 


روش ارتوکین تراپی

مراحل قدم به قدم تزریق ارتوکین:

 • خون از بیمار گرفته می‌شود. این روش به طور مشابه با نمونه گیری خون برای تست آزمایشگاهی انجام می‌شود و به درد مرتبط نیست.
 • خون در دمای 37 درجه سانتیگراد انکوبه می‌شود که باعث تحریک تولید IL-1Ra می‌شود.
 • با استفاده از سانتریفیوژ آزمایشگاهی برای جداسازی اجزای خون، پروتئین استخراج می‌شود.
 • این عصاره در آمپول وارد می‌شود، بعداً به صورت تزریق در دسترس است.
 • سپس پروتئین در ناحیه دردناک مفاصل با استفاده از تحت هدایت CT تزریق می‌شود.

اثرات درمان ارتوکین چه مدت ادامه دارد؟ 


اثرات درمانی معمولا برای هر بیمار یا عارضه متفاوت است. پیش بینی اینکه مزایای درمان ارتوکین در یک فرد معین چه مدت دوام خواهد داشت غیرممکن است. از جمله عوامل دیگر، این امر به شدت آسیب در شروع درمان نیز بستگی دارد.

فرق ارتوکین تراپی با پی ار پی چیست؟ 


اثربخشی درمان ارتوکین بر اساس غلظت بالای پروتئین‌های سیگنالینگ درون زا (سیتوکین‌ها و فاکتورهای رشد) در سرم ارتوکین است. به طور خاص، آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین -1 ضد التهابی در غلظت‌های بالا وجود دارد. روند تولید یک سرم عاری از سلول بدون هیچ گونه خطر اثرات احتمالی مضر بر غضروف تولید می‌کند.

اما تزریقات PRP، بسته به سیستم مورد استفاده، کنسانتره پلاکت (PRP = پلاسمای غنی از پلاکت) با غلظت بالا از فاکتورهای مختلف رشد است. در این فرایند تولید، پلاسمای غنی از سلول به دست می‌آید.

از نظر علمی ثابت شده است که ترکیبی از فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها و آنتاگونیست‌های آنها برای تأثیرگذاری بر فرآیندهای بازسازی کننده پیچیده، همانند غضروف سازی ضروری است.

ارتوکین تراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟ 


در هنگام مشاوره اولیه بیمار، در صورت مناسب بودن این درمان، پزشک امکان استفاده از ارتوكین تراپی را تعیین می‌كند. برای دستیابی به نتایج مطلوب، یک برنامه درمانی فردی ایجاد می‌شود.

این روش درمانی برای بیمارانی که از عفونت حاد یا تب رنج می‌برند، و یا در سه روز گذشته اسهال داشته اند، در هفته قبل در هر زمان آنتی بیوتیک مصرف کرده اند یا در چهار هفته گذشته واکسیناسیون شده‌اند ، توصیه نمی‌شود. ترجیحاً، درمان با ارتوكین باید بر روی بیمارانی انجام شود كه از نظر سلامت كلی پایدار هستند.

چند جلسه درمانی لازم است؟ 


به طور معمول، تزریقات 1-2 بار در هفته انجام می‌شود. درمان بیماری‌های دیسکوژنیک به 4 تزریق ارتوکین نیاز دارد، در حالی که آسیب مفاصلی در اندام‌ها، حداقل 6 جلسه درمانی را لازم است. پس از تزریق، به بیماران توصیه می‌شود از ورزش شدید برای مدت 48 ساعت خودداری کنند.

آیا ارتوکین تراپی میتواند با سایر روشهای ارتوپدی ترکیب شود؟ 


به نظر می‌رسد ترکیبی با فیزیوتراپی، طب سوزنی یا سایر درمان‌های جسمی اثر مثبت این درمان را تقویت می‌کند در حالی که کاهش درد و تحرک مفصل را افزایش می‌دهد.

چه عوارض جانبی ممکن است رخ دهد؟


سرم مورد استفاده در درمان ارتوکین تراپی 100٪ منشا داخلی دارد و کاملاً از بدن خود بیمار به دست می‌آید. روش عمل بیولوژیکی است، و باعث می‌شود درمان با ارتوکین قابل تحمل باشد. برخی از عوارض جانبی ممکن است تورم و بی حسی در اطراف محل تزریق باشد که ممکن است حدود 2 ساعت طول بکشد تا کاملا رفع شود.

خطر آلودگی در طول درمان با سرم ارتوکین چقدر است؟ 


خطر عفونت ناشی از درمان با ارتوکین با خطر اساساً مرتبط با تزریق مطابقت دارد. باز هم رعایت قوانین عمومی برای جمع آوری خون استریل و توصیه‌های تضمین کیفیت الزامی است. ارتوکین از طریق فیلتر 0.2 میکرومتر تزریق می‌شود تا خطر عفونت را کاهش دهد.

آیا می توانم به صورت همزمان چندین درمان ارتوکین را انجام دهم؟ 


بله. درمان همزمان چندین مفصل اساساً امکان پذیر است.

هزینهی هر جلسهی این درمان چقدر است؟ 


هزینه جلسات درمان با ارتوکین به شدت آسیب، دوز انتخابی و دفعات تزریق بستگی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره و تماس