آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

اثرات ورزش بر کمر درد

15

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

15

قدم زدن و دوچرخه سواری ورزش هایی هستند که می توانند با زندگی روزمره شما همراه شوند. شنا به ویژه برای عضلات پشت بسیار مفید است، چرا که در همان حال که بدن شما در آب قرار دارد، عضلات شما را تقویت می کند و باعث پیشگیری از کمردرد می شوند.

اما ممکن است برخی ضربه ها به بدن شما آسیب برساند، پس سعی کنید تکنیک درست شنا کردن را بیاموزید.

 اثر ورزش بر کمردرد

تمرینات ورزشی منظیم نیز در پیشگیری از کمردرد توصیه می شوند، امااگر دچار کمردرد هستید، با پزشک متخصص درمان کمردرد (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) درباره نوعی از ورزش که برای شما مناسب است، مشورت کنید.

تلاش کنید خودتان موضوع را ارزیابی کنید. یک فیزیوتراپیست ورزشی با تجربه می‌تواند ورزش مناسب برای نیازهای شما را توصیه کند. اگر به یک کلاس ورزش می‌روید، مطمئن شوید که مربی این کلاس ورزش توانایی لازم را دارد و به او اطلاع دهید که شما دچار درد کمر هستید.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از ورزش‌های رایج ممکن است برای شما مناسب نباشند. در مرحله حاد درد کمر، بهتر است بیمار مبتلا به کمردرد بیشتر استراحت کند و از فعالیت‌های ورزشی خودداری کند و پس از کاهش درد و ناراحتی، ورزش را شروع کند.

ورزش در ابتدا باید به طور ملایم و با فشار کمتری بر روی کمر انجام شود تا بیمار ناراحت نشود، و سپس به تدریج شدت آن افزایش یابد. نکته دیگر این است که ورزش باید ملایم و مداوم باشد.

بسیاری از بیماران پس از بهبود درد کمر، بیماری را فراموش می‌کنند و ورزش را کنار می‌گذارند، اما باید توجه داشت که بعد از فشاری کوچک به کمر، ناراحتی ممکن است تکرار شود.

در این حالت، بیمار مبتلا به کمردرد ممکن است دوباره به ورزش فکر کند، اما باید اذعان کرد که بلند کردن اشیاء سنگین بالای خط کمری بسیار خطرناک است، ورزشکاران باری نمونه روشنی هستند که بیشتر از حد بار آوری می‌شوند و اغلب دچار درد کمر می‌شوند.

عده ای از پزشکان معتقدند راه رفتن معمولی و تند راه رفتن برای بیماران مبتلا به کمردرد چندان مفید نیست چرا که اکثر مردم در مواقع راه رفتن سینه خود را جلو می دهند که باعث افزایش قوس کمر و کمردرد می گردد.

اسکی نیز از جمله ورزش های مفید برای مبتلایان به کمردرد است چرا که خم کردن تنه به جلو باعث کاهش قوس کمر و پیشگیری از کمردرد می گردد.

شنای کرال بهترین نوع شنا و شیرجه خطرناک ترین نوع شنا برای مبتلایان به کمردرد است.

در ضمن بالا رفتن از پله ها با توجه به این که تنه به جلو خم می شود و باعث کاهش قوس کمر می شود ورزش مفیدی برای پیشگیری از کمردرد است .

در حالیکه پایین رفتن از پله ها بدلیل آن که تنه به عقب متمایل می شود و باعث افزایش قوس کمر می شود مضر است پیشنهاد می شود بیماران مبتلا به کمردرد هنگام پایین آمدن از نرده پله های استفاده کنند تا به حداقل آسیب دچار شوند.

رعایت نکاتی هنگام ورزش برای مبتلایان به کمردرد

توصیه می‌شود که ورزشی را به طور مداوم حفظ نکنید. از ورزش‌هایی که نگهداری نادرست از کمر و ستون فقرات را می‌طلبد، خودداری کنید زیرا ممکن است به کمردرد منجر شود. سعی کنید حرکات را به گونه‌ای تنظیم کنید که وضعیت بدن صحیح را حفظ کنند.

از بلند کردن اشیاء سنگین و حمل آن‌ها به تنهایی خودداری کنید. هرگز از کفش‌های لغزنده در طول راه رفتن بلند استفاده نکنید. در هنگام خرید و رانندگی، جابجایی‌های سنگین را انجام ندهید و از بروز کمردرد پیشگیری کنید.

  • در این زمینه بخوانید…

جلوگیری از کمردرد

مراقبت از کمر درد

پیشگیری از کمر درد

منبع : کتاب درمان آسان کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ